ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
کاربرد ورق گالوانیزه در صنعت خودرو
تجارت فلز

کاربرد ورق گالوانیزه در صنعت خودرو

یکی از متریال های بسیار پر کاربرد در صنعت خودروسازی، فولادها می باشند. با رشد روزافزون تولید خودرو، نیاز به فولاد نیز افزایش پیدا کرده است. عمده مصرف فولاد در صنایع خودرو سازی به شکل ورق آهن می باشد، که  از جمله این ورق ها می توان به ورق های آلیاژی و ورق های گالوانیزه اشاره کرد.

ورق های گالوانیزه، ورق هایی هستند که از پوشاندن یک لایه فلز روی بر روی سطح ورق روغنی تولید شده و مقاوم در برابر زنگ زدن و خوردگی می باشند. گالوانیزه کردن به دو روش گالوانیزه گرم (غوطه وری در حمام مذاب فلز روی) و گالوانیزه سرد (الکترولیز) انجام می شود ولی روش گالوانیزه گرم مرسوم تر می باشد.

ورق های گالوانیزه به دلیل استحکام بالا، کیفیت بالای سطح، پوشش یکدست و یکنواخت، قابلیت کنترل ضخامت پوشش و قابلیت استحکام بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی، انعطاف پذیری و فرم پذیری مناسب در عملیات فرمینگ، وزن کمتر نسبت به ورق های دیگر به دلیل ضخامت پایین، و دوام و طول عمر و   ... کاربرد زیادی در صنعت خودروسازی و دیگر صنایع دارد.

ورق های گالوانیزه کششی و فوق کششی در ساخت قطعات و بدنه خودرو ها به کار می روند. به دلیل استفاده شدن این ورق ها در سقف و بدنه خودرو همان طور که ذکر شد این ورق ها باید استحکام و دوام بالایی داشته و در شرایط نامناسب مقاوم در مقابل خوردگی در محیط های خورنده اسیدی و قلیایی باشند و رنگ پذیری و کیفیت سطحی مناسبی را داشته باشد که ورق های گالوانیزه این ویژگی ها را دارند و به همین علت از مواد اولیه های کلیدی و استراتژیک در صنعت خودروسازی هستند. قیمت ورق گالوانیزه می تواند بسیار موثر در قیمت خودرو باشد.

با توجه به اینکه پایه ورق های گالوانیزه ورق روغنی می باشد، قیمت فولاد گالوانیزه نیز وابسته به آن بوده و با هر گونه تغییر در قیمت ورق سیاه و روغنی، قیمت فولاد گالوانیزه نیز تغییر می کند که این تغییر قیمت همان طور که ذکر شد در قیمت خودرو نیز تاثیر گذار است.

ورق گالوانیزه ای که در خودروسازی به کار می روند ضخامت های متفاوتی بین 0.4 تا 2 میل دارند و در تعدادی از کارخانه های داخلی تولید ورق های گالوانیزه، قابل تولید هستند. به عنوان مثال ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان (تاراز و شهرکرد) در ساخت بدنه خودروهای پراید و پیکان وانت استفاده می شود.

علاوه بر بدنه خودرو، قطعات بسیار زیادی از خودرو همچون شاسی، چرخ ها، ترمز، ستون، سیستم اگزوز و موتور و ... نیز از فولاد می باشد. در واقع درصد بسیار بالایی از وزن هر خودرو، وزن قطعات فولادی آن می باشد و در نتیجه قیمت هر خودرو مقدار زیادی وابسته به قیمت فولاد می باشد.

علاوه بر فولاد گالوانیزه، فولاد ضد زنگ نیز از پر کاربردترین آلیاژهای مورد استفاده در صنعت خودروسازی می باشد که همان طور که از نام آن پیداست به دلیل عناصر آلیاژی ای همچون نیکل و کروم و ... آلیاژی مقاوم به خوردگی و ضد زنگ می باشد. از انواع فولاد آلیاژی مانند:  فولاد سمانته و فولاد گرمکار و... در این مورد استفاده میشود.

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه