ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
نکات خرید لوله مانیسمان
تجارت فلز

نکات خرید لوله مانیسمان

براساس استاندارد API 5L لوله ها از نظر ساختمان و نحوه تولید به دو گروه درزدار و مانیسمان تقسیم می شوند. در فرآیند تولید لوله های مانیسمان یا همان بدون درز معمولا از شمش توپر با مقطع دایره استفاده می شود، که این شمش گرم شده و سوراخ مرکز آن ایجاد و با فرآیندهای نورد و حدیده کاری از داخل و بیرون تا دمای 900 درجه سانتیگراد، شکل نهایی لوله درست می شود.

با توجه به این نکته که لوله های مانیسمان بدون درز هستند، برای کاربردهای فشار بالا و حساس مناسب تر بوده و مقاومت و استحکام بیشتری دارند. این نوع لوله فولادی جز پرکاربردترین لوله ها بوده و در صنایع گوناگونی از جمله نفت، گاز و پتروشیمی  کاربرد دارند.

مشخصات ابعادی

مشخصات ابعادی مانیسمان در استاندارد ASME B36.10 بیان شده است.  با قطر اسمی (NPS) و کلاسه ضخامت (SCH) شناسایی می شوند که در جدول های استاندارد ASME B36.10 برای هر لوله مطابق با قطر اسمی و کلاسه ضخامت ذکر شده می توان قطر خارجی و ضخامت آن لوله براساس میلیمتر را پیدا کرد. در این استاندارد مشخصات لوله های مانیسمان از سایز 8/1 تا 48 اینچ در رده های 10، 20، STD، 40، 80، XS، 100، 120، 140، 160 و XXS  آمده است. لوله های رده 20 و 40 جز پر کاربردترین لوله های مانیسمان می باشند.

قطر خارجی

یکی از نکاتی که در خرید لوله مطرح است قطر خارجی اعلام شده توسط مشتری می باشند، گاهی مشتری ها به دلیل عدم آگاهی از استانداردها و سایزهای موجود قطر خاصی برحسب میلیمتر را برای لوله درخواستی خود مطرح می کنند که وجود ندارد، در اینگونه موارد نزدیک ترین سایز موجود به قطر درخواستی مشتری پیشنهاد خواهد شد. شایان ذکر است گاهی در بازار سایزهای غیر استاندارد نیز موجود می باشد.

متریال لوله

متریال لوله های مانیسمان براساس متریال های مشخص شده در استاندارد API 5L و همچنین ASTM A106 و A53 و ... و متریال های آلیاژی ای همچون A335 و ST35.8 و ST45.8 و همچنین انواع استنلس استیل ها از جمله 316 و 304 و 310 و ... تولید می شوند.

برند و کیفیت آن


یکی از نکات مربوط به خرید لوله مانیسمان در نظر گرفتن برند و کیفیت آن ها می باشد. مانیسمان در ایران عمدتا وارداتی بوده و تعداد کارخانه های معدودی از جمله لوله های دقیق کاوه و لوله سازی اهواز توان تولید لوله های مانیسمان را دارند. لوله مانیسمان های تولید داخل معمولا تا سایز 5 اینچ می باشند و از نظر حجم تولید پاسخگوی نیازهای داخلی نیستند. قابل ذکر است که قیمت لوله های وارداتی نسبت به قیمت لوله مانیسمان هایی که در داخل تولید می شوند بیشتر است.


مهمترین نکته در خرید این است که لوله ها واقعا بدون درز باشند، گاهی در بازار لوله های درزمخفی به جای مانیسمان فروخته می شوند. چند راه برای تشخیص لوله های مانیسمان از لوله های درزدار وجود دارد که به شرح آن ها در زیر می پردازیم، البته تمامی این روش ها در هنگام خرید لوله ها قابل انجام نیستند و نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی می باشد

تشخیص لوله درزدار


روش اول: مشاهده درز جوش می باشد (مربوط به مواردی که درز کاملا مشخص است).
روش دوم: لمس کردن کردن بیرون و داخل و حس کردن برجستگی درز می باشد.
روش سوم: تست شیمیایی بدین صورت که دور تا دور لوله را به پهنای چند سانتی متر تمیز کرده و زنگ و چربی ها را برمی داریم و سپس با استفاده از الکل و اسید نیتریک 10% سطح لوله را آغشته می کنیم از تیره تر شدن قسمتی از لوله متوجه درزدار بودن یا جوش داشتن آن می شویم.
روش چهارم: این روش تست مخرب بوده و از آزمایش flattening test استفاده می شود که به لوله فشار وارد می شود، در صورت داشتن درز شکسته می شود.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه