ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
کاربرد فولاد گالوانیزه در ساخت تابلوهای راهنمایی و رانندگی
تجارت فلز

کاربرد فولاد گالوانیزه در ساخت تابلوهای راهنمایی و رانندگی

سازه های فولادی بسیار مستعد به خوردگی هستند و باید از آن ها محافظت شود. در برخی موارد آن ها را رنگ می کنند اما رنگ کردن شیوه مطمئنی برای جلوگیری از خوردگی نمی باشد. بنابراین اغلب موارد با گالوانیزه کردن فولاد به روش غوطه وری گرم از آن در مقابل خوردگی محافظت می کنند.

مزایای استفاده از ورق گالوانیزه در تابلوهای راهنمایی رانندگی

در فرآیند گالوانیزه یک پوشش روی با پیوند متالورژیکی به سطح فولاد متصل می شود و به عنوان عنصر فدا شونده از فولاد در مقابل خوردگی حفاظت می کند. از مزایای گالوانیزه کردن جهت حفاظت از خوردگی می توان به هزینه تولید و نگهداری پایین آن نسبت به سایر روش ها اشاره کرد.

همچنین عمر مفید این ورق ها نسبتا بالا بوده و تا 20 سال هم می رسد. بنابراین برای ساخت تابلوهای راهنمایی و رانندگی گزینه بسیار مناسبی هستند. همچنین این ورق ها را می توان با رنگ های مختلفی رنگ کرد. روش رنگ گردن ورق گالوانیزه پاشش رنگ پودری از جنس مواد آلی و پخت رنگ در کوره است که می توانیم با توجه به علامت و رنگی که می خواهیم آن را رنگ کنیم.

این ورق ها خودشان در حالت کلی مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی، رطوبت و خوردگی دارند و وقتی آن ها را رنگ می کنیم این قابلیتشان افزایش میابد و برای استفاده در محیط آزاد و بارش باران و مواجهه با رطوبت هوا مناسب بوده و به آن ها آسیبی نمی رسد.

تابلو گالوانیزه

یکی از عیوب ورق گالوانیزه این است که اگر شرایط محیطی بسیار خورنده باشد و پوشش محافظتی خورده شده یا آسیب ببیند دیگر کارایی اش را از دست می دهد اما برای استفاده به عنوان تابلوهای راهنمایی و رانندگی چون محیط ما خورندگی بالایی ندارد پس آسیب جدی ای به ورق وارد نمی شود و با اطمینان می توانیم از آن ها برای تابلوها استفاده کنیم. و همچنین عملیات مکانیکی یا آسیب فیزیکی به ورق وارد نمی شود که نگران این باشیم که روکش محافظتی آسیب دیده و ورق خورده شود بنابراین عمر مفید ورق بالا می رود.

پوشش های گالوانیزه می توانند به طور کامل از ورق محافظت کنند و گوشه ها و فرورفتگی های آن را به طور کامل پر می کنند و از خورده شدن ورق جلوگیری کنند. همچنین برای کنترل کیفیت پوشش این ورق ها نیاز به تست های غیر مخرب NDT که بسیار پر هزینه و زمان بر هستند، نداریم و تنها از طریق کنترل چشمی می توانیم از کیفیت پوشش اطمینان حاصل کنیم که این برای کاهش هزینه های ساخت بسیار مناسب است.

جوشکاری این ورق ها حساس است و نیاز است که به دقت جوش داده شوند تا پوشش گالوانیزه آسیب نبیند و همچنین بخارات حاصل از جوشکاری این ورق ها سمی بوده و باید با حفاظت کامل عملیات جوشکاری انجام شود.
این ورق ها در ضخامت ها و ابعاد مختلف و حتی به صورت رول تولید می شوند که بعد با توجه به سایز تابلو آن ها را برش می دهند و در تابلوهای راهنمایی و رانندگی مورد استفاده قرار می گیرند.
 

دیدگاه کاربران