ورود عضویت درخواست پیش فاکتور

تحلیل بازار

تحلیل بازار

در شرایط فعلی بازار فولاد، باید هرچه می‌توان در زمینه‌ی تولید محصولات فولادی که به صورت محصولات نهایی و با ارزش افزوده بوده فعالیت بیشتری انجام داد تا در زمان صادرات این محصولات، کشور از نظر اقتصادی منفعت بیشتری را بدست آورد.

بررسی شرایط بازار فولاد در زمینه‌های تولید، صادرات و قیمت محصولات


در شرایط فعلی بازار فولاد، باید هرچه می‌توان در زمینه‌ی تولید محصولات فولادی که به صورت محصولات نهایی و با ارزش افزوده بوده فعالیت بیشتری انجام داد تا در زمان صادرات این محصولات، کشور از نظر اقتصادی منفعت بیشتری را بدست آورد. این در حالی است که قبل از بررسی و انجام فعالیت‌های مرتبط با این موضوع، دو مشکل اساسی پیش روی تولیدکنندگان فولاد وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.


تامین مواد اولیه


اولین موضوع در مورد تولید فولاد تامین مواد اولیه است. مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در اظهارات خود بیان کرد که محدودیت شدید در تامین سنگ آهن که از مهمترین دلایل آن صادرات سنگ آهن، کنستانتره و گندله بوده می‌تواند در طی چند سال آینده به یکی از بزرگترین چالش‌های پیش روی فولادسازان تبدیل شود. شرکت فولاد خوزستان نیز به منظور ایجاد شرایط پایدار در زمینه‌ی تامین مواد اولیه و تولید فولاد اقدام به خرید سهام شرکت صنعتی و معدنی توسعه‌ی فراگیر سناباد نمود.


صادرات فولاد


بحث بعدی در مورد صادرات محصولات فولادی و شرایط حاکم بر این فرایند است. در حالی که ایران با تحریم‌های متعددی در مورد صادرات محصولات خود از طرف کشور آمریکا مواجه بوده، با این حال نیاز کشورهای همسایه به محصولات فولادی شرایط مطلوبی را برای کشور فراهم کرده است.

این در حالی است که علاوه‌بر محدودیت‌های تحریمی، قوانینی در کشور وجود دارد که شرایط را برای صادرات فولاد دشوار می‌کند. هرچند که فعالیت‌هایی در زمینه‌ی ایجاد شرایط بهتر برای صادرات (به عنوان مثال بحث ارز نیمایی و خریدهای خارجی در ازای صادرات) درنظرگرفته شده است اما از نظر حجم صادرات محصولات فولادی هنوز هیچ فعالیتی صورت نگرفته است. در سال 97 کل تولید محصولات مرتبط با فولاد در حدود 25 میلیون تن گزارش شد، در حالی که کل مصرف کشور کمتر از 15 میلیون تن برآورد شد. در سال 98 نیز با توجه به رشد 12% کل محصولات فولادی می‌توان برآورد کرد که میزان تولید در سال 98، تولید 27 تا 30 میلیون تن فولاد را محتمل‌تر خواهد کرد.

با توجه به این ارقام تولید مازاد فولاد در سال 98 در حدود 12 تا 15 میلیون خواهد بود اما کل صادرات فولاد در سال گذشته به عدد 9 میلیون تن رسید. حال با توجه به این میزان مازاد باید اقداماتی در زمینه‌ی راه‌گشایی در زمینه‌ی صادرات انجام شود. با توجه به افزایش میزان صادرات فولاد در 5 ماهه‌ی نخست سال 98 (بیش از ۲ میلیون و ۹۰۴ هزار و ۳۶۶ تن فولاد؛ 4 درصد افزایش نسبت به سال قبل) به نظر می‌رسد بخشی از میزان مازاد فولاد تولید شده تا پایان سال 98 صادر خواهد شد.


قیمت مقاطع فولادی


در مورد قیمت مقاطع مختلف در محصولات فولادی می‌توان گفت که در شهریور ماه 98 تقریبا نرخ‌های مربوط به بازار محصولات فولادی روند ثابتی را طی کرده و هیچ تغییری نداشته است. این در حالی است که بعضی از محصولات مثل میلگرد استیل، میلگرد آجدار، میلگرد استیل نسوز با افزایش جزئی قیمت و پروفیل و میلگرد ساده با کاهش قیمت جزئی همراه بوده‌اند.

بعضی از محصولات دیگر مثل ورق گالوانیزه، ورق سیاه و نبشی به ترتیب به میزان (در حدود) 8500، 6500 و 2500 تومان نسبت به ماه گذشته کاهش قیمت داشته‌اند. مابقی مقاطع و محصولات اعم از انواع میلگردها، ورق‌ها، لوله‌ها، پروفیل‌ها و... در شهریور ماه 98 بدون تغییر قیمت باقی مانده‌اند. این ثبات بازار فولاد منجر به این شده است که بسیاری از سرمایه‌گذاران به سمت بازار تیرآهن روی بیاورند. دلیل این موضوع را می‌توان در قیمت بالای تیرآهن ذوبی نسبت به سایر محصولات دانست. به طور کلی از دلایل تغییرات و عدم تغییرات قیمت‌های محصولات مختلف می‌توان به برندهای مختلف، شرایط عرضه و تقاضا، نرخ ارز، قیمت جهانی فولاد، بورس کالا و قیمت قراضه و سنگ آهن اشاره کرد.