ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
نکات خمکاری لوله فولادی
تجارت فلز

نکات خمکاری لوله فولادی

لوله فولادی یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی در صنایع گوناگون می باشند و معمولا برای انتقال سیالات از آن ها استفاده می شود، گاهی بنا به نیاز لازم است که لوله ها خم شوند. برای خم کردن لوله های فولادی روش های متعددی وجود دارد. از جمله روش های ابتدایی خم کردن لوله ها، روش دستی می باشد که در آن از یک اهرم برای خم کردن لوله استفاده می شود. از معایب این روش ابتدایی و ساده می توان به دقت پایین آن در ایجاد زوایا و مکان خم اشاره کرد که این معایب در مواقعی که از یک قطعه تعداد زیادی مورد نیاز باشد نمود بیشتری خواهد داشت. و همچنین روی قیمت لوله تاثیر خواهد داشت در لوله هایی که کاربردهای حساس تری دارند مانند لوله مانیسمان باید نکات را به دقت رعایت کرد.

بیشتر بخوانید: نکات خرید لوله مانیسمان

انواع روش های خمکاری لوله


با پیشرفت تکنولوژی روش های جدیدی جایگزین روش دستی شدند. به طور کلی روش های خم کردن لوله ها به سه دسته کلی خم کردن به روش گرم و خم کردن به روش سرد و خم کردن القایی تقسیم می شوند.

روش خم کاری گرم

در روش گرم قسمتی از لوله که باید خم شود را گرم می کنند و از تغییرات صورت گرفته در ساختار و نرم شدن آن برای خم لوله استفاده می کنند. معمولاروش گرم برای لوله هایی که قابلیت خم شدن با روش های سرد را داشته باشند، توصیه نمی شود. در لوله هایی که درصد کربن بالاتری دارند، میزان شکنندگی نیز بالا می باشد و به همین دلیل قابلیت خمکاری به صورت سرد را ندارند و حتما باید برای آن ها از روش های گرم استفاده شود.

روش خمکاری سرد

روش سرد خود به چند دسته خمکاری پرسی، خمکاری کششی، خمکاری فشاری، خمکاری غلتکی و خمکاری کششی-چرخشی تقسیم می شود که در هر یک از آن ها از روش خاصی برای خم کردن لوله استفاده می شود بدون اینکه لوله گرم شود. به عنوان مثال در روش خمکاری غلتکی، از سه غلتک متحرک برای خم کردن لوله استفاده می شود، لوله با عبور کردن از بین این سه غلتک به شکل مورد نظر در می آید یا در روش خمکاری پرسی، از فشار جک برای خم کردن لوله ای که میان دو غلتک قرار دارد استفاده می شود. به صورت کلی روش سرد روشی سریع و ارزان می باشد و عیوبی همچون بیضی شدن سطح مقطع و چروک خوردگی کمتر در آن ها دیده می شود.

همان طور که ذکر شد در روش گرم از گرم کردن مقطع مورد نظر برای راحت شدن فرآیند خمکاری و جلوگیری از شکستن و آسیب دیدن لوله استفاده می شود و لازم است پس از آن عملیات حرارتی بر روی مقطع انجام پذیرد. در روش گرم میزان تغییرات ضخامت دیواره قابل کنترل می باشد و از روش های دیگر گران تر است. در این روش خمکاری عیوبی همچون بیضی شدن سطح مقطع و چروک خوردگی متداول است.

بیشتر بخوانید: فرایند هیدروفرمینگ لوله

روش خمکاری القایی

در روش القایی از جریان الکتریسیته استفاده می شود، و لوله از داخل یک کویل القایی عبور می کند.  این روش بیشتر برای لوله هایی با قطر بالا مثل لوله های اسپیرال مورد استفاده قرار می گیرد و در عین هزینه کم، بازدهی بالایی دارد. در این روش نیز چروکیدگی و بیضی شدن نیز بسیار کمتر از روش خمکاری سرد و گرم است و کیفیت سطح در آن ها مشابه روش سرد مناسب می باشد.

برای دریافت قیمت انواع لوله و ورق فولادی مانند قیمت ورق سیاه و قیمت ورق روغنی با کارشناسان تجارت فلز تماس بگیرید.

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه