ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
فولاد کم آلیاژ چیست؟
تجارت فلز

فولاد کم آلیاژ چیست؟

فولاد کم آلیاژ دسته‎ای از فولادهای آلیاژی است که با افزودن عناصری چون وانادیم،کلمبیم و تیتانیوم تولید می‎شود و از نظر استحکام بر فولادهای کربنی معمولی برتری دارد.
این دسته از فولادها را بعلت وزن کمترشان در صنایع خودرو سازی بسیار مورد استفاده قرار می‎دهند چرا که در عین کاهش وزن خودرو استحکام بالایی دارد.
استحکام فولادهای میکرو آلیاژ بدون عملیات حرارتی 415 تا 825 مگا پاسکال می‎باشد.

یکی از مواردی که در مورد این نوع ورق آلیاژی ها بسیار باید به آن توجه شود  خوردگی آنهاست، چرا که این نوع فولادها معمولا برای مصارف با ضخامت کم مورد توجه قرار می‎گیرند و بسیار در معرض خوردگی اند برای همین موضوع می‎توان عناصری چون نیکل، کروم و فسفر به آن افزود تا مقاومت به خوردگی آن بالاتر رود، اما چون این روش کمی هزینه بر است می‎توان با گالوانیزه کردن و یا آبکاری این دسته از ورق‎ها از خوردگی دور نگه داشت.

فولادهای میکرو آلیاژی معمولاً محتوی ۰٫۱۵ تا ۰٫۵۵% کربن، ۰٫۶ تا ۱٫۶۵% منگنز، ۰٫۱۵ تا ۰٫۶۵% سیلیکون پایه اصلی آن را تشکیل می‎دهند. این عناصر از طریق تاثیر بر ساختار با کنترل واکنشهای رسوب­ دهی و تشکیل رسوبات به صورت فاز دوم باعث بهبود خواص مکانیکی آلیاژ می شوند. در این فولادها دستیابی به خواص مطلوب مرهون حضور عناصر میکروآلیاژ و تاثیرآنها بر روی ریزساختار فولاد می باشد.

با این وجود دستیابی به خواص مناسب و مطلوب در فولادهای میکروآلیاژی از طریق بهسازی اندازه دانه فریت با کنترل اندازه دانه آستنیت و تشکیل ساختار ریزدانه، فرآیند رسوب­ سختی در فریت، ایجاد اعوجاج در شبکه و تنش­های ناشی­از رسوبات کاربیدی و نیتریدی، کنترل شکل آخال­ها، توسعه شبکه نابجاییها و… می باشند.

در این فولادها می‌توان بعد از انجام عملیات کار گرم در دمای بالا و کنترل پارامترهای عملیات و همچنین سرد کردن مناسب تا دمای پایین به مقدار استحکام و دیگر خواص مورد نظر دست یافت که با نتایج بدست آمده برای قطعات تولید شده با روش‌های متداول کوئنچ و تمپر قابل مقایسه می‌باشد.درنتیجه با حذف عملیات کوئنچ و تمپر می‌توان علاوه بر کاهش هزینه‌ها، سرعت تولید را نیز افزایش داد. برای دریافت قیمت ورق آلیاژی با کارشناسان تجارت فلز تماس بگیرید.

با کم شدن مقدار درصد کربن در این ترکیب ها قابلیت جوش‎پذیری و انعطاف پذیری فولاد بهبود می‎یابد و همچنین با افزودن عنصر میکروآلیاژی به فولاد، استحکام و مقاومت آن در برابر تنش های وارده افزایش یافته است.
استانداردهای A715 و A656 استحکامی به اندازه ی 80000 psi دارند این در حالی است که استحکام فولادهای کربنی غیرآلیاژی حدود 34000psi  است .

در فولادهای میکرو آلیاژی به دلیل استحکام بالا و فرم‎پذیری مناسبی که دارند توانسته با روش هیدروفرمینگ که یک روش کشش و فرمینگ ورق است قطعاتی تولید کنند که با حداکثر صرفه جویی در وزن قطعه در عین حال از دقت بالا در ابعاد و ضخامت برخوردارند و با این کار هم وزن نهایی محصول پایین آمده و هم تعداد قطعات حاصل از یک ورق بالا رفته است که از یک طرف باعث صرفه‎جویی چشمگیری در مصرف فولاد شده است.

در دستگاه‌هایی همچون جرثقیل، مخلوط‌کن بتن، ماشین‌های کشاورزی، کامیون‌ها، تریلرها برج‌های انتقال قدرت، شافت های فولادهای میکرو آلیاژی با حداقل استحکام ۵۰۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰استفاده می‌شوند
انرژی لازم برای کنده کاری و شکل دادن و اره کردن محصولات میکرو آلیاژی 25 تا 30 درصد بیشتر از محصولات ساده کربنی است.

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه