ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
کاربردهای لوله مانیسمان
تجارت فلز

کاربردهای لوله مانیسمان

لوله مانیسمان یا لوله بدون درز از نام دانشمندی که اولین بار این نوع لوله را ساخته گرفته شده است که همان لوله فولادی بدون درز است. معمولا از طریق کشش و نورد تولید می شوند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. عمده کاربرد لوله مانیسمان در حوزه نفت و پتروشیمی بسیار می باشند.

 

تولید لوله بدون درز یا مانیسمان

 

تولید لوله مانیسمان به وسیله شمش های فولادی انجام می گیرد. به این صورت که تا دمای مشخصی حرارت داده می شود و بعد از رسیدن به دمای مشخص به وسیله سمبه به درون شمش فشار وارد می شود نا به صورت لوله در آید.

در گذشته تولید لوله های بدون درز به روش اکستروزن بود اما اخیرا علاوه بر روش قدمی که اکستروژن می باشد روش های دیگری مانند کشش عمیق، فلوفرمینگ، ریخته گری و اسپینینگ و نورد لوله نیز می باشد.

نورد لوله خود به سه دسته نورد سوراخ کاری، نورد پیلگر و نورد اصلاحی تقسیم می شود.

در لوله های بدون درز هیچگونه ناپیوستگی وجود ندارد و به صورت پیوسته است. از جمله کاربردهای لوله مانیسمان در مخازن بویلرها کمپرس ها می باشد. این لوله به دلیل اینکه دارای درز نمی باشد، دارای استحکام بالا تری است. اولین بار تولید آن در اواخر قرن 19 صورت گرفت.

 

کاربردهای انواع لوله مانیسمان


انواع لوله های مانیسمان یا بدون درز و ورق ضد سایش

این لوله ها با توجه به کاربرد در انولع مختلفی ساخته می شود.

لوله A53 یکی از انواع این لوله ها می باشد که در صنایع کاربرد دارد و از استحکام بالایی نیز برخوردار است.


از دیگر محصولات لوله A106 میباشد. لوله A106 از استحکام بالا تری برخوردار است و مقاومت به دمای بالای بهتری نسبت به لوله A53 دارد. در لوله A106 درصد سیلیس بیشتری وجود دارد در نتیجه نقطه ذوب بالا تری نیز خواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه مقاله لوله استیل 304 در سایت تجارت فلز.

کاربرد لوله A106 در پالایشگاه های پتروشیمی و نفت و گاز می باشد و در صنایعی که در دمای بالا مورد استفاده قرار می گیرد بسیار حائز اهمیت است.

دیگر کاربرد لوله مانیسمان در مواقعی می باشد که فشار عبوری بیش از حد از لوله عبور می کند.

در این مواقع باید لوله هایی مورد استفاده قرار بگیرد که از استحکام بالایی برخوردار باشد و دارای درز نیز نباشد. لوله بدون درز  تنها لوله ای می باشد که در مواقع پر فشار مورد استفاده قرار می گیرد.

برای ساخت لوله فلزی بدون درز یا مانیسمان باید از استاندارد های 106 و یا A53 و در صنایع نفت و گاز از استاندارد API5L تبعیت کند.

در تولید این لوله ها به دلیل اهمیت بالا در حوزه کاری مورد استفاده، عملیات حرارتی های پیچیده ای انجام می گیرد.

لوله های مانیسمان با توجه به نوع استفاده و سایز مورد نظر رده بندی می شوند. هر مقداری که رده بالا تر باشد ضخامت آن ها نیز بیشتر می شود. 


این لوله ها در ایران تولید می شود اما محصولات وارداتی مانیسمان در بازار موجود می باشد. 

کاربرد لوله های مانیسمان در صنایع مختلف می باشد. از صنایعی که می توان نام برد، نفت و گاز، پتروشیمی، آبرسانی، آب و فاضلاب، خطوط انتقال آب و گاز و هوا و کلیه صنایعی که از اهمیت خاصی برخوردار است، استفاده می شود.

تجارت فلز بروزترین مرکز ارائه قیمت لحظه ای قیمت میلگرد در ایران

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه