ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
ورق برشی چیست؟
تجارت فلز

ورق برشی چیست؟

یکی از مقاطع مهم در صنعت فولاد ورق می باشد. ورق ها به صورت فابریک و برشی در بازار موجود می باشند. ورق در صنعت ساخت و ساز نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.. ورق ها دارای خواص مختلفی می باشند که این خواص با متریال های مختلف در ورق ها قابل تغییر می باشد.


برخی از ورق ها خاصیت ضد زنگی دارند. این ورق ها بیشتر در صنعت ساختمانی، در سقف شیروانی ها مورد استفاده قرار می گیرد. ورق ها به دو روش تولید می شوند: نورد گرم و نورد سرد


محصولات و ورق هایی که به روش نورد گرم تولید می شوند ورق سیاه نام دارند. در نتیجه یکی از روش های شناخت این نوع ورق ها شکل ظاهری ورق می باشد. 


ورق سرد دارای شفافیت و سطح براق می باشد در نتیجه از شکل ظاهری ورق سرد می توان متوجه نوع ساخت ورق شد.


تولید ورق برشی


ورق ها دارای دو نوع فابریک و برشی نیز می باشند. ورق برشی در ابتدا از طریق نورد گرم تولد می شود و در آخر به صورت تختال تحت حرارت قرار می گیرد. درجه حرارت حدود 1280 درجه سانتی گراد می باشد. سپس نورد گرم انجام می گیرد. 


ورق هایی که تحت نورد گرم قرار می گیرند، دارای سطح مات می باشند در نتیجه کاملا مشخص می باشد. ورق ها در آخر به صورت کلاف هایی بسته بندی می شود. این دسته از ورق های برشی را تغذیه نموده و به ابعاد دلخواه برش داده می شوند. به همین دلیل ورق برشی نام دارند. 


ورق های برشی دارای کاربرد های بسیار زیادی است. به همین دلیل این محصول با تفاوت هایی در شیوه ساخت، تولید می شوند. ورق های مورد استفاده در صنعت یا به اصطلاح ورق های صنعتی به دو دسته معمولی ساخته شده بر پایه آهن و نوع آلیاژی تقسیم می شوند.

ورق های بر پایه آهن یا همان معمولی شش گروه ورق سیاه یا نورد گرم،ورق روغنی یا نورد سرد، ورق گالوانیزه، اسیدشویی، آجدار، گالوانیزه رنگی را شامل می شود که هدف اصلی ما از انتشار این مقاله بررسی تخصصی ورق برشی می باشد.


کاربردهای ورق برشی


نوع برشی ورق ها ، برای اتصال تیرآهن و میلگرد و یا اتصال پروفیل و لوله، مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر استفاده ورق ها در اتصالات از این محصول در صنایع سنگین فلزی مثل ساخت کشتی، مخزن، تانکر، صفحه ستون، لچکی و تیر استفاده می کنند. دلیل استفاده از این نوع محصول برای مصارف صنعتی سنگین انعطاف پذیری و مقاومت کششی بالای این نوع ورق می باشد.

برای مشاهده قیمت ورق روغنی، قیمت ورق سیاه ، قیمت ورق آلیاژی و قیمت ورق گالوانیزه میتوانید به صفحات این محصولات مراجعه کنید و یا با کارشناسان فروش تجارت فلز تماس بگیرید.


به نیروی مماسی که بر سطح مقطع ورق برشی وارد می شود نیروی برشی گفته می شود و معمولا در دیوار و ستون و… محاسبه می گردد. با توجه به فرمول هایی این نیروی برشی مشخص می شود.


انواع ورق های تولید شده در کارخانه های فولاد مبارکه اصفهان، کاویان، و ورق های کارخانه های سراسر کشور با توجه به سایز سفارش مشتری در کارخانه برش داده می شود که به صورت وزن بارگیری و به فروش می رسد. 
 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه