ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
فولاد ضد زنگ در مقابل گالوانیزه
تجارت فلز

فولاد ضد زنگ در مقابل گالوانیزه

فولاد معمولی در اثر قرار گرفتن در معرض رطوبتو شرایط خورنده، زنگ می زند و با گذشت زمان زنگ زدگی باعث آسیب دیدن شدید مقطع مثل شکستن و ...  می شود. برای جلوگیری از این معظلات و به منظور کاهش آسیبهای ناشی از خوردگی در پروژه ها، فولادهای گالوانیزه و استینلس استیل جایگزین مناسبی برای فولاد معمولی هستند، هر چند باعث افزایش هزینه های پروژه می شوند. 

در انتخاب مواد فلزی و جایگزین کردن متریال ها با هم، پارامترهای زیادی دخیل هستند و باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهمترین پارامترها قیمت ورق گالوانیزه و دیگری کیفیت و سطح مورد نیاز خواص فیزیکی و شیمیایی قطعه در موقعیت درخواستی می باشد. در این مقاله به بررسی این دو پارامتر برای مقاطع گالوانیزه و ضد زنگ که جایگزینی برای فولاد معمولی در شرایط خوردنده هستند، می پردازیم.

فولاد گالوانیزه به علت پوشش فلز روی بر روی سطح فولاد خاصیت ضد خوردگی ایجاد می کند، فولاد گالوانیزه با دو روش گالوانیزه گرم (قرار دادن قطعه در مذاب فلز روی  جهت ایجاد لایه ی محافظ) و گالوانیزه سرد (الکتروگالوانیزاسیون پوشش دهی توسط جریان الکتریکی) تولید می شوند. در مقابل فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل آلیاژی از فولاد است که عناصر کروم و نیکل برای افزودن خواص ضد خوردگی به این آلیاژ افزوده شده اند. کروم باعث ایجاد لایه‌ای اکسید کروم بر روی سطح استیل شده و قابلیت ضد خوردگی ایجاد می کند و عنصر مولیبدن نیز باعث افزایش مقاومت این آلیاژ در برای اسیدها، مواد شیمیایی و محلول‌های کلرایدی می‌شود. کروم مقاطع استیل متمرکز نیست ولی در مقاطع گالوانیزه مانند لوله گالوانیزه روی به طور لایه ای بر روی فولاد استفاده می شود که گاهی در اثر خراش ممکن است خوردگی ایجاد شود ولی در استیل خراش آسیبی نمی رساند.

در صنایع مختلفی از این دو گروه محصول (گالوانیزه و استینلس استیلیا همان ضد زنگ) به دلیل خاصیت مقاومت در برابر خوردگی استفاده می شود، که از جمله ی آنها می توان به صنایع غذایی یا کشاورزی استفاده کرد. از نظر قیمت، مقاطع گالوانیزه به دلیل هزینه تولید پایین، رقیب مقرون به صرفه‌ای برای فولاد ضد زنگ به حساب می‌آید به همین دلیل گاهی در پروژه ها به دلیل بودجه محدود، مقاطع گالوانیزه جایگزین مقاطع استیل می شوند.

البته هر دو این گروه فلزات در مواردی آسیب پذیر می باشند و باید در مرحله انتخاب مواد به دقت مورد بررسی قرار بگیرند. مثلا فولادهای گالوانیزه برای استفاده در آب شور مناسب نمی باشد در صورتی که فولادهای ضد زنگ برای محیط های دریایی نیز مناسب هستند.

محصولات ساخته شده از فولاد گالوانیزه قادر به مقاومت در برابر خوردگی و ایستادگی در برابر آب و هوای نامطلوب بوده و نسبت به بسیاری از فلزات دیگر مستحکم تر و سبک تر هستند به دلیل اینکه فولاد ضدزنگ گران تر و پایدارتر بوده، برای پروژه های با بودجه ی زیاد که نیازمند تجهیزات ضخیم یا بالابرهای سنگین است، استفاده می شود بنابراین، فولاد ضدزنگ در آسمان خراش ها، پل ها، تندیس ها و یادبودها، ماشین ها، خطوط راه آهن، هواپیماها و تعداد دیگری از محصولات گران قیمت استفاده می شود. 
 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه