ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
فرآیند آبکاری ورق
تجارت فلز

فرآیند آبکاری ورق

فرآیندی که طی آن لایه ای از یک فلز یا ماده غیر فلزی بر روی سطح فلز یا غیر فلز دیگر نشانده می شود به فرآیند آبکاری معروف است.

هدف از فرآیندهای آبکاری معمولا جلوگیری از خوردگی و اکسیداسیون، سایش و افزایش مقاومت سطحی و ... می باشد. فرآیند آبکاری در صنایع مختلفی کاربرد دارد، با استفاده از فرآیند آبکاری که تقریبا فرآیند کم هزینه ای است و جایگزین کردن متریال ، می توان در هزینه ی پروژه ها بسیار صرفه جویی کرد.

به عنوان مثال در موقعیت هایی که محصول مورد نظر باید در مقابل خوردگی مقاوم باشد ورق استیل را می توان با ورق گالوانیزه جایگزین کرد به این دلیل که قیمت ورق گالوانیزه پایین تر از ورق استیل است.

به صورت کلی فرآیند آبکاری با چند هدف خاص انجام می شود، یکی از این موارد جلوگیری از خوردگی شیمیایی می باشد. این فرآیند به دو روش انجام می شود:

روش های ابکاری ورق

  • روش اول استفاده از فلزی با مقاومت بالا در مقابل خوردگی به عنوان پوشش است 
  • روش دوم استفاده از فلزی که فعالیت شیمیایی بالاتری نسبت به فلز پایه دارد و در محیط های خورنده به جای فلز مادر دچار خوردگی می شود و از فلز پایه محافظت می کند.

یکی دیگر از اهداف فرآیند آبکاری بالا بردن مقاومت حرارتی است که از این موارد به آبکاری سرامیک بر روی سطح فلزات برای کارکرد در دماهای خیلی بالا اشاره کرد. کاربردهای دیگر فرآیند آبکاری می توان به افزایش مقاومت سطحی اشاره کرد که در این روش از فلزاتی با مقاومت سطحی بالا به عنوان روکش بر روی سطح فلز با مقاومت سطحی پایین استفاده می شود. از دیگر اهداف می توان به افزایش رسانایی و افزایش زیبایی ظاهری اشاره کرد.

فلزات مورد استفاده برای آبکاری

آبکاری با فلزات مختلفی انجام میگیرد که از انواع آن ها می توان به آبکاری با کروم، آبکاری با طلا، آبکاری با نقره، آبکاری با نیکل، آبکاری با مس، آبکاری با قلع، آبکاری با کادمیوم و ...  اشاره کرد که همانطور که ذکر شد هر کدام از این آبکاری ها با هدف خاصی انجام می شود. به عنوان مثال آبکاری روی در صنعت خودروسازی بسیار کاربرد دارد. در این روش آبکاری ورق، یک لایه فلز روی سطح ورق آهن را می پوشاند و ورق را مقاوم به خوردگی و اکسیداسیون می کند. یکی از دیگر انواع آبکاری ورق، آبکاری با قلع می باشد، قلع در جاهایی که نیازمند عدم سمیت، انعطاف پذیری بالا، قابلیت اتصال پذیری خوب و مقاومت در برابر خوردگی است می تواند بسیار مناسب باشد.  

دو روش عمده آبکاری

  • روش گرم (غوطه وری در فلز مذاب)
  • روش سرد (الکترولیز)

روش مرسوم تر برای آبکاری روش گرم یا همان غوطه وری در فلز مذاب می باشد. روش گرم روش مقرون به صرفه ای بوده و امکان کنترل ضخامت پوشش در آن وجود دارد و همچنین پوشش ایجاد شده چسبندگی و استحکام بالایی دارد.  

در این روش ورق اسیدشویی شده و با هوای داغ خشک می شود تا ناخالصی ها از سطح آن پاک شود، کلاف تمیز شده آنیل شده و سپس دمای آن برای ورود به حمام مذاب تنظیم شده و وارد حمام مذاب شده  و آبکاری می شوند.

برای دریافت لیست قیمت ورق روغنی و قیمت ورق سیاه با کارشناسان تجارت فلز تماس بگیرید.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه