ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
معرفی ۳ نوع ورق پرکاربرد
تجارت فلز

معرفی ۳ نوع ورق پرکاربرد

ورق های فولادی در بین مقاطع گوناگون جز پرکاربردترین مقاطع می باشند که در صنایع مختلف کاربردهای گوناگونی دارند. در این مقاله به بررسی چند نمونه از پرکاربردترین ورق ها در صنایع مختلف می پردازیم. ورق سیاه، ورق استیل و ورق رنگی در بین ورق ها جز پرکاربردترین ها می باشند که در زیر به معرفی آن ها می پردازیم.

ورق سیاه


ورق سیاه یکی از انواع ورق های گرم بوده و از معروف ترین و پر کاربردترین ورق های فولادی می باشد. به دلیل دمای بسیار بالا در فرآیند تولید رنگ محصول مات بوده و به همین دلیل این ورق ها به ورق سیاه معروف می باشند. نامگذاری ورق های سیاه به صورت ST به همراه یک عدد دو رقمی که بین ST33 تا ST52  متغییر است، می باشد و اعداد بعد از ST بیانگر مقدار کربن موجود در ورق می باشد. که براساس آن ورق ST33 کمترین مقدار کربن را داشته و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به  ورق ST52 که میزان کربن آن بیشترین مقدار است را دارد.

ورق سیاه در بازار به صورت رول و شیت با ضخامت های مختلف موجود می باشد. ورق سیاه همان طور که ذکر شد کاربرد بسیار زیادی در صنایع گوناگون از جمله صنایع ساختمانی (اسکلت سازی و سوله سازی)، صنایع خودروسازی، کشتی سازی، تانکرسازی، سد سازی، و صنایع پتروشیمی و ... کاربرد دارد. قیمت ورق سیاه و قیمت ورق st37 را در این صفحه مشاهده کنید.

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه نیز ورقی است که جهت محافظت از خوردگی سطحش با فلز روی پوشانده می شود. این پوشش سطح توسط فلز روی، به روش حفاظت گالوانیکی از خوردگی سطح ورق جلوگیری می کند. ورق های گالوانیزه به دو روش گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد تولید می شوند ولی روش مرسوم تر استفاده از روش گالوانیزه گرم یا همان غوطه وری ورق در فلز مذاب می باشد. به دلیل عملیات نورد سرد و گالوانیزاسیون قیمت ورق گالوانیزه از سیاه بیشتر است.

این ورق در بازار به صورت رول و شیت در ضخامت های مختلف موجود بوده و خرید و فروش می شود. ورق های گالوانیزه در محیط هایی که خورنده هستند و نیاز به مقاومت در مقابل خوردگی می باشد استفاده می شود از جمله این موارد می توان به ساخت سیلوهای مواد غذایی، کانال انتقال هوا، لوله بخاری، لوله فولادی برای برق و .... کاربرد دارد.

ورق استیل

یکی دیگر از ورق های بسیار پرکاربرد در صنایع، ورق استیل می باشد. ورق های استیل، آلیاژهایی بر پایه آهن می باشند که عناصر آلیاژی مثل نیکل و کروم و کبالت و ... دارند. ورق های استیل موجود در بازار با گریدهای مختلف 304، 316، 321 و ... موجود می باشند. ویژگی شاخص ورق های استیل خاصیت ضد زنگ بودن آن ها می باشد که به دلیل عناصر آلیاژی ای چون نیکل و کروم ایجاد می شود. برای مشاهده قیمت ورق استیل میتوانید به صفحه این محصول مراجعه نمایید.

ورق استیل در بازار با ضخامت های گوناگون و به صورت شیت و رول موجود می باشد. از جمله کاربردهای عمده ورق های استیل می توان به کاربرد آن ها در صنایع غذایی، ساخت لوازم خانگی، ساخت تانکرهای حمل مواد شیمیایی، ساخت تجهیزات آشپزخانه، صنایع سیمان و شیمیایی، ساخت قطعات صنایع کشتی سازی و ... اشاره کرد.

 

 

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه