ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
ورق گالوانیزه ذوزنقه ای
تجارت فلز

ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

ورق گالوانیزه ذورنقه ای همان طور که از نامش مشخص است ورق موجداری است که در عرض آن موج هایی به شکل ذوزنقه ایجاد می کنند. تفاوت عمده ورق ذوزنقه ای با ورق های گالوانیزه سینوسی و شادولین شکل موج آن ها می باشد. با توجه به این نکته که پایه ورق ذوزنقه ای، ورق گالوانیزه می باشد این ورق دردسته بندی ورق ها در دسته ی ورق های نورد سرد قرار می گیرد.

ضخامت ورق های گالوانیزه ذوزنقه

ضخامت ورق های ذوزنقه ای معمولا بین 0.3 تا 2 میلیمتر می باشد و همانطور که ذکر شد از ورق که عرض استاندارد آن 100 یا 125 سانتی متر است تولید می شوند و با توجه به نقشه و ابعاد ذوزنقه های ایجاد شده عرض مفید ورق متفاوت خواهد بود، طول این ورق ها بنا به درخواست خریدار می تواند متفاوت باشد.

کاربرد ورق سفید ذوزنقه

ورق های ذوزنقه ای به صورت عمده برای مصارفی همچون سقف شیروانی و سوله ها و حصار دور ساختمان ها و محوطه ها استفاده می شوند. به دلیل اینکه پایه این ورق ها ورق سفید می باشد، این ورق ها در مقابل رطوبت هوا و زنگ زدگی مقاوم بوده و وزن سبک و در نتیجه ایمنی در مقابل زلزله و نصب راحتی دارند همچنین این ورق ها طول عمر بالایی نیز دارند که به این دلایل برای مصارف ذکر شده در بالا مناسب می باشند. با قرار دادن عایق از جنس هایی متفاوت مابین دو ورق های سفید ذوزنقه ای یا شادولین از آن به عنوان ساندویچ پانل سقفی استفاده می شود. که قیمت ساندویچ پانل ها با توجه به نوع ورق ذوزنقه ای که در ساخت آن به کار گرفته شده است متفاوت می باشد.

ورق ذوزنقه ای رنگی

علاوه بر ورق ذوزنقه ای معمولی، ورق ذوزنقه رنگی نیز موجود بوده که کاربرد بیشتری نیز نسبت به نوع معمولی آن دارد. ورق های ذوزنقه ای رنگی در رنگ های متنوعی چون آبی، قهوه ای، صورتی، نقره ای، زرد، سفید، بنفش، کرمی و ... موجود می باشند. به دلیل تنوع در طرح و رنگ این ورق ها بسیار پرطرفدار می باشند. قیمت ورق گالوانیزه رنگی این ورق وابسته به قیمت ورق گالوانیزه می باشد و در واقع اجرت ذوزنقه ای کردن به آن اضافه می شود. در مورد ورق های ذوزنقه ای رنگی نیز به همین صورت بوده و قیمت آن وابسته به قیمت ورق رنگی متفاوت می باشد. به عنوان مثال قیمت ورق ذوزنقه ای سفید با قیمت ورق ذوزنقه ای قرمز متفاوت است.

تولید ذوزنقه

برای تولید ورق ذوزنقه ای از ورق سفید، از فرآیندهای کشش عمیق، کشیدگی و خمش استفاده می شود. به طور معمول در تولید این ورق ها، در هر متر آن حدود شش موج ایجاد می کنند و در نتیجه برای عرض 125 سانتی متر تعداد موج معمول هشت عدد می باشد. عرض مفید ورق ذوزنقه ای که مطابق با ابعاد متداول آن تولید می شود برای ورق با عرض استاندارد 100 سانتی متر برابر با 72 سانتی متر و برای ورق با عرض استاندارد 125 سانتی متر برابر با 98 سانتی متر می باشد.

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه