ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
لوله استیل چیست؟
تجارت فلز

لوله استیل چیست؟

فولادهای ضدزنگ (stainless steel) یکی از دسته های فولادهای آلیاژی پرآلیاژ بوده که حاوی 12 تا 50% عناصر آلیاژی هستند. فولادهای ضدزنگ به پنج دسته تقسیم می شون: 

انواع فولادهای ضدزنگ

  • فولادهای ضدزنگ آستنیتی
  •  فولادهای ضدزنگ فریتی
  • فولادهای ضدزنگ مارتنزیتی
  • فولادهای ضد زنگ سخت رسوبی (precipitation hardening) 
  • فولادهای ضدزنگ دوگانه (duplex) .

فولادهای ضدزنگ آستنیتی

فولادهای ضدزنگ آستنیتی فولادهایی هستند حاوی کروم و نیکل، رنگ درخشان و استحکام بالایی دارند و همچنین در مقابل مواد شیمیایی مقاوم هستند و به دلیل اینکه جذب آهن ربا نمی شوند به نام فولادهای نگیر نیز معروف می باشند.

فولادهای ضدزنگ فریتی

فولادهای ضدزنگ فریتی فولادهایی هستند که فقط کروم دارند و عنصر نیکل در آنها به میزان جزئی وجود دارد، رنگ کدری دارند و مقاومت حرارتی آنها بالا می باشد و به دلیل اینکه جذب آهن ربا می شوند به فولادهای بگیر معروف می باشند.

فولادهای ضدزنگ مارتنزیتی

فولادهای ضدزنگ مارتنزیتی فولادهایی هستند که خاصیت سختی پذیری دارند، درصد کروم در این فولادها متفاوت و تا حدود 27% بوده و میزان کربن در آنها تا 1.25% می باشد، رنگ خاکستری متمایل به آبی داشته و بسیار مقاوم به خوردگی و دارای سختی بالا هستند. جوش پذیری این دسته از فولادهای ضدزنگ بسیار حساس و سخت است.

فولادهای ضدزنگ سخت رسوبی

فولادهای ضدزنگ سخت رسوبی نیز فولادهایی هستند که در هنگام تولید آنها با ریختن آب بر روی سطحشان، سختی را بالا می برند ضمن اینکه این فولادها شکل پذیری خوبی دارند.

فولادهای ضدزنگ دوگانه (دو فازی)

فولادهای ضدزنگ دوگانه (دو فازی) یا همان داپلکس، با استفاده از دو نوع فولاد آستنیتی یا فریتی با افزودن مواد آلیاژی و انجام عملیات حرارتی خاص ،ویژگی های فولادهای آستنیتی و فریتی را همزمان دارند. به عبارت دیگر این فولادها در دمای پایین آستنیتی و در دمای بالا (600 درجه سانتیگراد) خواص فریتی دارد.
یکی از مقاطع بسیار پرکاربرد استیل، لوله های فولادی می باشد. به صورت کلی لوله های استیل دو نوع کاربرد عمده دارند، مورد اول در مصارف لوله کشی و صنایع مختلف از جمله صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، کارخانه های صنایع دارویی و غذایی و ... و مورد دوم در کاربردهای دکوراتیو و زیبایی می باشد.

لوله استیل چیست؟

انواع لوله استیل

از جمله ویژگی هایی که باعث کاربرد زیاد لوله های استیل می شود می توان به خاصیت اصلی آنها یعنی ضدزنگ بودن در آب و هوای مرطوب، عدم تغییر رنگ و شکل، استحکام و مقامت بالا و  قابلیت بازیافت 100% اشاره کرد.
لوله های استیل موجود در بازار مشابه سایر لوله ها به دو صورت درزدار و بدون درز موجود می باشند و همانطور که ذکر شد به دو دسته ی کلی صنعتی و دکوراتیو تقسیم می شوند.

نام گذاری این لوله ها براساس نام گروهی که از آن ساخته شده اند انتخاب شده است، به عنوان مثال لوله های سری 300، شامل لوله 304، 316 و استیل نسوز 310(دمای کاری بالای 1000 درجه سانتیگراد) و 321 (دمای کاری حدود 960 درجه سانتیگراد) می باشد. 
مشخصات ابعادی مربوط به لوله ها در استاندارد ASME B36.19M آمده است. سایز لوله که در استاندارد ASME B36.19M آمده است نسبت به لوله های فولادی استاندارد ASME B36.10M محدودتر بوده و مطابق با این استاندارد لوله های استیل از سایز 8/1 اینچ تا 30 اینچ و در چهار رده ضخامتی (SCH) که شامل 5S، 10S، 40S و 80S موجود می باشند  که S  بعد از عدد رده نشانه استیل بودن لوله می باشد
 لوله های استیل دکوراتیو به لوله های با ضخامت های پایین اطلاق می شود، این لوله ها در قطر های پایین  معمولا بین 10 تا 102 میل و در ضخامت هایی بین 0.8 تا 2 میل موجود می باشند. این لوله ها به طور معمول با متریال استیل 304 و 201 تولید شده و همان طور که ذکر شد کاربرد دکوراتیو داشته و برای نرده و حفاظ و وسایل دکوری استفاده می شوند. 
از لحاظ قیمت، قیمت لوله استیل 201 به دلیل مقدار کمتر عناصر آلیاژی کمتر از لوله 304 و 316 می باشد و استفاده از این لوله استیل در محیط های باز و مرطوب به دلیل اینکه کیفیت و استحکام پایین تر در این محیط ها توصیه نمی شود. همچنین قیمت این محصول به طور مستقیم از قیمت ورق استیل تاثیر میپذیرد
قیمت لوله های استیل به جنس آلیاژ آن و همچنین ضخامت دیواره و سایز وابسته می باشند، به عنوان مثال لوله های استیل 316 نسبت به لوله استیل 304 به دلیل بیشتر بودن مقدار عناصر آلیاژی گران تر می باشد، لوله 304 در حدود ۱۸% کروم و ۸% نیکل دارد در صورتیکه لوله استیل ۳۱۶ دارای ۱۶% کروم، ۱۰% نیکل و ۲% مولیبدن می باشد. عنصر مولیبدن مقاومت به خوردگی در محیط های کلریدی را افزایش می دهد یا لوله نسوز 310، نسبت به لوله نسوز 321 به دلیل میزان بیشتر تیتانیوم و مولیبدن گران تر می باشد.
شرکت تجارت فلز تامین کننده انواع مقاطع فولادی شامل فولادهای ساده کربنی، فولادهای آلیاژی همچون فولاد MO40 و فولادهای VCN150 و VCN200 و ... و همچنین انواع فولاد های ضدزنگ می باشد.  کارشناسان متخصص متالورژی شرکت تجارت فلز آماده پاسخگویی به سوالات شما و مشاوره های فنی و تخصصی در زمینه انتخاب مواد فلزی می باشند.
برای دریافت قیمت انواع لوله فولادی از جمله لوله مانیسمان، لوله گالوانیزه و استیل با کارشناسان تجارت فلز تماس بگیرید.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه