ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
فولاد نسوز چیست؟
تجارت فلز

فولاد نسوز چیست؟

آتش یکی از ویران کننده ترین خطرات در جهان است. یک شعله کوچک می‌تواند به یک آتش سوزی بزرگتر یا حتی انفجار تبدیل شود. علاوه بر این می‌تواند ساختارها و زندگی را از بین ببرد و منجر به ویرانی شود. هنگامی که مهندسان و معماران در مرحله طراحی یک سازه قرار دارند، باید توجه زیادی داشته باشند و موادی را انتخاب کنند که می‌تواند  آتش سوزی را مهار و حتی از آن جلوگیری کند. 

در مورد مقاومت در برابر آتش فولاد ضدزنگ یک بحث قدیمی طولانی وجود دارد. اگرچه هیچ گونه درجه بندی رسمی ضدآتش برای فولاد ضدزنگ وجود ندارد، اما بسیاری از آزمایشات آتش سوزی توسط مؤسسه توسعه نیکل و سایر موسسات برای مقایسه عملکرد فلزات و فولاد نسوز انجام شده است. 

برای دریافت قیمت انواع محصولات استیل اعم از ورق استیل و لوله استیل با کارشناسان تجارت فلز تماس بگیرید.

این تست‌ها فولاد ضد زنگ 316 را با آلومینیوم و فولاد گالوانیزه مقایسه می‌کنند. در همه موارد، فولاد ضد زنگ حتی پس از قرار گرفتن طولانی در معرض آتش و درجه حرارت شدید، نسبت به این مواد دیگر بهتر عمل کرد. از آنجا که فولاد ضد زنگ نمی‌تواند آتش بگیرد، در صورت بروز احتراق، در انتشار شعله‌های آتش کمکی نخواهد کرد. 

فولادهای ضد زنگ نیز برای مقاومت در برابر اکسیداسیون در دماهای بالا و استحکامشان انتخاب می‌شوند. این مقاومت عمدتا به میزان کروم موجود در فولاد بستگی دارد. بنابراین، استیل ضدزنگ بهترین انتخاب برای ایمنی و جلوگیری از آتش سوزی در هنگام ساخت و ساز و هزینه های مربوط به  طول عمر محصول است.

برای اطلاع از قیمت‌های استیل نسوز می‌توانید به قسمت محصولات سایت تجارت فلز مراجعه کنید. همچنین، متخصصین مشاور ما می‌توانند شما مشتریان عزیز را برای خرید محصول موردنیاز راهنمایی کنند.

استیل زنگ نزن

مهم‌ترین فولاد نسوز

 فولاد ضدزنگ 316 یکی از مهم‌ترین استیل نسوز بشمار می‌آید. این نوع فولاد برای تولید لوازم پزشکی، دریایی و لوازم تولید مواد غذایی مناسب‌ترین است. این ماده از خواص غیر مغناطیسی بهتری نسبت به سایر ضد زنگ‌ها برخوردار است. به همین دلیل در سیم‌ها، فنرها و شیلنگ‌های توری محبوب است. همچنین می‌توانید فولاد ضدزنگ را در تخته‌های معماری ساحلی، تجهیزات شیمیایی و پتروشیمی و همچنین در قطعات مهندسی شده، مشاهده کنید.

سخت کردن فولاد نسوز316

عملیات سخت شدن این فلز می تواند پس از گرم شدن تا دمای 1010-1120 درجه سانتی‌گراد و سرمایش سریع انجام شود. به دلیل میزان کروم 316، این محدوده ذوب مقاومت در برابر حرارت هیچ تاثیری در مقاومت در برابر اکسیداسیون آن نخواهد داشت.

آزمون روی فولاد ضدزنگ316

استوارت فریزر تست مقاومت در برابر آتش روی درب و قاب‌های از جنس فولاد ضد زنگ 316  انجام داده است. این تست دو ساعت و ده دقیقه به طول انجامید. در پایان، تنها دمای 98 درجه سانتی گراد در سمت "امن" درب نشان داده شد. درها و قاب‌های فولادی از تغییر رنگ جزئی و اعوجاج حرارتی بسیار کمی برخوردار بودند. با این وجود، درها در تمام طول آزمایش، تمامیت ساختاری خود را حفظ کردند. این آزمایش و سایر آزمایش‌های انجام شده ثابت می‌کند که فولاد ضد زنگ 316 انتخاب خوبی برای مقاومت در برابر آتش و جلوگیری از آن است.

نتیجه‌گیری

بطور کلی، هر چه درصد کروم بیشتر باشد، مقاومت به اکسیداسیون و دمای بالا بیشتر می‌شود. ورق‌های استیل سری ۳۰۰(استیل های آستنیتی) بدلیل میزان کروم بالا(حداقل  18‎٪)  توانایی تحمل دماهای تا ۸۷۰ درجه سانتی گراد بدون اکسید شدن را دارند. فولاد‌های گریدهای 309،310 و 321 نیز ازجمله مهم‌ترین استیل‌های نسوز می‌باشد. 

دیدگاه کاربران