ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
گالوانیزاسیون چیست؟ ویژگی های فولاد گالوانیزه
تجارت فلز

گالوانیزاسیون چیست؟ ویژگی های فولاد گالوانیزه

 

فولادهای گالوانیزه از نظر صنعتی دارای اهمیت بسیار زیادی می‌باشند زیرا درمقیاس‌های بزرگ تولید می‌شوند، بنابراین حفاظت از خوردگی فولادها از چالش‌برانگیزترین کارها می‌باشد. برای جلوگیری از زنگ زدن قطعات فولادی م  عمولا دو راهکار ارائه می‌شود:

 

  • جایگزین کردن فولاد با فلزی که وقتی در معرض آب قرار میگیرد، خورده نمی‌شود.
  • پوشش فولاد همراه با یک مانع فیزیکی که از واکنش آب با آهن جلوگیری کند.

 

همانند هر تصمیم دیگری، هر دو این راهکارها در صنعت ابتدا از نظر هزینه ارزیابی می‌شوند. گالوانیزاسیون فرایند اعمال پوشش محافظ روی بر روی فولاد یا آهن جهت جلوگیری از زنگ‌زدگی است. رایج‌ترین روش گالوانیزاسیون غوطه وری گرم است که در آن قطعات در حمام روی مذاب غوطه ور میشوند. پوشش روی بر روی فولاد گالوانیزه شده به روش غوطه‌وری گرم در نامطلوبترین خاک بین ۳۵ تا ۵۰ سال  و در حالتی که خاک خورندگی کمتری داشته باشد تا ۷۵ سال دوام دارد. اگرچه عواملی مانند رطوبت و دما بر روی خوردگی تاثیر دارند، پوشش روی گالوانیزه در دماهای بسیار سرد و گرم به خوبی عمل میکند. استحکام فولاد گالوانیزه شده به مواد افزوده شده در حین فرایند ساخت بستگی دارد.

حفاظت گالوانیکی یا همان حفاظت کاتدی، زیرلایه فولادی خود را توسط خوردگی مرجح حفاظت میکند، به این گونه که روی در این فرآیند فدا می شود ( از بین میرود). این نوع حفاظت معمولا برای موقعی استفاده می شود که فولاد حفاظت شده در معرض خراش، برش، فرورفتگی یا آسیب به پوشش باشد. از آنجایی که روی یک فلز بسیار واکنش پذیر و الکترونگاتیو می باشد، نقش آند رو ایفا کرده و بنابراین در ابتدا خورده می شود.

 

روش‌های گالوانیزاسیون 

 

غوطه‌وری گرم: در روش گالوانیزاسیون غوطه‌وری گرم، فولاد در حمام روی مذاب که دمای آن بین ۸۲۰ تا ۸۶۰ درجه فارنهایت است، فروبرده می‌شود که باعث ایجاد لایه ضخیم میگردد. روی با ملکول‌های آهن موجود در فولاد واکنش می‌دهد تا لایه سطحی را ایجاد کند.  از این روش برای تولید لوله گالوانیزه و ورق گالوانیزه استفاده میشود.
 
زمانی که گالوانیزاسیون تمام می‌شود، فولاد توسط خارجی‌ترین لایه فلز روی خالص محافظت می‌شود. این روش معمولا برای قطعه‌های بزرگ مانند موانع آزادراه‌ها استفاده می‌شود. فرایند گالوانیزاسیون شامل سه مرحله اساسی می‌باشد: آماده سازی سطحی، گالوانیزاسیون و بازرسی. ضخامت پوشش گالوانیزاسیون غوطه‌وری گرم در بازه بین ۸۰ تا ۱۰۰ میکرومتر می‌باشد. 

 

آبکاری الکتریکی: در این روش فولاد در معرض جریان الکتریکی در داخل محلولی از یون‌های روی قرار می‌گیرد. جریان الکتریکی باعث مهاجرت یونهای روی بر روی فولاد شده و یک لایه نازک بر روی آن تشکیل می‌دهد. لایه روی ایجاد شده وابسته به مدت زمانی که در حمام نگهداری می¬شود، متغیر است. این نوع پوشش معمولا دارای ضخامت بین ۱۰ تا ۱۲ میکرومتر می‌باشد.

 

برای دریافت قیمت انواع محصولات گالوانیزه مانند: قیمت ورق گالوانیزه و قیمت لوله گالوانیزه با کارشناسان تجارت فلز تماس بگیرید.

مراحل گالوانیزاسیون: فرآیند گالوانیزاسیون شامل مراحل زیر است

  1. عملیات پیوسته: کویل‌هایی که در هر خط گالوانیزه استفاده میشوند به سمت یکی از دو قرقره‌های حامل کلاف شارژ یا بارگیری میشوند. سر کویل در حال شارژ به دنباله کویل مورد استفاده جوش داده میشود.
  2. تمیزکاری و پیش گرمایش: قبل از عملیات حرارتی نوار گالوانیزه از روغن‌های نورد و پلیسه‌های آهنی توسط برس چرخشی و محلول رقیق سدیم هیدروکسید تمیز می‌شود. فولاد تا دماهای نسبتا پایین پیش‌گرم میشود تا سطح نوار را بیشتر تمیز کرده و همچنین زمان مورد نیاز جهت رساندن فولاد به دمای آنیل آن به حداقل برسد. تولید فولادگالوانیز شده کاملا سخت نیاز به تعادل بین تمیزکاری سطحی کافی برای چسبندگی روی و عدم فداشوندگی استحکام موردنیاز دارد که توسط تبلورمجدد دانه‌های فولاد حاصل می‌شود. فولادهای کم کربن گران‌قیمت که مقدار کمی تیتانیمی دارند به دلیل این‌که در دماهای نسبتا بالا آنیل می‌شوند و قبل از پوشش‌دهی کاملا تمیز می‌گردند، به راحتی گالوانیزه می‌شوند.
  3.  عملیات حرارتی: بلافاصله بعد از مرحله پیش گرمایش، نوار فولادی وارد منطقه کاهش میشود، جایی که آنیل شده و به شکل‌پذیری مورد نظر مشتری برسد. اتمسفر حرارت‌دهی شامل یک بخش هیدروژن و سه بخش نیتروژن است که از رشد دانه‌های فولاد در حین عملیات حرارتی جلوگیری مینماید.
  4.  گالوانیزاسیون: بعد از این‌که فولاد به‌طور کامل تمیز، آنیل شد و به دمای مطلوبی که با حمام روی هماهنگ باشد، سرد گردید، نوار فولادی داخل حمام مذاب روی شده و از طریق یک سیستم، هوا در آن گردش می‌کند.
  5. گالواآنیلینگ: فرایندی که در آن فولاد تازه گالوانیزه شده بلافاصله مجددا توسط مشعل هوای آزاد حرارت داده می‌شود. روی در داخل فولاد پخته می‌شود تا اینکه هر دو باهم آلیاژ شوند و از لحاظ متالورژیکی ترکیب شوند. لایه آلیاژی ایجاد شده تقریبا ترد بوده و اگر به طور قابل توجهی خم شود تمایل به شکست و پودر شدن دارد. محصول نهایی به دلیل داشتن مقدار زیادی آهن نفوذ کرده به سطح دارای رنگ خاکستری کدر است. فولاد گالواآنیل شده بیشتر از فولاد آنیل شده در معرض خوردگی است و معمولا برای استفاده نهایی رنگ ‌می‌گردد. 
  6.  بازرسی: قبل از این‌که نوار باز شود، جهت اطمینان از درست بودن ابعاد آن مورد بازرسی قرار می‌گیرد و هرگونه نواقص سطحی یا شکلی در صورت وجود بررسی و تصحیح می¬شود.

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه