ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
میلگرد کششی چیست؟
تجارت فلز

میلگرد کششی چیست؟


بتن در بخش های مختلف ساختمان قرار می گیرد دارای مقاومت به کشش پایینی می باشد در نتیجه در سازه های ساختمانی از میلگرد استفاده می شود.
پروفیل با مقطع دایره توپر که رایج ترین حالتش به صورت آج می باشد، میلگرد نام دارد. از دیگر متریال هایی که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار میگیرد سیم آرماتور است.

میلگرد کششی چیست؟


در صنعت ساختمان سازی، بتن مقاومت به فشار بسیار بالایی دارد از طرفی بتن دارای مقاومت به کششی پایینی می باشد در نتیجه میلگرد به عنوان ماده تقویتی در افزایش استحکام به کشش به حساب می آید.
بتن در بخش های ساختمان قرار دارد و دارای مقاومت کششی پایینی است. در نتیجه به تنهایی نمی توان در برابر نیروهای مختلف دیگر مقاومت داشته باشد. به همین دلیل در بتن از انواع میلگرد استفاده می شود. به طور ساده، میلگرد کششی به میلگردی که در جهت جبران مقاومت به کشش سازه استفاده می شود، میلگرد کششی است. لازم به ذکر می باشد که علاوه بر میلگرد، از پروفیل نیز در صنعت ساختمان استفاده می شود. این پروفیل ها مانند قوطی و ناودانی و نبشی می باشند که برای جبران این مقاومت کششی استفاده می شوند.


استاندارد های میلگرد کششی


میلگرد های کششی دارای استاندارد های مختلفی می باشند. هر کشوری دارای استاندارد مخصوص به خود می باشد.به طور مثال استاندارد ساخت میلگرد در ایران با سایر کشورها متفاوت است. یکی از دلایلی که بر روی مقاومت کششی تاثیرگذار می باشد، استانداردی است که در ساخت میلگرد به کار می رود. نتیجه استاندارد ساخت بر روی خواص مکانیکی محصولات تاثیر مستقیم دارد.


کارخانه های تولید میلگرد کششی


مقاومت کششی یکی از این خواص مکانیکی می باشد که موجب افزایش مقاومت کلی محصولات تولیدی می شود. کارخانه ی ذوب آهن از  بزگترین، گران قیمت ترین و معتبرترین میلگرد ها را در بازار مورد عرضه قرار می دهد. در شرکت ذوب آهن اصفهان از استاندارد روسی برای تولید استفاده می شود.


کاربردهای میلگرد کششی


تیرچه هایی که به صورت بلوک در سقف ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، دارای تحمل بسیار بالای نیرو های وارده می باشد. تیرچه بلوک از دو بخش پاشنه بتنی و خرپای فولادی تشکیل شده است. خرپا از پنج میلگرد تشکیل شده است. یکی از میلگرد ها در بالاقرار دارد و دو عدد میلگرد در پایین خرپا قرار می گیرد. دیگر میلگرد، به عنوان زیگراگ ما بین خرپا قرار می گیرد.

تجارت فلز مرکز فروش و توزیع انواع لوله استیل 304 به سراسر کشور


میلگرد هایی که در پایین خرپا قرار گرفته اند، به نام میلگرد کششی شناخته می شوند و با کمک از جوشکاری و یا قلاب به میلگرد زیگزاگی که در وسط خرپا قرار دارد متصل شده است. این خرپا در برابر نیروهای کششیوارده به سازه مقاومت بسیار زیادی نشان می دهد. به همین جهت اجرای غیر دقیق، به عدم مقاومت سقف را در برابر تنش های کششی می انجامد.


انواع میلگرد کششی


میلگردها به دو دسته ی ساده و آجدار تقسیم می شوند. میلگرد آجدار به سه دسته ی A1 و A2 و A3 تقسیم می شوند. اگر میلگرد طبق استاندارد روسی تولید شود، هر کدام از میلگردها مقاومت کششی بسیار بالایی از خود نشان می دهند. به صورت کلی خواص مکانیکی میلگرد شامل آیتم های مقاومت به کشش و مقاومت در نقطه تسلیم است. 

برای مشاهده قیمت انواع قیمت میلگرد و همچنین ورق از جمله قیمت ورق آلیاژی، قیمت ورق st37 و قیمت ورق گالوانیزه به صفحه این محصول مراجعه نمایید.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه