ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
لوله های فولادی
تجارت فلز

لوله های فولادی

لوله های فولادی از جمله پرکاربرد ترین لوله های مورد استفاده در صنعت هستند. به دلیل کاربرد های بسیار زیادی که در حوزه مقاومت در برابر گرما، مقاومت در برابر خوردگی و استحکام بالا دارند، در صنایع مختلف همانند پالایشگاه، کارخانه های پتروشیمی، سیستم انتقال آب و سیستم انتقال نفت و گاز و ... مورد استفاده قرار می گیرند.


لوله های فولادی دارای خواص فیزیکی و انواع فیزیکی متفاوتی می باشند. لوله بدون درز و لوله درزدار از انواع مختلف لوله های فولادی موجود در بازار می باشد.


لوله فولادی بدون درز به روش سنبه کاری چرخشی از شمش گرد در دمای بالا تولید می شوند و دارای درز جوشی نیز نمی باشد. 


نام دیگر لوله فولادی بدون درز، لوله مانیسمان می باشد. لوله مانیسمان در صنایع نفتی و پتروشیمی و ساخت مخازن تحت فشار بکار گرفته می شود. 

 

استانداردهای لوله های فولادی


لوله های فولادی دارای استاندارد های متفاوتی هستند. 


لوله API 5L نوعی لوله کربن استیل می باشد که در صنایع پالایشگاهی به خصوص برای انتقال نفت خام مورد استفاده قرار می گیرد. این لوله در گرید های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این گرید ها عبارت است از: X80، X70، X65، X60، X56، X52، X46، X42، A، B  این لوله ها معمولا به صورت بدون درز تولید می شود اما درز دار لوله ها نیز موجود می باشد.

لوله A53 دارای سه نوع S، E، F می باشد. نوع S و E دارای گرید A و B و و نوع F دارای گرید A است. گرید A دارای استحکام کششی و تسلیم کمتر نسبت به گرید B دارد. در فرایند جوشکاری هر دو گرید رفتار مشابهی دارند اما تفاوت های گرید A، کاربرد این محصول در ماشین کاری می باشد زیرا میزان کربن کمتری دارد و دارای سختی پایین تری است. 


لوله A106 برای فرایند هایی که تحت خمش و جوشکاری قرار میگیرند کاملا مناسب هستند. لوله های A106 در پالایشگاه ها و پتروشیمی بسیار کاربرد دارند. تفاوت لوله های A106 با A53 در ترکیبات شیمیایی آن ها است. در لوله A106 مقادیری افزودنی سیلیس موجود می باشد که موجب افزایش مقاومت لوله در دما های بالا می گردد.


لوله A179 به لوله آتشخوار معروف می باشد. این لوله ها مقاومت به حرارت در برابر شعله مستقیم را دارند و دارای دمای ذوب بسیار بالایی می باشند. علت این خاصیت در ترکیبات شیمیایی این نوع لوله می باشد. در ترکیب شیمیایی این لوله کربن مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه کربن موجود موجب افزایش خاصیت خمکاری نیز می شود. کاربرد این لوله ها در مبدل های گرمایی و بویلر های حرارتی بسیار چشمگیر است.


لوله A333 یا LTCS کاربرد بسیار موثری در دما های پایین دارند در نتیجه این لوله ها به لوله دما پایین ( Low Temperature Steel ) نیز معروف می باشند. این لوله ها تا دمای 40- درجه سانتی گراد دچار فرایند شکست و یا خستگی قرار نمیگیرند. 


لوله 2441 بیشتر مصارف خانگی دارند و به لوله های آهنی معروف می باشند. جنس این لوله ها از ورق ST37 می باشد و بیشترین کاربرد آن ها در سیستم آب سرد و آب گرد در ساختمان ها است.
 

برای دریافت قیمت های بروز انواع مقاطع فولادی همچون فولاد MO40، قیمت میلگرد و قیمت ورق ضد سایش  با کارشناسان تجارت فلز تماس بگیرید.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه