صنایع توربین سازی

توربین ها یکی از مهمترین ابزار صنعتی هستند که به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند، یکی از کاربردهای اصلی توربین ها تولید انرژی با کمک انرژی مکانیکی می‌باشد

پرکاربردترین فلزات در صنایع توربین سازی

توربین ها یکی از مهمترین ابزار صنعتی هستند که به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند، یکی از کاربردهای اصلی توربین ها تولید انرژی با کمک انرژی مکانیکی می‌باشد، توربین های مولد انرژی به چهار گروه توربین های بادی، توربین های آبی، توربین های بخار و توربین های گازی تقسیم می‌شوند.

 

انواع توربین ها

 

از بین این توربین‌ها به جز توربین بادی که از کامپوزیت ساخته می‌شود سایر آن‌ها توسط فلز و آلیاژهایش ساخته می‌شوند. توربین های آبی که معمولا در سدها برای تولید انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار میگیرد، این توربین ها به دلیل تماس مستقیم با آب باید مقاومت به خوردگی بالایی داشته باشند.

همچنین به دلیل وجود شن و ماسه در آب باید مقاومت به سایش بالایی نیز از خود نشان دهد، همچنین قابلیت جوشکاری این توربین ها هم حائز اهمیت است، برای ساخت این توربین‌ها از آلیاژ زنگ نزن آستنیتی فولاد که حاوی 17 الی 20 درصد کروم می‌باشد استفاده می‌شود. آستنیت یک فاز فولاد میباشد که برای فولادهای ساده کربنی در دمای بالا پایدار است اما در این نوع فولادهای زنگ نزن به دلیل اضافه شدن عناصر آلیاژی در دمای کاری پایدار می‌باشد. این توربین‌ها به عنوان پروانه‌های پیش رانه کشتی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نوع دیگری از توربین های پرمصرف توربین‌های بخار می‌باشند  این توربین‌ها قدیمی ترین نوع توربین می‌باشند در گذشته از آن‌ها برای محرک کشتی و ماشین های بخار استفاده می‌شد، امروزه در نیروگاه‌های حرارتی مثل نیروگاه های هسته‌ای از این توربین استفاده می‌شود، با حرارت تولید شده در نیرو گاه آب بخار می‌شود و با فشار زیاد به این توربین‌ها برخورد می‌کند، با چرخش توربین‌ها انرژی الکتریسیته تولید می‌شود. از آنجا که بخار آب داغ به این توربین ها برخورد می‌کند این توربین‌ها باید مقاومت به اکسیداسیون در دمای بالا، مقاومت در برابر خزش و استحکام مناسب داشته باشند معمولا مناسب ترین آلیاژ مورد استفاده برای این کاربرد سوپر آلیاژهای پایه نیکل می‌باشد.

این آلیاژها خواص بسیار مناسبی برای کار در دمای بالا دارند و مقاومت به خزش آنها بسیار مناسب است یعنی به مرور زمان هم در اثر حرارت و تنش شدید دچار تغییر شکل نمی‌شوند، البته پره‌های این توربین‌ها عمر مفیدی دارند و پس از آن خواص مکانیکی مناسب برای کار در توربین بخار را ندارند. توربین گازی که امروزه به عنوان یک محصول استراتژیک شناخته میشود روش تولید سختی دارد، این توربین ها شرایط کاری مشابه توربین بخار دارند با این تفاوت که گاز داغ از سوختن سوخت فسیلی به توربین برخورد می‌کند و باعث چرخش آن می‌شود. توربین‌های گازی به چند دسته تقسیم می‌شوند، نوع توربوژنراتورها که در آنها انرژی مکانیکی حاصل از چرخش توربین به یک ژنراتور تولید برق منتقل می‌شود،  نوع توربوجت و توربوفن که در آن‌ها انرژی مکانیکی تولید شده صرف افزایش سرعت هوا می‌شود که به عنوان پیشرانه موتور جت در هواپیماهای جنگنده و مسافربری استفاده می‌شود.

نوع دیگر توربین های گازی توربوشفت و توربوپراب می‌باشد، این نوع توربین‌ها در هلیکوپترها و هواپیماهای ملخی مورد استفاده می‌شود، در اینجا انرژی مکانیکی چرخش توربین‌ها توسط یک جعبه دنده به ملخ هواپیما یا بالگرد منتقل می‌شود و نیروی پیشرانه در آن ایجاد می‌شود. در ساخت این توربین ها از سوپر آلیاژهای پایه نیکل مثل اینکونل که قابلیت کاربری در دمای خیلی بالا را دارد استفاده می‌شود.

نمایش بیشتر
کارشناس فروش

کارشناس فروش

کارشناس

نگار ملکی

واحد فروش

میزان رضایت مشتری (100 درصد)
phone 49143 - 021 داخلی ( 218 )
phone
09105450941
phone
https://t.me/test_test
phone
test@tejaratfelez.com

درباره من

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.