ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
فرآیند تولید فولاد
تجارت فلز

فرآیند تولید فولاد

به آلیاژهایی که مقدار آهن موجود در آن ها بین 0.002 تا 2.1 درصد می باشد فولاد می گویند. خواص فولاد به عواملی متعددی از جمله درصد کربن، عملیات حرارتی انجام شده بر روی آن و عناصر آلیاژی دیگر بستگی دارد. برای تولید فولاد مذاب یا فولاد خام می توان فناوری های مختلفی استفاده کرد. 

ماده اولیه تولید فولاد چیست؟

ماده اولیه تولید فولاد، سنگ های معدنی آهن دار می باشد که پس از خرد شدن و طی فرایندهای خاصی ناخالصی های فلزی از آن جدا می شود. سپس در فرایند گندله سازی، سنگ آهن به شکل گلوله ای در آمده و پس از پخته شدن محصولی به نام گندله را تولید می نماید. گندله تولیدی در فرایند احیا مستقیم طی واکنش با کربن، آهن خالص را تولید می نماید. چون گندله اکسیژن خود را در این فرایند از دست می دهد ترکیب حاصله حالتی تخلخلی مانند اسفنج دارد. به همین لحاظ آن را آهن اسفنجی می نمایند. آهن اسفنجی در مخازن مخصوصی انباشت و نگهداری می شود تا به تدریج به عنوان ماده اولیه تولید فولاد در مراحل بعدی به کار گرفته می شود. که در قیمت محصولات تولید شده مانند قیمت ورق گالوانیزه تاثیر دارد.

 

تولید فولاد

 

روش های تولید فولاد 

در ساخت فولاد ها دو روش عمده وجود دارد. 

تولید با آهن اسفنحی

در روش اول از آهن اسفنجی استفاده می شود. نوع و گرید فولاد و خواص شیمیایی آن در این مرحله ایجاد می شود. در اینجا آهن اسفنجی و آهن قراضه با نسبت های مشخصی در کوره های قوس الکتریک تبدیل به فولاد مذاب می شوند. پس از سرباره گیری از مذاب با توجه به کیفیت مورد انتظار آن مواد افزودنی به نسبت های لازم به فولاد مذاب افزوده شده و با دمش گاز در حجم مذاب به طور یکنواخت پخش شده و با آن ترکیب می شود. 

روش احیای غیر مستقیم

ماده اولیه روش دوم، آهن تولید شده در فرآیند احیای غیر مستقیم است که با سوزاندن کربن مازاد مقدار کربن در این فرآیند از مقدار 5.2 تا 6 درصد به 1.5 تا 2 درصد می رسد و با اضافه کردن عناصر مورد نظر آلیاژ مورد نظر تولید می گردد. در این روش با دمیدن اکسیژن در کنورتور کربن مازاد آهن مذابی که حاصل از فرآیند کوره بلند است سوزانده شده و به مقدار مطلوب می رسد و پس از آن عناصر آلیاژی اضافه شده و فولاد مورد نظر تولید می شود. 
برای تولید بعضی از مقاطع فولادی که شکلی منحصر به فرد دارند از روش فولادریزی استفاده می شود. 

ریخته گری فولاد

عملیات ریخته گری یکی از روش های شکل دهی برای تولید فولاد می باشد. بیشتر ماشین هایی که ریخته گری انجام می شود، دارای دو راه برای ریخته گری می باشند و مذاب فلز از دو راهگاه جدا وارد قالب های ماشین ریخته گری می شود. همچنین دارای دو راهگاه خروجی نیز است که مذاب داخل پاتیل ، به قالب های ماشین ریخته گری هدایت می شود. عمر استفاده در فرآیند ریخته گری کم می باشد در نتیجه ریخته گری ذوب ها بر روی ماشین ریخته گری نمی توان بیش از عمر ادامه پیدا کند. از این رو به ناچار عملیات ریخته گری مداوم را پس از تعویض قالب ریخته گری مجددا شروع می کنند.

برای دریافت قیمت ورق آلیاژی، ورق روغنی و  لوله مانیسمان با کارشناسان تجارت فلز تماس بگیرید.
 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه