ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
ورق اسیدشویی و خواص آن
تجارت فلز

ورق اسیدشویی و خواص آن

ورق اسیدشویی در واقع همان ورق آلیاژی‎ای است که به روش نورد گرم تولید شده و تنها یک  فرآیند اسیدشویی بیشتر دارد و آن هم برای از بین بردن چربی‎های سطح ورق می‎باشد.

ظاهر ورق اسیدشویی بسیار شبیه به ورق روغنی می‎باشدو معمولا در بازار به صورت فابریک و برشی وجود دارد.
ورق اسید شویی معمولا ضخامت هایی بین 1.5 تا 6 میلیمتر را در بر میگیرد و عرض این ورق ها معمولا 1250 میلیمتر یا 1000 میلیمتر می‎باشد.

فرایند اسیدشویی

برای فرآیند اسیدشویی رول های آلیاژی بعد ار اینکه تولید شدند مقداری از آنها برای  فرآیند اسیدشویی توسط دستگاه های رول باز کن باز میشوند و وارد حوضچه‎های اسید کلریدریک می‎شوند تا فرآیند اکسیدزدایی و شست و شو ورق در آنجا انجام شود و ناخالصی‎ها از روی ورق جدا شوند سپس آنها از تونل‎های هوای گرم عبور می‎دهند تا خشک شوند و بعد آماده‎ی ارسال به بازار می‎شوند تا در دسترس مصرف کنندگان  قرار گیرند.

اسیدهایی که معمولا در مرحله‎ی اسیدشویی مورد استفاده قرار میگیرند اسید سولفوریک و اسید کلریدریک هستند که معمولا به دلایل خاصی استفاده ی اسید کلریدریک ترجیح داده میشود با اینکه نسبت به اسید سولفوریک گران تر میباشد.

برای اطلاع از قیمت ورق سیاه، قیمت ورق روغنی و قیمت ورق آلیاژی به صفحات این محصولات مراجعه کنید.

 ورق های فولادی اسید شویی شده را بعد از خروج از واحد اسید شویی به روغن آغشته می کنند زیرا ورق بعد از فرایند اسید شویی هنگام ورود به محیط تحت تاثیر محیط اطراف دچار اکسایش شده و وضعیت نامطلوبی پیدا می کند.

از فواید ورق اسید شویی میتوان به کیفیت سطحی بالای ورق، اماده شدن ورق برای فرآیندهایی چون نورد سرد و گالوانیزه کردن آن، و نیز از بین ببردن اکسیدهای سطحی ورق میتوان نام برد.

اما باید توجه داشت که ورق های اسید شویی در مصارفی که دمای بالا دارند نباید استفاده کرد چرا که باعث ایجاد الودگی هوا میشود و مشکلات تنفسی بوجود  میاورد.

ورق اسیدشویی معمولا با دو استاندارد SW22 و STW22 تولید میشود که ظرفیت کششی SW22 نسبت به STW22 کمتر میباشد.

ابعاد ورق های اسید شویی فابریک

1000*200 میلیمتر 1250*2500 میلیمتر  میباشد.
معمولا ورق هایی را که قرار است نورد سرد روی آنها انجام شود را فرایند اسید شویی روی آنها اجرا میکنند تا حین فرآیند نورد سرد غلتک ها دچار سایش و خرابی نشوند چرا که لایهی اکسیدی تشکیل شده روی ورق های نورد گرم تولید شده بسیار  سخت و تقریبا ضد سایش هستند پس باید کاملا این لایه ها از بین روند تا فرآیند نورد سرد دچار مشکل نشود.

قسمتهای ساختمانی و چرخ اتومبیل قطعات خودرو و اجزاء داخلی آن مانند رینگ و شاسی از جمله مواردی هستند که ورق اسیدشویی در آنها کاربرد دارد.

ورق اسید شویی که برای لوله‎های نفت و گاز مناسب می‎باشند.

توليد انواع لوله هاي انتقال آب، نفت و گاز و توليد مخازن گاز، مايع و مخازن تحت فشار از مواردی هستند که کاربرد ورق اسیدشویی به وضوح در آن دیده میشود.

در مصارف ساختمانی لوله و پروفیل هایی هستند که ار ورق اسید شویی تولید میشوند و در این زمینه کاربرد دارند.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه