ورود عضویت درخواست پیش فاکتور

قیمت آهن آنلاین

قیمت آهن آنلاین

قیمت آهن بر اساس پیچیدگی‌های فرآیند ساخت، تعیین می‌شود. در سایت تجارت فلز میتوانید لیست قیمت آهن را به صورت آنلاین مشاهده نمایید. خرید آهن آنلاین 02149143

به طور کلی قیمت آهن، از پارامترهای زیادی تاثیر می‌پذیرد. عوامل داخلی و خارجی بسیاری می‌تواند تاثیرات عمده بر قیمت ورق آهنی و دیگر مصالح ساختمانی آهنی داشته باشد، که در ادامه به برخی از این فاکتورها اشاره خواهیم کرد. از جمله فاکتورهای داخلی می‌توان به عرضه و تقاضا، قیمت مواد اولیه، هزینه های تولیدی مانند نیروی انسانی و قیمت نفت، هزینه های حمل ونقل و بازار بورس اشاره کرد. از جمله فاکتورهای خارجی که قیمت آهن را تحت تاثیر قرار می‌دهد،  قیمت دلار و شرایط اقتصاد جهانی می‌باشد. بدیهی است که با افزایش قیمت دلار، قیمت آهن آنلاین نیز افزایش پیدا می‌کند.

به طور کلی اگر بخواهیم از عوامل داخلی و خارجی تاثیر گذار بر قیمت آهن فاکتور بگیریم و تغییرات قیمت آهن را در حوزه متالورژی بررسی کنیم، باید بدانیم که عناصر آلیاژی افزوده شده و خواص مکانیکی محصولات آهنی و عملیاتی که روی آهن انجام می‌شود، تاثیر مهمی بر قیمت آهن می‌گذارندکه در ادامه بطور مفصل این عوامل مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

محصولات آهنی و فولادی باتوجه به اشکالی که دارند به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند که شامل انواع ورق‌ها و لوله‌ها و غیره می‌شوند. این محصولات به طور کلی با توجه به پیچیدگی‌های فرآیند تولید، جنس متریال اولیه، عناصر آلیاژی و فرآیندهای اضافی که رویشان انجام می‌شود، قیمت گذاری می‌شوند. در این مقاله سعی بر آن است که علت تفاوت قیمت آهن آنلاین را مورد بررسی قرار دهیم تا مشتریان عزیز بتوانند با دلایل اختلاف قیمت انواع محصولات آهنی آشنا شده و محصول مورد نظر خود را با قیمت مورد نظر خریداری کنند.

 

عوامل موثر بر قیمت آهن

فرایند تولید

به طور کلی، قیمت آهن بر اساس پیچیدگی‌های فرآیند ساخت، تعیین می‌شود. همان طور که در دانشنامه‌های قبلی آورده شده است، ورق‌ها به دو نوع ورق گرم و ورق سرد تقسیم می‌شوند. به طور کلی، از آنجایی که فرایند تولید ورق سرد، نسبت به ورق گرم پیچیده تر بوده و به نیروی اعمالی بیشتری نیاز هست، قیمت این ورق‌ها نسبت به ورق گرم گران‌تر می‌باشد. زیرا ورق‌های سرد در ضخامت‌های کمتری تولید می‌شوند و در نتیجه به فرآیندهای بیشتری برای تولید ضخامت‌های کمتری نیاز دارند و در نتیجه گران تر از ورق‌های گرم می‌باشند. همچنین ورق سرد کیفیت ظاهری بهتر و استحکام بالاتری نسبت به ورق های نورد گرم دارم.

فرایندهای پس از تولید

نکته مهم دیگر مربوط به محصولاتی بوده که عملیات سطحی روی آن‌ها انجام می‌شود. واضح است که  قیمت آهن و محصولات آهنی هنگامی که تحت فرآیندهای اضافی قرار می‌گیرند، نسبتا بیشتر است. برای مثال، ورق‌ها و لوله‌های گالوانیزه، همان ورق‌ها و لوله‌هایی هستند که تحت عملیات پوشش دهی قرار گرفته‌اند، در نتیجه خواص مطلوب‌تری ارائه می‌دهند به طوری که  زنگ نزن بوده و در برابر خوردگی از خود مقاومت نشان می‌دهند. در نتیجه، از آنجایی که تحت عملیات بیشتری قرار می‌گیرند، قیمت گران‌تری نسبت به ورق  و لوله آهنی و فولادی دارند. همچنین قیمت خود روی(Zn) که به عنوان پوشش به آن اضافه می شود بر قیمت محصول میافزاید.

عناصرآلیاژی موجود

همچنین، از آنجایی که برخی از عناصر آلیاژی به کار رفته در ورق‌های آلیاژی کمیاب و گران هستند و فرآیند و ملاحظات ساخت پیچیده تری دارند. در نتیجه  ورق‌ها و محصولات آلیاژی نسبت به ورق سیاه گران‌تر می‌باشند.  به طور کلی، در صنعت به ورق آهنی اصطلاحا ورق سیاه گفته می‌شود. دلیل نامگذاری آن هم ظاهر آن می‌باشد. ازآنجایی که ورق آهن به روش نورد گرم تولید می‌شود، ظاهری سیاه و غیرپرداخت شده دارد و برای همین به ورق سیاه معروف می‌باشد. علت رنگ سیاه ظاهری این ورق به دلیل اکسید آهن و ناخالصی های موجود در سطح ورق است که به رنگ سیاه دیده می شود.

به همین دلیل، قیمت ورق نورد سرد به دلیل فرآیندهای بیشتری که رویش انجام می‌شود، نسبت به ورق نورد گرم گران تر می‌باشد.

قیمت آهن

قیمت جهانی سنگ آهن

انحصار تولید بخش عمده ای از سنگ آهن جهان در دست کشور چین است، به همین دلیل هم با افزایش قیمت سنگ آهن در این کشور قیمت فولاد با توجه به موجودی سنگ آهن در جهان نوسانات بسیاری را تجربه میکند، و به این جهت که تمام مقاطع فولادی از سنگ آهن ساخته میشوند، افزایش و کاهش نرخ آن به صورت مستقیم باعث ایجاد نوسانات در بازار فولاد و آهن جهان میشود.  

قیمت نفت

به جرات میتوان گفت نفت عنصری حیاتی در واحدهای تولید آهن آلات در سراسر جهان محسوب میشود، و به این جهت که درصد قابل توجهی از قیمت آهن آلات و به طور کلی محصولات فولادی در جهان مربوط به واحد های تولیدی هستند، افزایش و کاهش نرخ این محصول میتواند مانند شمشیری دولبه عمل کند و بر اقتصاد کشورهای تولید کننده محصولات فولادی و کشورهایی که از منابع نفتی برخوردار هستند اثر داشته باشد. 

تاثیر قیمت نفت بر آهن آنلاین

هزینه حمل و نقل

بیشتر تولید فولاد جهان در دست کشورهای کره جنوبی، ترکیه و چین است، و این در حالی است که کشورهای کره جنوبی و ترکیه از معادن انرژی و سنگ آهن برخوردار نیستند و معادن آنها از عیار پایینی برخوردار است، برای همین هم این کشور ها برای تامین مواد اولیه، نیازمند واردات هستند، جا به جایی میلیون ها تن محصول و مواد اولیه در حجم گسترده برای تولید کننده های بزرگی مانند کره جنوبی و ترکیه هزینه های زیادی در بر دارد، همچنین محصولات نهایی تولید شده در کشورهای مختلف برای رسیدن به دست مصرف کنندگان توسط وسایل نقلیه جا به جا میشوند، و همین موضوع مستلزم مصرف انرژی و هزینه های حمل و نقل است. 

قیمت قراضه و سنگ آهن

قراضه در کنار فولاد خام یکی از مواد اولیه مهم در تولید آهن آلات است، و نرخ آن تایع نرخ فولاد است، در سال های اخیر با توجه به افزایش قیمت فولاد خام، قیمت قراضه هم افزایش چشمگیری داشته است، به طوری که با فولاد خام فاصله خیلی کمی دارد. این موضوع به تولید کنندگانی که از قراضه برای تولید محصولات خود استفاده میکنند فشار بیشتری وارد کرده و باعث افزایش قیمت آهن میشود. 

نرخ ارز

به این دلیل که بخش قابل توجهی از بازار آهن و فولاد در ایران از کالاهای وارداتی تامین میشوند، طبیعتا یکی از مهمترین عوامل موثر بر قیمت آهن در کشور ما نوسانات قیمت ارز است. و افزایش و کاهش قیمت دلار بر روی بازار داخلی فولاد اثرات مستقیم دارد. 

تاثیر نرخ ارز بر قیمت آهن

عرضه و تقاضا

به طور کلی عرضه و تقاضا یکی از مهمترین عوامل بر تمام بازارها و صنایع است، بازار فولاد هم از این موضوع مستثنی نیست، و افزایش و کاهش عرضه و تقاصا چه در بازار های آهن آنلاین و چه در بازار های سنتی باعث بالا رفتن نرخ قیمت آهن  میشود. به عنوان مثال زمانی که عرضه محصولی خاص مانند: میلگرد کاهش پیدا میکنند، این محصول در بازار کمیاب خواهد شد و تقاضا برای این محصول بالا خواهد رفت به همین جهت با قیمت بالاتری در بازار عرضه خواهد شد، و همچنین بلعکس زمانی که عرضه محصولی در بازار افزایش پیدا میکند، قیمت آن محصول در بازار کاهش خواهد یافت. 

این موضوع بر بازارهایی که به صنعت فولاد وابسته هستند مانند: صنعت خودرو، ساختمان سازی و... تاثیر خواهد گذاشت و باعث نوسانات در این صنایع هم خواهد شد. 

نکات مربوط به خرید ورق آهن آنلاین

انتخاب متریال و محصول صحیح یکی از مهم‌ترین مراحل پیش از خرید می‌باشد. بهتر است مشتریان نسبت به محصولات آهنی که خریداری می‌کنند، آگاهی داشته باشند و با شناخت اقدام به خرید محصول مورد نظر خود کنند. در غیر این صورت انتخاب اشتباه محصول، مشکلات مالی و جانی جبران‌ناپذیری را ایجاد خواهد کرد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که قبل از خرید محصول باید به آن توجه کرد، قیمت محصول می‌باشد. بدیهی است که با توجه به نوع، وزن و ضخامت و عناصر آلیاژی استفاده شده در  ورق ، قیمت آن ها متفاوت می‌باشد. بنابراین، بهتر است پیش از خرید ورق قیمت‌های آن‌ها را مقایسه کرده و لیستی تهیه شود، سپس نسبت به خرید مقرون به صرفه‌ترین محصولات آهنی اقدام کرد. 

همچنین، سایت تجارت فلز به شما مشتریان عزیز امکان مقایسه قیمت آهن آنلاین را می‌دهد. بطوریکه می‌توان قیمت محصولات در طی ماه‌های گذشته بصورت نمودار مشاهده کرده و روند تغییرات آن‌ها با یکدیگر مقایسه کرد. علاوه بر این، متخصصین متالورژ در شرکت تجارت فلز می‌توانند شما عزیزان را برای خرید آهن آنلاین راهنمایی کنند، تا شما مشتریان عزیز براحتی بتوانید محصولات آهنی مورد نظر خود را انتخاب کنید. 

برای اطلاع از قیمت‌های انواع محصولات آهنی می‌توانید به قسمت محصولات سایت تجارت فلز مراجعه کنید. همچنین، متخصصین مشاور ما می‌توانند شما مشتریان عزیز را برای خرید محصول موردنیاز راهنمایی کنند.