ورود عضویت درخواست پیش فاکتور

با کارشناسان ما

نظرات کاربران

 • امیر حسینی

  ورق استیل 309 و 309S چه تفاوتی با هم دارند؟

 • تجارت فلز

  آلیاژ 309S ترکیب کربنی بسیار کمتری نسبت به استیل 309 دارد که رسوب کاربید را به حداقل می‌رساند و قابلیت جوشکاری را بهبود می‌بخشد.

 • اکبرداودی

  باسلام خواهشمندم جواب این سوال مرازود جواب داده چراکه مشکلی دریک معامله صورت گرفته که متضرر زیان وضرر زیادی درمیان میباشد. سوال آیاقیمت ورق روغنی که درهمین سایت یاسایتهای دیگر عنوان گردیده باقیمت همین اقلام در بورس یکی میباشد یانه قیمت فرق میکند باهم ؟درصورت فرق کردن چقدر اختلاف قیمت بورس با قیمت در سایتهای فروش آهن دارد؟ممنون میشم

 • سعید قدیمیان

  لوله 223*323 موجود دارید؟ طول 5 سانت هم می برید؟

 • تجارت فلز

  درود و وقت بخیر بله موجود هست و در طول مورد سفارش شما برش داده میشود. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناس فروش لوله سرکار خانم کاظمی به شماره ۴۹۱۴۳-۰۲۱ داخلی ۲۳۱ و خط مستقیم 09105450941 تماس حاصل فرمایید.

 • نیما پیربداغی

  ورق رنگی مشکی موجود هست در بازار؟و هزینه طرح کرکره سینوسی چقدر هست؟...

 • تجارت فلز

  درود و وقت بخیر تیره ترین رنگ ورق های رنگی ورق قهوه ای سوخته هست که به جای رنگ هایی مانند مشکی هم مورد استفاده قرار میگیرد. تعرفه های کرکره و سینوسی با توجه به متغیر های متفاوت استعلام گرفته میشود. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناس فروش ورق، سرکار خانم ابراهیمی به شماره ۴۹۱۴۳-۰۲۱ داخلی ۲۰۵ و خط مستقیم 09196863564 تماس حاصل فرمایید.

 • کولیوند

  قیمت های اعلامی برای خرده فروشی هست یا عمده فروشی؟

 • تجارت فلز

  درود و وقت بخیر قیمت های درج شده بر روی سایت با توجه به نوع محصول متفاوت بوده و در برخی محصولات قیمت های عمده و در برخی دیگر قیمت های خرد و شاخه نیز درج شده است.

هوافضا

پرکاربردترین فلزات در صنعت هوافضا

فلزاتی که در ساخت قسمت‌های مختلف هواپیماها مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل آلومینیوم، فولاد، تیتانیوم و آلیاژهای نیکل می‌باشند. برای ساخت سازه‌های هوایی لازم است دو ویژگی با دوام بودن و سبک بودن اجزا در حین انتخاب مواد مورد توجه قرار گیرند.

قسمت های مختلف هواپیما عبارتنداز بال، بدنه، موتور و ... که هر کدام ویژگی خاصی باید داشته باشند به همین دلیل رنج گسترده‌ای از فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرند. آلومینیوم برای اولین بار توسط برادران رایت در ساخت هواپیما استفاده شد، هواپیمای ساخته آن‌ها شامل یک محفظه‌ی 30 پوندی آلومینیومی بود، از ان زمان تا کنون آلومینیوم به دلیل چگالی کم و استحکام مناسب در ساخت سازه‌های هواپیما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

آلیاژهای استفاده شده در صنعت هوافضا

 

آلیاژ 7075 از مشهورترین آلیاژهای آلومینیوم میباشد که حاوی عناصر آلیاژی مس، منیزیم و روی می‌باشد، این عناصر آلیاژی باعث افزایش چشم گیر آلومینیوم می‌شود، به طور کلی 80 درصد وزن بدنه‌ی هواپیما از آلومینیوم ساخته شده است. به دلیل مقاومت به خوردگی مناسب آلومینیوم سطح بیرونی آن می‌تواند رنگ نشده رها شود اما چون در دمای بالا استحکام خود را از دست می‌دهد، نیاز به اعمال یک پوشش محافظ ضروری می‌باشد.

فولاد از دیگر فلزات پرکاربرد در این صنعت می‌باشد، استحکام فولاد تا سه برابر بیشتر از آلومینیوم می‌تواند باشد، اما چگالی و وزن آن هم نسبت به آلومینیوم بیشتر می‌باشد، سختی بالای فولاد و مقاومت آن به حرارت باعث شده تا در بعضی قسمت‌های در معرض حرارت از پوسته‌ی فولادی برای محافظت آلومینیوم استفاده شود.

حدود 11 تا 13 درصد وزن هواپیما را فولاد تشکیل می‌دهد. با توجه به خواص استحکامی فولاد از آن در ساخت سیستم فرود هم استفاده می‌شود، همچنین از این فلز در ساخت قطعاتی مثل لولاها، اتصال دهنده‌ها و کابل‌های نگه دارنده هم استفاده می‌شود. تیتانیوم با توجه به اینکه فلز گران قیمتی میباشد اما به دلیل استحکام مناسب، مقاومت به حرارت و مقاومت به خوردگی مناسب برای استفاده در کاربردهای از این قبیل می‌باشد. تیتانیوم در قسمت های خارجی و موتور هواپیما مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این فلز در ساخت بال، قسمت هایی از سیستم فرود، پره‌های خنک کننده و پمپ‌های موتور استفاده می‌شود، به دلیل قیمت زیاد تیتانیوم در مقایسه با سایر فلزات، کاربرد خیلی زیاد از تیتانیوم از لحاظ اقتصادی غیر منطقی می‌باشد.

آلیاژهای نیکل نیز از پرکاربرد ترین فلزات این صنعت می‌باشد، آلیاژ مورد استفاده معمولا اینکونل می‌باشد، این آلیاژ در دسته سوپر آلیاژها قرار می‌گیرد و علاوه بر خواص استحکامی مناسب، مقاومت به خوردگی، چقرمگی، مقاومت به حرارت و مهم‌تر از همه مقاومت در برابر خزش دارند، فلزاتی که مقاومت به خزش دارند مناسب استفاده برای کاربردهای دما بالا می‌باشد. خزش تغییر شکل در مدت زمان‌های طولانی است که در تنش‌های پایین‌تر از تنش تسلیم ماده رخ می‌دهد و هر چه دما بالا تر باشد احتمال خزش و فروپاشی قطعه بیشتر می‌شود.

از اینکونل در ساخت پره‌های توربین موتور که یکی از مهم‌ترین قطعات هواپیمای مسافربری و جنگنده می‌باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل اینکه آلیاژهای نیکل خواص مکانیکی خود را در دمای بالا حفظ می‌کنند برای این کاربردها بسیار مناسب می‌باشند، همچنین علاوه بر موتور از اینکونل در ساخت دریچه اگزوز هواپیما، میله‌های ترموستات، لوله‌ها و مخزن نگه دارنده سوخت مایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.