ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
فرایندهای شکل دهی فلزات 
تجارت فلز

فرایندهای شکل دهی فلزات 

شکل دهی فلزات یکی از مهم ترین مراحل تولید فولاد می باشد. برای تولید مقاطع مختلف فولاد شکل دهی متفاوت و روش های متفاوتی وجود دارد.


انواع روش های شکل دهی به فلزات


اولین روش شکل دهی نورد می باشد که از طریق عبور از بین غلتک ها انجام می گیرد. شمش فولاد ما بین دو غلتک از جنس چدن قرار می گیرد. هرچه بیشتر در این قالب قرار میگیرد ذرات با فشردگی بیشتری در کنار یک دیگر قرار خواهند گرفت. 


نورد فلزات یکی از متداول ترین روش های شکل دهی می باشد. به صورت کلی حدود 80 درصد فلزات به روش نورد شکل دهی می شوند.


نورد به دو صورت نورد سرد و گرم می باشد. در نورد گرم، مقاطع تیرآهن هاش، میلگرد و پروفیل تولید می شوند. نورد پیوسته برای شکل دهی تسمه ها استفاده می شود. 


نکته ای که موجب می شود تا نورد گرم از سرد متمایز شود، دمای آن می باشد. نورد گرم یعنی قطعات در دمای بالا تر از دمای تبلور مجدد آن نورد می شوند. فاصله زمانی مابین کار مکانیکی و فرایند تبلور مجدد بسیار کم است در نتیجه زمانی که در مرحله کارسردی قرار می گیرد تبلور مجدد نیز می شود. برای اطلاع از قیمت ورق st37 و قیمت ورق a516 و همچنین قیمت ورق آلیاژی به صفحات این محصولات مراجعه نمایید.


شکل دادن با بستر پلاستیکی از دیگر روش های شکل دهی به حساب می آید. در این روش قطعه مابین ماتریس پایینی و یک تشک لاستیکی قرار می گیرد. فشاری که قطعه تحمل میکند بین 2000 psi و 1000 psi قرار می گیرد. با اعمال این نیرو صفحه مورد نورد در اطراف ماتریس شکل می گیرد.


مار فرمینگ برای کشش های بیشتر از تشک لاستیکی می باشد و برای چین خوردگی های کمتر استفاده می شود. 
هیدرو فرمینگ از دیگر روش های شکل دهی می باشد. در این نوع، مواد اولیه داخل قالب قرار می گیرد و بعد از بسته شدن قالب، مایع با فشار به داخل قالب تزریق می شود و مواد شکل قالب را می گیرد. بعد از این مرحله قالب باز می شود و مایع خارج می شود و مواد شکل داده شده نهایی از داخل قالب خارج می شود.


شکل دادن به روش هیدرو دینامیکی از فشار روغن و یا آب استفاده می کند. از این روش شکل دهی در فرایند ها و اشکالی که توخالی می باشد استفاده می شود.


شکل دادن انفجاری یکی از روش های سریع و با فشار بالا می باشد اما این روش نسبتا قدیمی است. امروزه پیشرفت هایی در این روش منظور شده و به کار می رود.


از مزایا روش انفجاری می توان به هزینه پایین ابزار اشاره کرد و موضوعی که مورد اهمیت دارد گران قیمت نبودن ماشین آلات این فرایند می باشد.


معایب این روش میتوان گفت که شکل نهایی قطعه ممکن است مطابق با نقشه مورد نظر نشود و دقت کار را پایین بیاورد. این دستگاه ها دارای صدای بسیار زیادی می باشند و ممکن است استفاده متعدد از این روش آزار دهنده باشد.
اکستروژن از دیگر راه های شکل دهی مواد می باشد. از این روش بیشتر در شکل دهی لوله نظیر لوله گوشتدار و لوله مانیسمان استفاده می شود.


اکستروژن سرد به دلیل وجود کارسختی، برای آلیاژ های سخت محدودیت ایجاد می کند در نتیجه در این نوع فرایند شکل دهی ابتدا قطعه تا دمای 400 درجه میرسد و پبش پرس انجام می گیرد.


برای شکل دهی انواع پروفیل ها از اکستروژن گرم استفاده می شود. اکستروژن گرم موجب کاهش تنش و افزایش مقاومت می شود.

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه