ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
نحوه تولید ورق روغنی
تجارت فلز

نحوه تولید ورق روغنی

برای تولید ورق روغنی یا همان ورق نورد سرد از ورق نورد گرم استفاده می شود. شمش فولادی تختال یا اسلب را تا زیر دمای تبلور مجدد گرم می کنند و با نورد ورق سیاه بدست می آید. حال می آیند این ورق تولید شده را در دمای اتاق نورد می کنند تا ورق سرد یا ورق روغنی بدست آید. چون در هنگام نورد سرد ورق گرم نمی شود بنابراین سطح ورق اکسید نشده و روی آن حفره ایجاد نمی شود بنابراین کیفیت سطحی ورق های نورد سرد بالاست. سایت ما برای فروش مقاطع فولادی است برای مشاهده قیمت آهن آنلاین کلیک کنید.

از ورق های نورد سرد در طیف وسیعی از کاربردها مانند ساخت خودرو و تجهیزات آن، محصولات الکتریکی، تجهیزات هواپیمایی، قوطی های موادغذایی، مبلمان فلزی، لوازم خانگی، آبگرمکن، تیغه های فن و... استفاده می شود.
کیفیت سطحی و خواص مکانیکی ورق های نورد سرد بهتر از ورق نورد گرم یا ورق سیاه است. مثلا اگر یک ورق فولادی نورد گرم را که استحکام تسلیم آن 235 مگاپاسکال است، نورد سرد کنیم استحکام تسلیم آن افزایش یافته و 365 مگاپاسکال می شود. در شکل زیر نورد سرد به صورت شماتیک نشان داده شده است.

*برخی از ورق ها که درصد سیلیسیم بالایی دارند، قابلیت انعطاف پذیریشان پایین میاید بنابراین باید قبل از نورد سرد تا دمای ℃200 گرم شوند.

تولید ورق روغنی

ورق سیاه را با انجام مراحل زیر نورد سرد می کنند:

اسید شویی و حذف پوسته سطحی: چون دما در نورد گرم بالاست پوسته های اکسیدی و ناخالصی روی سطح ورق ایجاد می شود باید ورق را با اسید شستشو دهیم تا اکسیدها و ناخالصی ها حذف شوند.

نورد سرد: ورق از بین چندین غلتک از جنس چدن عبور می کند و کشیده می شود. نیروهای فشاری و کششی وارد شده به ورق موجب می شوند ضخامت آن کم شود و سطح آن صاف و یکدست شود. برای کاهش اصطکاک بین ورق و غلتک از روغن استفاده می کنیم تا سطح ورق ساییده نشود. در حین نورد، دانه بندی ریز می شود و سختی ورق بالا می رود. در اینجا قابلیت شکل پذیری ورق بسیار پایین میاید.

آنیل: برای حذف تنش های پسماند حین نورد و افزایش شکل پذیری، ورق را آنیل می کنیم تا انعطاف پذیری آن بالا رود. آنیل ورق به دو صورت پیوسته و ناپیوسته انجام می شود. قبل از آنیل برای اینکه ورق در مجاورت هوا اکسید نشود سطح آن با روغن پوشانده می شود.

پرداخت سطحی نهایی: با انجام نورد سرد سطحی و دما پایین، سطح ورق را یکنواخت و صیقلی می کنیم.
برای تولید ورق گالوانیزه و آلوزینک از ورق های نورد سرد استفاده می شود. قیمت ورق آهن یا ورق سیاه نورد سرد شده بر روی قیمت ورق گالوانیزه تاثیر می گذارد.

ضخامت ورق های نورد سرد بین 0.3 تا 3 میلیمتر است و به صورت رول کلاف یا ورق برش خورده تولید می شوند.
دقت ضخامت محصولات نورد سرد با روند فرآیند نورد تعیین می شود. نیروی نورد و کشش توسط کامپیوتر کنترل می شود تا انحراف ضخامت و تلرانس در طول ورق نورد شده کاهش یابد.

از مزایای ورق های روغنی می توان به ابعاد دقیق ورق، سطح صاف و تمیز، استحکام بالا، قیمت پایین، روش تولید آسان و رنگ پذیری آن ها اشاره کرد.
 

دیدگاه کاربران