ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
کاربردهای ورق سیاه
تجارت فلز

کاربردهای ورق سیاه

ورق سیاه به دلیل فرآیند تولید آن که ماده ی اولیه در دمای بالا ذوب شده اند و طی این فرآیند ظاهری مات به خود میگیرد به ورق سیاه معروف شده است.و معمولا برای مصارفی مورد تایید است که استفاده ی ظاهری نداشته باشد.
کاربردهای ورق سیاه بسیار متفاوت و گسترده است و هرکدام از استانداردها برای مصارف مختلفی انتخاب می‎شوند. همچنین قیمت ورق سیاه با استاندارد ها و ضخامت های گوناگونی که دارند متفاوت است، برای اطلاع از قیمت ورق st37 یا همان ورق سیاه به صفحه این محصول مراجعه کنید.


کاربرد ورق سیاه در تانکرسازی


یکی از مهم‎ترین کاربردهای ورق سیاه تانکرسازی می‎باشد. مخزن فلزی یا تانکر فلزی به مخزنی گفته میشود که از ورق های فولادی در آن استفاده میشود.
مخازن از نظر شکل ظاهری به دسته‎های افقی، عمودی، فلزی هوایی و مکعبی تقسیم میشوند. مخازن معمولا برای نگهداری آب و الکل و مواد سوختی کاربرد دارد.
مخازن فلزی نسبت به مخازن پلاستیکی مقاومت بیشتری در برابر مواد برنده دارند و هنگام حمل کمتر دچار آسیب میشوند و همچنین در زمان کوتاه تری تولید میشوند.و اینکه اگر به مخزن بزرگی نیاز باشد برای تولید آنها میتوان عملیات را در محل نصب مخزن انجام داد و اما برای تولید مخازن پلاستیکی اینگونه نمیباشد. 


کاربرد ورق  st37در ساخت مخزن نگهداری سوخت


ورق st37 را معمولا برای ساخت مخزن نگهداری سوخت استفاده میکنند. تانکر ذخیره سوخت جهت ذخیره سوخت از قبیل روغن، تینر و غیره مورد استفاده قرار می گیرد .این تانکرها به صورت خوابیده و ایستاده می باشند . حجم این تانکرها از 1000متر مکعب الی 100000متر مکعب متغیر می باشد .همچنین ضخامت این تانکرها به دلخواه مشتری می تواند تغییر کند.
تانکرهای سوخت معمولا از نوع ورق st37 ساخته می شود که بهترین آن در شرکت فولاد مبارکه اصفهان تولید می شود.

تولید ورق گالوانیزه از ورق سیاه


تولید ورق گالوانیزه از ورق سیاه


یکی دیگر از مهمترین کاربردهای ورق سیاه تولید ورق گالوانیزه می‎باشد.ورق گالوانیزه ورق سیاهی است که آن را روی اندود کرده‎اند تا از خوردگی آن جلوگیری شود
از ورق آهن گالوانیزه در ساختن لوازمی مثل سینی کابل ، نردبان کابل ،لوله فولادی برق ، لوله بخاری ، کانال کولر ، کابینت آشپزخانه ، شیروانی منازل ، لوله‌های آب و هر جا که احتمال خوردگی آهن و خسارت وجود دارد، استفاده می‌شود. 
ورق گالوانیزه به دو صورت رول فرم و فابریک در کارخانه تولید می شود.


تولید لوله درزدار 


از موارد دیگر کاربردهای ورق سیاه تولید لوله های درز دار میباشد. لوله های درزدار در واقع به لوله هایی اتلاق می شود که در نیتجه فرم دهی و جوش دادن ورق های فولادی با ضخامت ها و جنس های مختلف تولید می شوند.
تعداد کارخانه های داخلی فعال در زمینه تولید انواع لوله درزدار فولادی و آهنی قابل ملاحظه بوده و بخش عمده مورد نیاز کشور از این نوع لوله ها توسط کارخانه های داخلی تامین می گردد.


این نوع لوله درزدار برای موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند :

 

  • خطوط انتقال آب ، نفت ، گاز و پتروشیمی
  • ستون ساختمان ، نرده و مبل
  • جهت انتقال مایعات و تولیدات پروفیل‎های قوطی ، ساختن مصنوعات و سازه فلزی

 

کاربرد در کشتی سازی


کاربردهای ورق سیاه در صنعت کشتی سازی نیز بسیار زیاد است و معمولا از آن در ساخت بدنه ی کشتی استفاده میشود چون که این نوع ورق خاصیت جوش پذیری مناسبی دارد و نسبت به ورق های مشابه قیمت آن پایین‎تر است.
 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه