ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
معرفی انواع پروفیل
تجارت فلز

معرفی انواع پروفیل

پروفیل در لغت به معنای ثابت بودن مقطع در طول آن است اما در صنعت آهن به این معنا نیست. پروفیل در صنایع فولادی به مقاطعی که در ساختمان سازی،در و پنجره استفاده میشود میگویند.


انواع پروفیل ساختمانی از نظر فرآیند تولید به سه روش نورد سرد و نورد گرم و پروفیل مرکب تقسیم میشوند.پروفیلهای نورد سرد شامل چارچوب های درو پنجره و ناودانی و سقف کاذب میشود.


پروفیل های نورد سرد قوطی ها را شامل میشوند و پروفیل های مرکب از ترکیب این دو فرآیند تولید میشوند
از نظر شکل ظاهری پروفیل‎ها به دو دسته‎ی باز و بسته تقسیم می‎شوند.


پروفیل‎های بسته : پروفیل لوله و قوطی، درب و پنجره ساختمانی، پروفیل درب های کرکره برقی، پروفیل یوپی وی سی به دلیل بسته بودن شکل ظاهری به پروفیل بسته معروف هستند.


پروفیل‎های باز: تیرآهن – تسمهمیلگردناودانی- نبشی – چهارپهلو – هاش و.. به دلیل شکل ظاهری به این نام معروفند. برخی از این پروفیل‎ها z شکل می‎باشند که عمده کاربرد آن‎ها پوشش سقف سالن‎های بزرگ مانند سالن ورزشی ،سوله ، پارکینگ و انبار می‎باشد.


لازم به ذکر است در ایران منظور از پروفیل ، پروفیل قوطی می‎باشد و سایر پروفیل‎ها با نام خود شان تلقی می‎شوند.
پروفیل‎های بسته مصارف زیادی در ساختمان سازی دارند. اما بیشترین کاربرد آن در ساخت در و پنجره‎های آهنی می‎باشد.
پروفیل‎ها بشکل مربع و مستطیل وجود دارند که در مقاطع کوچک آن جهت نرده‎های فلزی برای در و پنجره‏ها، راه پله‎ها، نرده‎کشی دیوارهای کارخانه ها، پیاده روها و نیز خیابانها استفاده می‎گردد، اما مقاطع بزرگتر پروفیل‎ها به ستونی معروف هستند که در ساخت ستون و اسکلت فلزی کاربرد دارد در صنعت خودروسازی از انواع پروفیل‎ها مانند پروفیل‎های قوطی مربعی و مربعی مستطیلی استفاده می شود. پروفیل  قوطی مربعی در ساخت پایه میز و صندلی و همچنین برای پوشش سقف استفاده می‎شود. 


از جمله کارخانه های تولیدکننده قوطی پروفیل در داخل می توان به کارخانه جهان پروفیل، کارخانه تهران شرق و کارخانه هیربد اشاره نمود و کارخانه های تولیدکننده قوطی پروفیل در خارج از کشور نیز شامل کارخانه های قزاق، روس و چین می باشند.


در بازار آهن ایران به دلیل آنکه حجم تولید پروفیل در رده بالایی قرار دارد، نیاز داخل بیشتر از شرکت های ایرانی تأمین می گردد. مواد اولیه ساخت پروفیل، ورق سیاه و ورق روغنی هستند.


نامگذاری قوطی پروفیل به این صورت است که ابتدا طول و عرض آن و سپس ضخامت بیان می گردد. ابعاد این محصول عموما میان ۱۰ تا ۱۴۰ میلی متر و در ضخامت های ۱ تا ۶ میلی متر موجود می باشد.


در سازه های بتنی نمی توان از مقطع توخالی استفاده کرد ولی در سازه های فلزی می توان از مقاطع توخالی استفاده کرد.


در ستون ساختمان های چند طبقه از پروفیل استاندارد قوطی نمی توان استفاده کرد زیرا در محل اتصال تیر به ستون، باید داخل مقطع ستون تقویت انجام گیرد (مانند ورق پیوستگی یا ورق مضاعف) و این کار را نمی توان در مقطع قوطی انجام داد زیرا به داخل مقطع دسترسی نداریم. مگر اینکه مقطع را در ناحیه اتصال تیر به ستون برش دهیم که این کار نیز ممنوع می باشد.
 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه