ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
نحوه تولید ورق آجدار
تجارت فلز

نحوه تولید ورق آجدار

ورق آجدار یکی از انواع ورق های گرم (ورق سیاه) می باشد، کاربرد اصلی ورق آجدار به دلیل برجستگی های آن در موقعیت هایی است که اصطکاک زیاد مورد نیاز باشد، به عنوان مثال سطوح شیبدار، کف کشتی ها، کامیون ها و وانت ها، پل ها، پله ها، ایستگاه های مترو و اتوبوس و .... . برای تولید ورق آجدار از ورق ST37 و در مواردی که سختی و استحکام بالاتری نیاز باشد از ورق ST52 استفاده می شود که درصد کربن بالاتری دارد و به همین دلیل سختی و استحکام آن بیشتر است. ورق های آجدار هم به صورت رولی و هم به صورت شیت به بازار عرضه می شوند. ضخامت ورق آجدار بین 0.5 تا 10 میل بوده و در عرض ها 1، 1.25 و 2 می باشند.

انواع ورق آجدار


ورق های آجدار براساس روش تولید به دو دسته ورق آجدار پرسی و ورق آجدار فابریک تقسیم می شوند. در روش فابریک، تختال های فولادی را در دمای بالا پیش گرم می کنند تا به صورت گداخته درآید و سپس وارد خط نورد شده و پس از چند مرحله نورد به شکل ورق سیاه با ضخامت مورد نظر در می آید، سپس با استفاده از دستگاه آج زن، آج ها به شکل مورد نظر روی سطح ورق سیاه ایجاد می شود.


در تولید ورق های آجدار پرسی، ورق سیاه در دما و فشار بالا، با دستگاه فورج شکل قالب موردنظر را به خود می گیرد. به همین دلیل قیمت ورق سیاه روی آن تاثیر دارد.عمده ورق های آجدار موجود در بازار به صورت فابریک می باشند. ورق های آجدار فابریک از کیفیت بالاتری نسبت به ورق های آجدار پرسی برخوردارند  و به همین دلیل قیمت بالاتری نیز دارند. برجستگی های روی ورق های آجدار معمولا به شکل لوزی، شطرنجی، عدسی و ... می باشد.
از دیگر نام های ورق آجدار می توان به ورق های برجسته، ورق های کف سازی و ورق های شطرنجی اشاره کرد.

تولید کنندگان ورق آجدار

از جمله تولید کنندگان داخلی این ورق پر کاربرد می توان به شرکت فولاد مبارکه اصفهان، فولاد سبا و فولاد کاویان اشاره کرد، همچنین ورق های آجدار وارداتی معمولا چینی، روس، قزاق و کره ای می باشند.
همان طور که ذکر شد ورق های آجدار از ورق های پر کاربرد در صنایع گوناگون می باشد، از جمله دلایل کاربرد وسیع این ورق می توان به شفاف و روشن بودن سطح آن، مقاومت و استحکام بالا، ایجاد اصطکاک زیاد، خاصیت جوش پذیری بالا و انعطاف پذیر بودن آن می توان اشاره کرد.

ورق های آجدار عموما از جنس ST37 هستند ولی در کاربردهایی خاص از ورق آجدار آلومینیومی، استیل و گالوانیزه نیز استفاده می شود. ورق های آجدار آلومینیومی در رنگ ها و سایزهای مختلفی موجود می باشد، انعطاف پذیری بیشتری داشته و در طرح های آن نیز متنوع تر از ورق های آهنی می باشد. ضخامت های ورق های آجدار آلومینیومی بین 3 تا 10 میلی متر می باشد. ورق آجدار گالوانیزه نیز از ورق گالوانیزه تولید شده و مانند ورق آجدار معمولی و آلومینیومی در طرح های مختلفی عرضه می شود و همچنین ورق استیل آجدار از ورق استیل تولید می شود.
 
 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه