ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
نکات بسته بندی ورق گالوانیزه
تجارت فلز

نکات بسته بندی ورق گالوانیزه


یکی از مراحل بسیار مهم پس از تولید در هر کارخانه، بسته بندی محصول می باشد. ورق گالوانیزه نیز از این مورد مستثنی نمی باشند. به دلیل ضخامت پایین و حساس بودن این ورق ها در مراحل بسته بندی، حمل و نقل و انبارش آن باید دقت لازم به عمل آمده تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری شود.
برای بسته بندی انواع محصولات فولادی بسته به نوع آن ها روش های متعددی از جمله بندیل، لفاف آلومینیومی، پالت و ... وجود دارد، که این نوع بسته بندی همانطور که ذکر شد با توجه به نیاز و نظر خریدار و نوع محصول متفاوت می باشد. به دلیل بالا بودن قیمت ورق گالوانیزه توجه به نکات بسته بندی اهمیت بالایی دارد.

نکات مربوط به بسته بندی

ورق های گالوانیزه معمولا به صورت کلاف هستند و بسته بندی کلاف ها عمدتا بوسیله ی روش های متفاوت نوار پیچی با تسمه های فولادی انجام می شود. تسمه های فولادی، نوارهای باریکی هستند که از ورق فولادی به منظور بسته بندی کردن کلاف استفاده می شوند. یکی از مواردی که باید در این نوع بسته بندی مورد توجه قرار بگیرد عدم بلند کردن و جابجایی کلاف ها بوسیله ی این تسمه هاست. این کار علاوه برآسیب رساندن به لبه های ورق، به دلیل احتمال کشیده شدن و پارگی تسمه بر اثر وزن بار، ممکن است باعث آزاد شدن کلاف شده و به اشخاص نزدیک به آن آسیب های جدی وارد کند.
همان طور که ذکر شد موارد ایمنی اشخاص حین بسته بندی بسیار مهم بوده و باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از عوامل موثر در این موضوع استفاده از تجهیزات ایمنی حین کار شامل لباس ایمنی، کلاهک های محافظ سر، دستکش، عینک ایمنی و کفش های ایمنی و ... می باشد که تمامی اشخاصی که در بسته بندی و حمل و نقل  ورق ها نقش دارند موظف به استفاده از این تجهیزات ایمنی هستند.

نکات مربوط به حمل و نقل

یکی از نکات بسیار مهمی که در مراحل حمل و نقل ورق های گالوانیزه باید در نظر گرفته شود لبه های این ورق هاست، که در اثر بسته بندی با تسمه فلزی خراش نبینند.  همچنین برای ورق هایی که به صورت شیت است باید بر نحوه ی چیدمان آن ها بر روی یکدیگر نظارت داشت و از برخورد با اطراف و خراب شدن لبه های ورق گالوانیزه جلوگیری کرد.

نکات مربوط به انبار
 

پس از بسته بندی ورق های گالوانیزه  باید توجه داشت که ورق های گالوانیزه در صورتی که در محیط مرطوب و انبارش نامناسب قرار گیرند شوره می زنند و گاهی با پیشرفت زیاد این شوره زدن ورق آسیب جدی دیده و شوره با استفاده از برس و یا شستشویی اسیدی از بین نمی رود و نیاز است که مجددا گالوانیزه شود.

نکته دیگر در انبارش ورق آهن گالوانیزه تماس نداشتن مستقیم ورق ها با سطح زمین است و ورق ها روی سطحی چوبی یا فلزی قرار بگیرند و بدین صورت از در معرض رطوبت و مواد شیمیایی بودن در امان باشد.

و نکته سوم در مبحث انبارش ورق های گالوانیزه دمای یکنواخت و عاری از رطوبت و گردش هوای مناسب می باشد.

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه