ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
مقابله با خوردگی لوله های فولادی
تجارت فلز

مقابله با خوردگی لوله های فولادی

زمانی که آهن و فولاد در معرض رطوبت قرار میگیرند فرایند خوردگی اتفاق می افتد. خوردگی یک فرایند الکترو شیمیایی می باشد. داخل شدن رطوبت به ساختار فولاد آندیک معروف می باشد.


کاتدیک، به تبدیل اکسیژن به هیدروکسیل می باشد. با وجود مایعات اسیدی در این عمل در اثر آزاد شدن گاز هیدروژن نیز صورت می گیرد، در نتیجه دیده می‌شود جریان الکتریکی در یک پیل خوردنگی با‌عث حمله به فلز در نقاط آندیک می‌شود  در نتیجه نقاط کاتدیک خورده نمی‌شود. روش هایی برای مقابله با خوردگی لوله های فولادی وجود دارد که در ادامه بررسی میکنیم.


دلیل خوردگی لوله ها فولادی


خورندگی معمولاً به وسیله یک عامل معین کنترل می‌شود و معمولاً رطوبت و اکسیژن برای زنگ زدگی وجود دارد در نتیجه در هوا آزاد که میزان اکسیژن هوا بسیار بالا است عامل اصلی رطوبت اتفاق می افتد. زمانی که رطوبت از سطح معین بیشتر می شود ایجاد رطوبت در سطح فولاد قطعی می شود. در خاک مقدار اکسیژن، رطوبت و آب بیشتر می باشد در نتیجه میزان خوردگی افزایش یافته و زنگزدگی اتفاق می افتد. در آب اکسیژن و قابلیت هدایت الکتریکی عامل مهم است.


در آب و خاک در اثر فعالیت باکتری‌ میزان خورندگی حتی در نبودن گاز اکسیژن یا اکسیژن به صورت محلول ممکن است ایجاد شود که معمولاً میزان خورندگی بعد از مدتی که در اثر خورندگی ایجاد شده  به سطح های زیرین و لایه های بعدی نفوذ کرده و در سطح فلز جمع می‌شود پایین می‌آید.


در لوله های بدون درز یا لوله مانیسمان معمولا میزان این خوردگی کمتر است، اما در لوله ها برای محافظت از ایجاد خوردگی از لایه هایی استفاده می شود که خوردگی را کاهش داده و حتی به صفر می رسانند.

 

پوشش های لوله فلزی


پوشش های لوله های فلزی


یکی از پوشش های لوله های فلزی مورد استفاده در این صنعت که موجب کاهش خوردگی می شود،  پوشش های پلی اتیلن است. مشکل اصلی پوشش پلی اتیلن جدا شدن از سطح لوله می باشد که باعث استفاده از این پوشش ها به مرور زمان از کار افتاده شده است.

سطح ساختار پلی اتیلن نرم می باشد در نتیجه به همین دلیل به مرور زمان که استفاده شد ما بین پوشش پلی اتیلن و سطح اصلی فلز فولاد حبابی ایجاد می شود و فاصله ای ما بین دو پوشش ایجاد می شود که از قسمت دهنه اصلی با خاک در ارتباط می باشد. علت ایجاد این جدایش، میزان نا درست جریان  در حفاظت کاتدی، تنش های وجود داشته در محیط، عدم آماده سازی درست لوله و سطح لوله و تر و یا خشک شدن های پی در پی باشد.

این جدایش ها در نزدیکی خط جوش رخ می دهد زیرا در این مناطق به دلیل برآمدگی منطقه جوش داده شده، پوشش مستعد به جدایش است و به مرور زمان جدا می شود.

خوردگی میکروبی یکی دیگر از خوردگی ها می باشد که به اصطلاح صحیح تر خوردگی تاثیر پذیرنیز نام دارد. خوردگی میکروبی نوعی از خوردگی می باشد که در آن فعالیت میکروارگانیسم دلیل پدیده و یا پیشرفت واکنش خوردگی می شود. مکانیزم این نوع خوردگی به نوع میکروارگانیسم موجود در محیط وابسته است.

پوشش های متفاوتی بر روی فولاد خط لوله در طی سالیان پیش اعمال شده که بر قیمت لوله مانیسمان و نفت تاثیرگذار است. 

سطح فولاد در معرض حفاظت کاتدی قرار می گیرد. در نتیجه پوشش به وجود آمده مانع رسیدن پتانسیل حفاظتی به فولاد می شود. پوشش ها به پوشش مقاوم در برابر خوردگی معروف اند .حضور این ها بر قیمت لوله تاثیرگذاراست.

شرکت تجارت فلز در خرید، فروش و قیمت دهی مصالح ساختمانی و فلزات بسیار دقیق عمل می کند. برای خرید و اطلاع دقیق از قیمت ورق ضد سایش،  قیمت میلگرد و لوله استیل 304 با ما تماس بگیرید.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه