ورود عضویت درخواست پیش فاکتور

صنایع اتومبیل سازی

صنایع اتومبیل سازی

فلزات در انواع مختلف در کاربردهای متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرند، یکی از موارد پرمصرف استفاده فلزات صنعت خودروسازی و صنایع اتوموبیل سازی می‌باشد

پرکاربردترین فلزات در صنایع خودرو سازی


فلزات در انواع مختلف در کاربردهای متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرند، یکی از موارد پرمصرف استفاده فلزات صنعت خودروسازی می‌باشد، این صنعت همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و با سرعت بالایی در حال رشد و گسترش پیدا کردن می‌باشد. فریم و بدنه وسایل نقلیه فلزی است، از فلز برای ساخت اکثر قطعات مکانیکی و حتی الکترونیکی نیز استفاده می‌شود. اما اینکه از چه فلز و آلیاژی برای استفاده در این صنعت استفاده شود نیازمند رعایت فاکتورهای متعددی می‌باشد.

 

فاکتورهای انتخاب فلز مناسب

 

یکی از این فاکتورها قیمت می‌باشد، استفاده از موادی با وزن کم و استحکام مناسب در واقع با نسبت استحکام به وزن بالا، بسیار حائز اهمیت است، وزن اتومبیل تاثیر مستقیم در میزان مصرف سوخت آن دارد، معمولا مواد با نسبت استحکام به وزن بالا گران هستند و به این انتخاب ماده مناسب برای خودروسازان از مسائل چالش انگیز می‌باشد. ایمنی از دیگر فاکتورهای مهم در انتخاب ماده مناسب می‌باشد، علاوه بر مقرون به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی اتومبیل باید ایمنی بالایی داشته باشد.

استفاده از مواد با صلبیت بالا خطر آفرین می‌باشد، هدف حفظ امنیت راننده و سرنشینان در حوادث است و استفاده از مواد صلب در بدنه اتوموبیل انرژی هر ضربه وارد شده را به سرنشینان وارد می‌کند. از جمله فلزات معمولی که در این صنعت کاربرد دارند فولاد، آلومینیوم و منیزیم فلزاتی هستند که به طور گسترده در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آلیاژهای مختلف این فلزات با خواص متنوعی در ساخت قطعات گوناگون استفاده می‌شود.

برای ساخت بدنه و شاسی خودرو از ورق‌های فولادی در ضخامت‌های مختلف، تسمه‌های فولادی و سایر مقاطع فولادی استفاده می‌شود، در ساخت سیستم تعلیق خودرو به دلیل خواص ارتجاعی فولاد از این فلز استفاده می‌شود، در ساخت قسمت‌هایی از موتور به دلیل نیاز به خواص سختی و مقاومت به سایش بالا از فولاد استفاده می‌شود، همچنین در تولید محورهای خودرو، میل لنگ، میل فرمان که نیاز به مقاومت به خستگی می‌باشد از آلیاژهای فولادی استفاده می‌شود، خستگی در واقع زمانی اتفاق می‌افتد که قطعه تحت یک تنش سیکلی رفت و برگشتی قرار می‌گیرد، مانند اتفاقی که در میل لنگ خودرو رخ می‌دهد، به این ترتیب با ایجاد ریز ترک در درون قطعه شکست آن در تنش‌های خیلی پایین‌تر از تنش تسلیم رخ می‌دهد، استفاده از فولادی که خواص مقاومت به خستگی داشته باشد در خودروسازی بسیار مهم است.

 

مزایا استفاده از فولاد در خودروسازی

 

 مهم ترین مزیت فولاد نسبت به سایر مواد در دسترس بودن انواع آلیاژهای فولادی می‌باشد که خواص گسترده‌ای را در خودروسازی فراهم می‌کند. آلومینیوم از دیگر فلزاتی است که در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد، نسبت استحکام به وزن بالای این فلز را برای استفاده در ساخت اجزای خودرو جذاب می‌کند. در حال حاضر از آلیاژهای ریختگی آلومینیوم برای ساخت رینگ، بدنه موتور و سایر اجزا استفاده می‌شود، خودروسازی های پیشگام دنیا از آلومینیوم برای ساخت برخی قسمت‌های بدنه نیز استفاده می‌کنند تا وزن آن و مصرف سوخت خودرو را به حداقل برسانند. از دیگر فلزات نوینی که کاربرد آلیاژهای آن در این صنعت رو به رشد است می‌توان به منیزیم اشاره کرد، این فلز از لحاظ وزنی، چگالی کمتری نسبت به فلزی مانند آلومینیوم دارد و استفاده از آن در خودروسازی بسیار می‌تواند کارساز باشد.