ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
ورق آلیاژی دریایی چیست؟
تجارت فلز

ورق آلیاژی دریایی چیست؟

ورق های دریایی نوعی ورق آلیاژی هستند که در بدنه و کف و عرشه کشتی و قایق و زیردریایی و هر آنچه در دریا شناور است به کار گرفته می شود. ورق های دریایی با روش نورد گرم تولید می شوند و دارای خاصیت جوش پذیری بالا، استحکام بالا، مقاوم به خوردگی در محیط شور آب دریا و ... می باشد. ورق های دریایی به سه گروه ورق GL-A، ورق A36و ورق LR-Aتقسیم می شوند. و قیمت ورق آلیاژی در انواع مختلف با هم متفاوت است. در این مقاله به بررسی این سه نوع ورق دریایی می پردازیم.

ورق A36


ورق A36  همان طور که ذکر شد جز دسته ی ورق های نورد گرم بوده و فولادی کم کربن (کمتر از 0.3% وزنی کربن) است و در بین ورق های آلیاژی دریایی پر کاربرد ترین آن هاست. 

این آلیاژ به دلیل میزان کم کربن به راحتی ماشینکاری، جوش و شکل داده می شود و همچنین به دلیل همین میزان کم کربن عملیات حرارتی در این آلیاژ ها تاثیر زیادی ندارد. این ورق عناصر آلیاژی نیکل، مولیبدن و وانادیم را دارد که این عناصر باعث بالا رفتن مقاومت به خوردگی و خواص شیمیایی و مکانیکی خاص این فولادها می شود.

استحکام تسلیم ورق A36 حدود 200 مگاپاسکال می باشد. این ورق ها در صنایع دریایی و جاهایی که مستقیما با رطوبت و آب شور و محیط هایی که دارای املاح زیاد هستند در ارتباط است به کار می رود.

ورق های A36 به صورت عمده با ضخامت بین 2 تا 6 میل مورد استفاده قرار می گیرند و ابعاد استاندارد آن ها 6در بازار *1.5 و 6*2 می باشد. برای تولید این ورق ها از روش کوره الکتریکی یا اکسیژن پایه استفاده می شود و برای این محصول انجام تعداد دفعات ذوب بلامانع بوده و همین موضوع باعث می شود که فولاد A36 زیاد تولید و مصرف شود.

 ورق -GL-A


 ورق GL-A در بین ورق های دریایی بالاترین کیفیت را دارد و به صورت تخصصی و انحصاری برای صنایع کشتی سازی و زیر دریایی سازی استفاده می شوند. این ورق ها مشابه ورق A36 مقاومت به خوردگی در محیط آب شور را دارند، استحکام تسلیم این ورق ها در حدود 235 مگاپاسکال و مقاومت کششی آن بین 200 تا 520 مگاپاسکال است.

 

LR-A


این ورق ها از لحاظ استحکام تسلیم و کششی مشابه ورق  GL-A می باشد. این گرید شامل چند دسته ی  LR AH40، LR AH32 و LR AH36 می باشد. ورق LR-A نیز همانند ورق A36 و GL-A از مقاومت به خوردگی و توان کششی بالایی برخوردار می باشد.

با استفاده کردن از این ورق ها به دلیل استحکام و مقاومت به خوردگی بالا، ضخامت و در نتیجه وزن نهایی کم شده و هزینه ساخت پایین می آید. به دلیل جوش پذیری و برش پذیری مناسب این ورق ها هزینه ساخت نیز پایین بوده و در هزینه ها صرفه جویی می شود.

از جمله کارخانه هایی که ورق های دریایی تولید می کنند می توان به شرکت اکسین خوزستان، فولاد مبارکه اصفهان، ایلیچ اکراین، دوفرکو بلژیک، دانکوک کره، اورال استیل روسیه و هیوندای کره اشاره کرد.

 برای دریافت قیمت انواع ورقهای آلیاژی با مانند ورق ck45، ورق st52 و ورق st37 با شماره تماس های موجود در سایت تماس بگیرید.

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه