ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
کاربرد ورق ضد سایش
تجارت فلز

کاربرد ورق ضد سایش

یکی از کاربردهای ورق فولادی در صنعت‎هایی می‎باشد که تحت سایندی زیادی قرار می‎گیرند که در اینجا میزان سختی ورق آهن بسیار اهمیت دارد و باید از ورق‎هایی استفاده شود که سختیشان نسبت به ورق‎های معمول بالاتر باشد تا عمر بیشتری داشته باشند و آسیب کمتری ببینند.

کشورهای متعددی کارخانه تولید ورق ضد سایش دارند. ورق های ضد سایش بر اساس میزان سختیشان نیز دسته بندی می‎شوند .

انواع ورق های ضد سایش عبارتست از :

  1. ورق هاردوکس HARDOX
  2. ورق ولدوکس  WELDOX
  3. ورق دورستات DUROSTAT
  4. ورق دیلیدور DILLIDUR

ورق‎های ضد سایش در زمینه‎هایی مانند معدن، معدن سنگ، نوار نقاله، حمل مواد و ساخت و ساز به کار می رود.

ورق ضدسایش هاردوکس

ورق هاردوکس دارای سختی های متفاوتی میباشد که شامل سختی 400 و 450 و 500 و 600 می‎شود.

هرچه مقدار کربن بیشتر باشد سختی آن بالاتر می‎رود و قدرت آن کمتر می‎شود، معمولا این ورق ها در تماس با مواد ساینده مورد استفاده قرار می‎گیرند و برای کارهای ساختمانی مناسب نیستند. عناصر دیگر نیز می توانند به فولاد ضد سایش اضافه شوند تا مقدار سختی آن نیز افزایش یابد. کروم و منگنز نیز به فولادهای ضدسایش اضافه می شوند تا به کاهش اثرات منفی ناشی از سایش کمک کنند.

ورق هاردوکس ۴۰۰ دارای حدود ۰٫۳ تا ۰٫۴ درصد کربن ، ۰٫۷ درصد سیلیسیم ، ۱٫۶ درصد منگنز ، ۱٫۴ درصد کروم ، ۰٫۶ درصد مولیبدن ، ۱٫۵ درصد نیکل و مقادیر ناچیزی از عناصر فسفر ، گوگرد و بور می باشد.

این ورق قابلیت جوشکاری و ماشین‎کاری را نیز دارا می‎باشد.

ورق Hardox 450 دارای قابلیت جوش پذیری و اتصال پذیری بالایی است.

کاربرد ورق هاردوکس در خطوط انتقال مواد ، شوتها ، سيلوها ، تيغه های برش ، فن ها ، دامپ تراک ها ، شاول ها و باکت ها ، تجهيزاتی و  صنایع معدنی ، فولاد سازی ، تولید سیمان و ادوات کشاورزی و لایروب ها و ….. می باشد . قیمت ورق روغنی و قیمت روق گالوانیزه به دلیل عملیات نورد سرد گران تر ورق های گرم است.

ورق های ضد سایش ولدوکس

قابلیت جوش پذیری آن خوب است ، این ورق انواع مختلفی دارد . از ولدوکس ۷۰۰ تا ۱۳۰۰ و ضخامت آن ۴ تا ۱۴۰۰ میلی متر است .

ورق ضد سایش دورستات

ورق ck45 در گریدهای سختی مختلفی از ۴۰۰ تا ۶۰۰ برینل تولید می ­شود. محصول شرکت وستالپاین اتریش است. دورستات تنها ورق ضد سایش است که از طریق فرایند کوئنچ مستقیم تولید میشود.

به علت روش تولید خاص این ورق سطح آن عاری از هرگونه عیب میباشد و نیازی به ترمیم سطحی و رنگ آمیزی پس از تولید ندارد.

کدام یک از ورق‎های ضدسایش مناسب‎تر است؟

تصميم اينکه چه نوع ورق ضد سايش در چه ضخامت و چه گريدی در سيستم سايشي شما بازدهي مناسبی را خواهد داشت تابع عوامل مختلفي است.

اینکه در محیطی استفاده شود که شامل مواد ساینده باشد یا اینکه در دستگاهی استفاده شود که با مواد ساینده درگیر باشد حتی در مکان هایی که موادی چون روغن آب یا هوا و یا هر سیال دیگری مابین ورق‎ها قرار گیرد حتی عوامل محیطی می‎تواند در انتخاب ورق تاثیر زیادی داشته باشد. واحد اندازه گیری سختی ورق های ضد سایش ، برینل است.
 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه