ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
کاربرد ورق آلیاژی در خودرو سازی
فروه رشوند

کاربرد ورق آلیاژی در خودرو سازی

بیشترین کاربرد ورق آلیاژی در ساخت ابزار، قطعه‎سازی خودروسازی و صنایع هواپیمایی است.

صنایع خودروسازی از بزرگترین صنایعی است که استفاده‎ی‎ فولاد آن بسیار زیاد است.

فولاد معمولا بعنوان ماده‎ی اولیه در ساخت خودرو مورد استفاده قرار می‎گیرد. در بدنه‎ی اصلی خودرو که اسکلت آن را تشکیل می‎دهد حدود 800 تا 1360 کیلوگرم فولاد به صورتهای مختلف استفاده می‎شود.

سقف خودرو، صفحات بدنه، ستون و در قسمت‎هایی هستند که برای ایمنی بیشتر از فولاد استفاده می‎شود. استفاده از ورق آلیاژی برای ساخت خودرو موجب سنگین شدن آن می شود. و کنترل خودرو را در سرعت‎های بالا برای راننده افزایش می‎دهد.

فواید استفاده از فولاد آلیاژی

کارکردن با فولاد ساده‌تر است و پنل‌های فولادی را به‌راحتی می‌توان با پرس شکل داد و حتی تا کرد. تولید فولاد برای محیط زیست خطر کم‌تری در مقایسه با آلومینیوم دارد.

فولاد قدیمی که ۱۰ تا ۱۵ سال پیش تولید شده و در یک خودرو استفاده شده باشد به‌ راحتی قابل بازیافت است و می‌توان از آن برای تولید فولاد جدید همچون فولاد MO40 استفاده کرد.

در مجموع فولاد به عنوان ارزان‎ترین فلزی است که در ساخت خودرو و قطعات مختلف آن به کار می رود و تعمیر آن هزینه ی چندانی ندارد. برای اطلاع از قیمت ورق آلیاژی به صفحه این محصول مراجعه کنید.

فواید استفاده از ورق آلیاژی در خودرو سازی

انواع ورق آلیاژی استفاده شده در خودرو

ورق آلیاژی استفاده شده در صنعت خودروسازی استانداردهای متفاوتی دارد. برای مثال برای خودروهای نظامی که ممکن است بدنه‎ی آنها در برابر ضربه یا سایش قرار گیرند.

میتوان از ورق ضد سایش استفاده کرد که باز بستگی به میزان استفاده از آن خودرو دارد. که می‎تواند ورق هاردوکس، دیلیدور و یا ورقهای ck باشد. اما بیشترین ورقی که در خودروسازی مورد استفاده قرار میگیرد ورق فولادی ضد زنگ است. که برای سقف و بدنه ی آن درنظر گرفته می‎شود.

ورق گالوانیزه یکی دیگر از مهم تریم ورق های به کاربرده شده در خودرو سازی است. پتانسیل فولادهای ضد زنگ در ماندگاری و دوام طولانی می تواند منجر به صرفه‌جویی اقتصادی در چرخه عمر محصول شود.

خواص فولاد و افزایش وزن خودرو

در صورت در نظر گرفتن خواص این فولادها در طراحی‎های اولیه، بهترین صرفه‌جویی اقتصادی و بیشترین كاهش حجم در ماده مصرفی به دست خواهد آمد.

اما باید به این نکته توجه کرد که افزایش وزن خودرو افزایش مصرف سوخت را به همراه دارد.

در خودرو سازی باید به این نکته توجه داشت که در صورتی که فلز آلومینیوم انتخاب ما برای ساخت بدنه است دیگر نباید از ورق آلیاژی کنار ان استفاده کرد.

چرا سبب خوردگی و از بین رفتن و پوسیده شدن بدنه ی خودرو میشود. استفاده از فولاد در خودرو میتواند استحکام لازم برای یک خودرو را تامین کند. و از مصرف مواد اولیه کم کند و در نتیجه فضای بیشتری برای داخل یک خودرو میتواند ایجاد کند. امروزه با هدف اینکه یک خودرو بتواند سرنشین های بیشتری داشته باشد فولاد انتخاب بهتری است.

از آنجایی که فولاد بهترین رسانایی را دارد و کاربرد آن از فلزات دیگر بیشتر است و از نظر:

  • تعادل پذیری

  • انعطاف پذیری

  • ایمنی

  • و دوام

حرف اول را میزند پس میتوان به این نتیجه رسید که صحبت های اخیر در رابطه با جایگزینی فولاد در صنعت خودرو چندان هم عملی نیست.

مگر اینکه در تعداد محدودی از طراحی ها خودرو این موضوع مورد بررسی قرار گیرد. 

حال که در خصوص ورق های ضدزنگ و ورق آلیاژی در خودروسازی اطلاعاتی کسب کردید حال توجه شما را به خرید ورق ضد سایش جلب می کنیم.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه