ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
مراحل تبدیل ورق سیاه به ورق روغنی
تجارت فلز

مراحل تبدیل ورق سیاه به ورق روغنی

ورق ها از لحاظ ساخت به دو دسته سرد و گرم تقسیم می شوند. ورق های گرم به صورتی می باشد که ابتدا در دمای بالا گداخته می شوند و سپس نورد بر روی ورق انجام می شود. این نورد، نورد گرم می باشد. با نورد گرمی که بر روی ورق انجام می شود ضخامت ورق کاهش می یابد. متریال موجود در ورق سیاه یا ورق ST37 می باشد و شمش این نوع متریال در نورد گرم قرار می گیرد.


1-تبدیل تختال های فولاد به ورق گرم


ورق گرم یا ورق نورد گرم به  نام ورق سیاه شناخته می‌شود. ورق سیاه خود از تختال های فولاد تولید می‌شود که تختال ها در دمایی مابین 1250-1280 درجه سانتیگراد و در کوره‌ هایی مخصوص، پیش گرم می‌شود و تحت غلطک‌های پرفشاری قرار می‌گیرد و همزمان با افزایش طول که زیاد می‌شود از ضخامتشان کم می‌شود و به اصطلاح ورق مورد کشش قرار میگیرد. این کششی که بر روی ورق انجام می شود، موجب افزایش مقاومت به کشش می شود و همچنین سختی ورق را نیز افزایش می دهد. 


2- ایجاد اکسیداسیون سطحی بر سطح ورق


به این دلیل که فرآیند نورد در دمای بالا انجام می‌شود در نتیجه بر روی سطح ورق اکسیداسیون سطحی ایجاد می‌شود و در نتیجه محصول نهایی ظاهری نسیتا تیره پیدا می‌کند پس به همین علت است که به اصطلاح با نام ورق سیاه شناخته می‌شوند.


3- اسید شویی ورق گرم


ورق روغنی از ورق سیاه تولید می شود در نتیجه ورق روغنی که از ورق سیاهی تولید میشود دارای کربن کمی می باشد. ورق سیاه در ابتدا اسید شویی می شود 


سپس که پولک های سطح که سیاه رنگ شده است کاسته می شود و بعد از این مرحله طی چند مرحله از طریق نورد سرد به ورق روغنی تبدیل می شود. به طور مثال، برای تولید کردن ورق روغنی به ضخامت 3 میلیمتر از ورق سیاه ضخامت 4 میلیمتر استفاده می شود.


 ورق روغنی تولید شده دارای ویزگیهای متفاوتی است که تماما وابسته به عناصری دارد که در ورق روغنی وجود دارد. درنتیجه درصد وجود کربن، منگنز، تیتانیوم و سایر عناصر تاثیر گذار بر روی خواص ورق روغنی تولید شده دارد. 

انواع گریدهای ورق روغنی


ورق روغنی که دارای قابلیت به کشش می باشد یا (ST13) و ورق فوق کشش که کشش بیشتری از خود نشان می دهد (ST14) و ورقی که لعاب پذیر می باشد (EK2) و ورقی که خواص ضد سایش بالایی دارد (QSTE) و قابلیت های دیگری می توان تولید کرد.

کاربردهای ورق روغنی


 یکی از کاربرد های ورق روغنی، تولید فیلتر اتومبیل می باشد که از ورق روغنی با قابلیت ST14 فوق کشش استفاده می شود و همچنین برای تولید بدنه اتومبیل مانند گل گیر نیز از ورق روغنی با نام متریال و قابلیتST13 استفاده می شود. برای تولید اجاق گاز از صفحه فلزی استفاده می شود که این صفحه فلزی لعاب گیر می باشد و از ورق روغنی با استفاده می شود.


تفاوت کیفیت ورق سیاه با ورق روغنی


پوشش سطح ورق روغنی نور سرد می شود که دارای کیفیت بالا تری نیز می باشد.  و قیمت ورق روغنی در مقایسه با قیمت ورق st37 یا همان ورق سیاه بیشتر است.

در ورق های فولادی ورق هایی که با نورد گرم تولید می شوند دارای کربن بیشتری می باشند و به دلیا فرایند آنیل که بعد از نورد انجام می شود در نتیجه نرم تر هستند. اما به دلیل وجود کربن بیشتر، استحکام ورق های سیاه از ورق روغنی بالا تر می باشد.

تجارت فلز مرکز توزیع و فروش مستقیم ورق ضد سایش و لوله استیل 304 به سراسر ایران

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه