ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
ورق API چیست؟
تجارت فلز

ورق API چیست؟

موسسه API در سال 1919 به عنوان یک سازمان تنظیم کننده استانداردهای لازم در صنعت نفت و گاز تاسیس شد. در طول 100 سال این موسسه بیش از 700 استاندارد برای افزایش ایمنی عملیاتی، حفاظت از محیط زیست و پایداری در صنعت ایجاد کرده است. API در واقع تحت نظارت موسسه استاندارد ملی آمریکا کار می کند. استانداردها با حفظ ایمنی عملیات در صنعت، کیفیت را تضمین کرده و هزینه ها و ضایعات را به حداقل می رسانند.

ورق هایی که طبق استانداردهای API تولید می شوند ترکیب شیمیایی، فرآیند تولید و تست های ارزیابی اشان با این استاندارد مطابقت دارد. این ورق ها بیشتر برای تولید لوله های قطور یا درز جوشدار صنعت نفت، گاز و پتروشیمی بکار می روند.

ورق های API در گریدهای مختلف و با ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی متفاوتی تولید می شوند که با توجه به نیاز مشتری گرید مورد نظر انتخاب شده و طبق استاندارد لازم تولید و تست های ارزیابی لازم روی آن اعمال می شود.

در واقع ورق هایی که طبق استاندارد API برای استفاده در صنعت پتروشیمی تولید می شوند از جنس فولاد کربنی با عناصر میکرو آلیاژی هستند. مثلا یکی از پر کاربردترین استانداردهای تولید لوله در این صنعت API5L است. این نوع ورق آهن از نظر قیمتی مقرون بصرفه بوده، مقاومت خوبی در برابر ترک و استحکام خوردگی خوبی در محیط های ترش یا اسیدی دارند.

تا قبل از اینکه شرکت فولاد اکسین خوزستان ورق هایی مطابق با استانداردهای API تولید کند، برای ساخت لوله و مخازن مورد استفاده در صنعت پتروشیمی، از ورق های وارداتی استفاده می شد. اما امروزه شرکت فولاد اکسین خوزستان انواع ورق های فولادی با مقاومت و استحکام بالا تولید می کند که از آن ها جهت استفاده در ساخت لوله های انتقال نفت و گاز با قطر بالا، مخازن تحت فشار و ذخیره سازی صنعت پتروشیمی و دیگ های بخار صنعتی و نیروگاهی بکار می رود. استاندارد تولید ورق سیاه شرکت اکسین برای لوله های قطور APL5L است که در گریدهای X42M، X46M، X58M، X60M، X65M، X70M و X80M تولید می شوند.

فرآیند تولید ورق های فولادی API5L نورد کنترل شده است که نوعی عملیات ترمومکانیکی محسوب می شود.
در جدول زیر ترکیب شیمیایی گرید X42 که طبق استاندارد API تولید می شود بیان شده است:

%Ti

%S

%P

%Mn

%c

0.04

0.03

0.03

1.3

0.28


 

خواص مکانیکی این گرید مطابق با جدول زیر است:

استحکام کششی(MPa)

استحکام تسلیم(MPa)

414

290

 

کاربرد ورق های API

  • صنعت نفت، گاز و پتروشیمی
  • ساخت دیگ های بخار و مبدل حرارتی
  • استفاده در نیروگاه های هسته ای و پالایشگاه های شیمیایی
  • ساخت لوله های با قطر بالا درز جوش دار
  • کاربرد در صنایع فشار بالا
  • ساخت مخزن
  • استفاده در سیستم های انتقال آب و سیالات حساس مانند گاز طبیعی، نفت و فرآورده های نفتی

با توجه به اینکه ورق های API در صنایع استراتژیک و مهم بکار می روند کیفیت تولید آن بسیار مهم است و ورق های تولید شده طبق این استاندارد نیازهای صنعت را در جایگاه های حساس تامین می کنند. 

علاقه مندان برای دریافت قیمت انواع ورق از جمله: ورق رنگی، ورق گالوانیزه و ورق ck45 با کارشناسان تجارت فلز تکاس بگیرند. 

برای بالا بردن راندمان حمل و نقل، ملزم به استفاده از لوله های قطور هستیم و از طرفی لوله مانیسمان در قطرهای بالا نمی توانند تولید شوند بنابراین با رعایت استانداردهای API می توان ورق و در ادامه لوله هایی با کیفیت مناسب برای استفاده در سیستم های حمل و نقل مواد استراتژیک تولید کرد.
 

 

دیدگاه کاربران