ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
کنترل کیفیت خواص مکانیکی مقاطع فولادی
تجارت فلز

کنترل کیفیت خواص مکانیکی مقاطع فولادی

تست کشش مقاطع فولادی


تست کشش از مهم ترین و اصلی ترین تست های مکانیکی و به جهت تعیین خواص مکانیکی و استحکام کششی مقاطع فولادی با ترکیبات و مواد متفاوت، مختلف می باشد. تست کشش از دسته تست های مخرب قرار می‌گیرد.


دستگاه تست کشش

تست کشش به کمک دستگاه کشش انجام می شود. این دستگاه به دو فک متصل می شود و این فک ها دارای قدرت بسیار بالایی می باشد. با قرار دادن نمونه که از نظر متریال طبق نظر در دستگاه، فک‌های گفته شده از یک دیگر دور می شوند و نمونه کشیده می شود.

همزمان با کشش رفتار ماده تحت کشش توسط یک رایانه که دارای یک سنجش می باشد، دیده و ثبت می‌شود و خروجی آن یک نمودار روی صفحه می باشد. دستگاه کشش از 500 کیلوگرم تا 100 تن به نمونه نیرو وارد می کند. این نیرو بستگی به نیروی مورد نظر قابل تغییر است.

انواع دستگاه های کشش

ماشین‌های تست کشش دارای مدل‌های مختلفی می باشد و به بازار عرضه می شود. بعضی از این ماشین ها فقط برای تست کشش طراحی شده‌ است اما بعضی دیگر یونیورسال هستند و برای فشار تک محوری و خمش سه نقطه‌ نیز مناسب می باشند. دستگاه تست کشش دارای رومیزی تا ایستاده است. دستگاه‌ها مجهز به امکانات مختلفی هستند

امکانات دستگاه های تست کشش

 

  • تنظیم نگهداری نمونه استاندارد آزمایش در وضع مطلوب و اندازه گیری میزان جابجایی نمونه
  • اندازه گیری دقیق نیروی وارد شده بر روی نمونه
  • اعمال نیرو به نمونه و تغییر نیرو به حالت کنترل شده


بر اساس نوع بارگذاری بر روی نمونه ها، دو نوع دستگاه کشش وجود دارد:

 

  1. مکانیکی: در این دستگاه نرخ تغییر طول در نمونه به صورت ثابت نگه داشته می‌شود.
  2. هیدرولیکی: در این دستگاه نرخ بارگذاری به صورت ثابت نگه داشته می شود.


مشخص کردن نقطه تسلیم

بعد از قرار گرفتن نمونه در دستگاه، نیروی کشش به نمونه وارد می‌شود تا زمانی که شکست اتفاق بیفتد. نیروی لازم برای ثبت طول کنترل می‌شود و نمودار نیرو-کرنش، به عنوان خروجی تست، رسم می‌شود. کرنش به معنی تغیر طول می باشد. بعد از انجام محاسبات لازم، منحنی نیرو- کرنش نشان دهنده میزان تغییر فرم می باشد . نمودار تنش-کرنش هر ماده یکی از مهم‌ترین اطلاعات ماده می باشد.

تغییر شکل به دو حالت الاستیک و یا پلاستیک انجام می گیرد. تغییر شکل پلاستیک یا کشش به تغییر شکلی گفته می شود که برگشت پذیر می باشد. در صورتی که تنش اعمال شود، تا حد مشخص این نوع تغییر شکل اتفاق می‌افتد. به این حد از تنش، تنش تسلیم گفته می‌شود.

بعد از نقطه تنش تسلیم تنش های بالاتر از تنش تسلیم تغییر شکل به صورت پلاستیک رخ می‌دهد. این نوع تغییر شکل برگشت ناپدیر است و پس از برداشتن تنش، به شکل اولیه خود بر نمی‌گردد.

برای دریافت قیمت انواع مقاطع فولادی، قیمت ورق st37 ، قیمت ورق آلیاژی و قیمت ورق روغنی و سایر مقاطع با کارشناسان ما در تجارت فلز تماس بگیرید.

تنش شکست در مقاطع فولادی

در حالتی که تغییر شکل ماده بعد از نقطه تسلیم ادامه داشته باشد، ماده دچار گردنی می‌شود. گردنی (necking) یعنی در یک نقطه سطح مقطع ماده کم می‎شود. در ادامه ماده با شکست روبرو خواهد شد. تنش در این نقطه را تنش شکست می نامند.

چقرمگی مقاطع فولادی

مقاومت ماده در برابر شکست و یا میزان انرژی می باشد که یک ماده قبل از شکست می‌تواند تحمل کند. چقرمگی برابر است با سطح زیر نمودار تنش-کرنش. هر چه میزان استحکام بیشتر باشد، چقرمگی آن بیشتر است.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه