ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
ویژگی های ورق گالوانیزه تاراز
تجارت فلز

ویژگی های ورق گالوانیزه تاراز

شرکت تاراز در سال 1387 با سرمایه گذاری آتیه فولاد نقش جهان و توکا فولاد استان چهارمحال و بختیاری با نام صنایع ورق های پوشش دار تاراز چهارمحال تاسیس شد. تاراز نام کوهی در استان چهارمحال و بختیاری و نشانی از شکوه، عظمت و زیبایی است. این شرکت در سال 1395 به بهره برداری رسید. شرکت تاراز در بر گیرنده پیشرفته ترین خط تولید ورق گالوانیزه در ایران به روش غوطه وری گرم با ظرفیت اسمی 260 هزار تن در سال می باشد.

کلاف گالوانیزه تولید شده در تاراز دارای ضخامتی بین 0.3 تا 2 میلیمتر است که از مواد اولیه با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی تولید می شود. شرکت فولاد تاراز تنها تولید کننده ورق گالوانیزه با پوشش رنگی (گالواتاراز) در ایران است.

در فرآیند غوطه وری گرم(Hot-Dip) پوشش دهی فولاد کربنی با روی(Zn) به صورت پیوسته انجام شده و یکی از بهترین روش های حفاظت فولاد به شمار میاید. غوطه وری فولاد در روی(Zn) مذاب موجب تشکیل لایه هایی از آلیاژ روی-آهن بر سطح ورق می شود. لایه ای که در تماس با ورق است شامل 25%Fe و 75%Zn و لایه سطح بیرونی ورق شامل 100%Zn می باشد.

امکان تولید گستره وسیعی از گریدهای مختلف ورق آهن با خواص متالورژیکی متفاوت در شرکت تاراز فراهم است. مثلا گریدهایی برای خودرو سازی مانند DX51، DX52 و DX53 تولید شده و مطابق با استاندارد EN10346 تست می شوند.

در خط تولید فولاد تاراز ورق ها با جرم پوشش 60(gr/m2) تا 270(gr/m2 ) تولید می شوند. ورق گالوانیزه ممکن است دارای گل (Spangle) باشد که عواملی مانند آنالیز روی(Zn) مصرفی، روش سرد کاری، صاف بودن سطح ورق، وجود ناخالصی و عناصر آلیاژی بر اندازه اسپنگل ها تاثیر می گذارند.

ویژگی های ورق گالوانیزه تازار

در واقع وجود اسپنگل نوعی عیب متالورژیکی در سطح ورق است که بر مقاومت خوردگی و خواص مکانیکی آن تاثیر نا مطلوبی می گذارد. به همین منظور شرکت فولاد تاراز با استفاده از تجهیزات پیشرفته عملیات حرارتی، استفاده از روی(Zn) با خلوص بالا(99.995%)، کنترل مذاب به منظور پایین بودن میزان سرب و ناخالصی های دیگر و همچنین کنترل کیفی ورق های ورودی توانسته است محصولی با کیفیت بالا و حداقل اسپنگل(Minimized Spangle) تولید کند.

بسیاری از شرکت های تولید کننده ورق گالوانیزه در ایران از کروم 6 ظرفیتی برای محافظت از پوشش استفاده می کنند که برای انسان به شدت مضر و سرطان زاست اما تاراز از کروم 3 ظرفیتی به منظور این هدف استفاده می کند تا آسیب های جانی کاهش یابد.

ورق رنگی شرکت تاراز که به گالواتاراز مشهور است از لحاظ مقاومت به خوردگی کیفیت بالاتری نسبت به ورق گالوانیزه معمولی دارد. این شرکت با توجه به اصل اهمیت به محیط زیست ورق هایی با پوشش رنگی ارگانیک تولید می کند که اولین تولید کننده ورق گالوانیزه با پوشش Thin Organic Coating(TOC) در ایران و خاورمیانه نیز می باشد.

ورق گالواتاراز می تواند با توجه به نیاز و سلیقه مشتری در انواع مختلف رنگ ها تولید شود. ورق رنگی تاراز خاصیت ضد اثر انگشتی(anti-finger) نیز دارد که این امر موجب مصرف بالای آن در تولیدات لوازم خانگی شده است. ورق گالوانیزه رنگی این شرکت تا 250 ساعت مقاومت به شوره زدن در تست Salt Spray دارد یعنی مقاوت به شوره زدن آن 3 تا 5 برابر ورق گالوانیزه معمولی می باشد. همچنین این ورق دارای خاصیت خود روانکار(Self-Lubrication) است که موجب کاهش مصرف روغن حین فرم دهی ورق با پرس های هیدرولیکی برای تولید لوازم خانگی می شود.

شرکت تاراز به زودی ورق های گالوالوم خود را تولید و عرضه خواهد کرد. این ورق ها به منظور حفاظت از ورق فولادی دارای پوشش آلیاژی آلومینیم-روی با ترکیب شیمیایی 55%AL و 43.5%Zn و 1.5%Si هستند. سیلیکون موجود در آلیاژ سطح موجب کنترل نرخ رشد لایه آلیاژی و افزایش چسبندگی بین لایه پوشش و فلز می شود بنابراین شکل پذیری آن بسیار بیشتر از ورق گالوانیزه معمولی می باشد.

فرآیند تولید ورق گالوانیزه تاراز

شستشو: در این مرحله ورق علاوه بر اینکه با محلول قلیایی شسته می شود، برس زنی شده و با شستشوی الکترولیتی چربی زدایی می شود تا شرایط لازم برای چسبندگی(Zn) در هر دو طرف ورق فولادی به خوبی فراهم شود.

عملیات حرارتی: سپس ورق وارد کوره آنیل عمودی پیوسته می شود. کوره شرکت فولاد تاراز دارای تکنولوژی پیشرفته عدم تماس سطح ورق با اشعه(RTF) در جوی کاملا خنثی بدون حضور گازهای اکسید کننده می باشد. طی چهار مرحله پیشگرم، آنیل، خنک کاری و هم دما سازی با مذاب، ورق آماده ورود به حمام مذاب می شود.

غوطه وری در مخزن مذاب روی(Zn): این مرحله به عنوان حساس ترین بخش اعمال پوشش دارای حوضچه مذابی از روی با خلوص بالا(99.99%) می باشد.

تنظیم جرم پوشش(Air Knife): در این مرحله میزان پوشش بر اساس سفارش مشتری توسط تجهیزات مدرن و به روز Air Knife با ویژگی turning lips و مطابق با استانداردهای جهانی بر روی ورق فولادی اعمال می شود.

اندازه گیری جرم پوشش ورق: با دستگاه X-Ray میزان پوشش ورق گالوانیزه اندازه گیری شده و اطلاعات لازم به اپراتور جهت تنظیم Air Knife داده می شود.

تثبیت خواص مکانیکی: با عبور ورق از بین غلتک و طی عملیاتی بنام Skin Pass خواص مکانیکی و شکل ظاهری مجموعه پوشش و ورق متناسب با استانداردهای جهانی و سفارش مشتری تثبیت می شود. دستگاه tension leveler با اعمال کشش و خمش موجب بهتر شدن شکل ظاهری ورق می شود.

حفاظت از پوشش: محلول شیمیایی کروماته ای بر روی سطح پوشش اعمال شده و موجب حفاظت آن در مقابل عوامل طبیعی و کاهش ایجاد اکسید روی(شوره سفید) می شود. در این مرحله بر روی ورق هایی که برای تولید لوازم خانگی مصرف می شوند محلول anti-finger print اعمال می شود که موجب بهبود کیفیت ظاهری، اعمال خاصیت ضد اثر انگشت و افزایش مقاومت در برابر خوردگی می شود.

روغن کاری سطح ورق: در انتها با توجه به نیاز مشتری یک لایه روغنی به منظور بهبود شرایط حفاظت از سطح ورق اعمال می شود.

ویژگی های ورق تاراز

 • مقاومت در برابر خوردگی
 • دارای سطح براق و زیبا
 • قابلیت شکل پذیری و فرم پذیری بالا
 • رنگ پذیری مطلوب
 • قابل جوشکاری

عمده مصرف ورق گالوانیزه تاراز

 • تولید قطعات لوازم خانگی مانند یخچال، بخاری، کولر و...
 • ساخت ناودانی، لوله و ساندویچ پنل
 • ساخت سقف های فلزی و عرشه فولادی
 • ساخت کانال هوا و دودکش صنعتی
 • خودروسازی
 • ساخت مخازن ذخیره آب

دیدگاه کاربران