ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
معرفی انواع لوله گاز و کاربرد آنها
تجارت فلز

معرفی انواع لوله گاز و کاربرد آنها

لوله های گازی یکی از انواع لوله های بسیار پرکاربرد می باشد که به صورت عمده در خطوط انتقال و توزیع گاز از پالایشگاه ها به شبکه توزیع  و انتقال گاز تا رساندن آن به خطوط انتقال گاز شهری و از جمله مصارف صنعتی آن، می توان به استفاده در نیروگاه ها، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و ... اشاره کرد. لوله گاز معمولا از جنس فولاد و پلی اتیلن می باشند ولی نوع فولادی آن بسیار پر کاربرد تر می باشد.

ویژگی های لوله گاز فولادی

  • لوله های گازی فولادی شامل دو دسته کلی روکار و توکار می باشند و در سایزهای مختلف با طول های 6 و یا 12 متری تولید می شوند.
  • لوله های توکار ضخامت بالاتر و استحکام بیشتری نسبت به لوله های روکار دارند
  • به دلیل حساسیت بالاتر بدون درز و یا از نوع لوله مانیسمان هستند
  • مطابق با استاندارد API 5L تولید می شوند
  • برای متصل کردن لوله های توکار از روش جوش برقی استفاده می شود
  •  از پرایمر و نوارهای پرایمر برای عایق بندی آن استفاده می شود.

در نصب لوله های گاز به دلیل اهمیت و حساسیت همه موارد و جزییات باید در نظر گرفته شود به عنوان مثال در مصارف ساختمانی، لوله گاز نباید به همراه لوله آب سرد و گرم و برق در یک کانال قرار بگیرد و حداقل باید 10 سانتی متر با آن ها فاصله داشته باشد.

برای اطلاع از قیمت انواع ورق مانند قیمت ورق سیاه، قیمت ورق گالوانیزه و ورق روغنی با کارشناسان تجارت فلز تماس بگیرید.

تولید کنندگان لوله مانیسمان

لوله های گازی طیف وسیعی از تولیدکنندگان داخلی و خارجی دارند که از جمله تولید کنندگان داخلی می توان به گروه صنعتی سپاهان، کارخانه لوله و پروفیل سپنتا، شرکت لوله سازی اهواز، کارخانه لوله سازی ساوه و .... اشاره کرد. با توجه به نیاز بسیار گسترده و کاربرد بالای این لوله ها، میزان تولید تولید کنندگان داخلی پاسخگو نبوده و در مواردی این لوله ها از کشورهای دیگر وارد می شوند.

استانداردهای تولید لوله گاز

فرآیند ساخت و همچنین نصب لوله های گاز به دلیل حساسیت زیاد این لوله های بسیار با اهمیت بوده و دقیقا باید مطابق استانداردهای مربوطه باشد و همچنین حین تولید و نصب باید ایستگاه های بازرسی متعددی وجود داشته باشد و به دقت بررسی شود.  

یکی از استانداردهای بین المللی و بسیار پر کاربرد برای لوله های گاز استاندارد API 5L می باشد. این استاندارد شامل مشخصه های لوله فولادی درزدار و بدون درز یا لوله مانیسمان می باشد.

این استاندارد شامل دو سطح نیازمندی های تولید لوله می باشد که با PSL1 و PSL2 نمایش داده می شوند و در این استاندارد مشخصات و سطوح کیفیتی که برای هر یک  از این لول ها باید در نظر گرفته شود به صورت مشخص بیان شده است.

گریدهای مورد استفاده در این استاندارد شامل A25، A، B، X42، X46، X52، X60، X70 و X80  می باشد که لوله های PSL1 از گرید A25  تا X70 و لوله های PSL2 از گرید B  تا X80 قابل تولید می باشند.

لوله های PSL2 از نظر سطح کیفی بالاتر از PSL1 بوده و در آن مواردی همچون کربن معادل، ماکزیمم تنش تسلیم، ماکزیمم استحکام کششی و ... باید براساس جداول استاندارد این استاندارد باشد.

در هنگام سفارش گذاری تولید این لوله ها، باید به موارد ذکر شده توجه شده و اگر موردی جز مواردی که در نیازمندی های استاندارد PSL1 و PSL2  آمده مورد نیاز باشد باید بیان شود.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه