ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
فرآیندهای ریخته گری فلزات
تجارت فلز

فرآیندهای ریخته گری فلزات

ریخته گری یک فرآیند تغییر شکل اجسام و یا تولید صنایع فلزی بوسیله ذوب کردن فلز و سرد کردن آن در یک قالب و اجازه سرد و جامد شدن به آن می باشد.
ساخت وسایل مورد استفاده در موتور ماشین ها، تولید میل لنگ، تولید اجزای اتومبیل ها، تولید تجهیزات کشاورزی و لوله ها از جمله قطعاتی هستند که از طریق فرآیند ریخته گری تولید می شوند.

در تجارت فلز انواع فلزات آلیاژی و انواع ورق به فروش میرسند، برای دریافت قیمت این محصولات اعم از قیمت ورق آلیاژی، قیمت ورق st37 و قیمت ورق روغنی به صفحات محصولات در سایت مراجعه نمایید و یا با کارشناسان فروش این مجموعه در تماس باشید.


ریخته گری به شش نوع تقسیم بندی میشود

 

 1. ریخته گری آلومینیوم
 2. ریخته گری چدن به رنگ خاکستری
 3. ریخته گری آلیاژی 
 4. ریخته گری به صورت مواد چکش خوار
 5. ریخته گری آلیاژهای فولاد
 6. ریختگری مواد غیر آهنی

چرا از فرآیند ریخته گری استفاده میشود؟

 

 1. قطعه هایی بسیار بزرگی مانند قطعاتی که تولید دشواری دارند و یا از نظر اقتصادی زیاد بصرفه نیستند و از این نوع فرآیند مورد استفاده قرار می گیرند. تولید پمپ بزرگ و یا قطعات نیروگاه برقی که قطعه هایی به وزن بیشتر از 200 تن دارند از جمله مزیت های این نوع فرآیند می باشد.
 2. قطعه هایی که بالا ترین پیچیدگی را در قسمت بیرونی و در قسمت داخلی خود دارد میتوان از این نوع فرآیند استفاده شود  پس بسیاری از عملیات های دیگر از جمله ماشینکاری، فورج کاری و یا جوشکاری قابل حذف است.
 3. به علت خواص های فیزیکی بعضی از فلزاتی که نمی توان به روش سخت کاری از شمش به میله ها و صفحات و شکل های دیگر تبدیل شوند، آنها فقط از طریق فرآیند ریخته گری می توانند تولید شوند.
 4. قطعه هایی که با فرآیند ریخته گری تولید می شوند به راحتی با قطعاتی که با یک نوع دیگر از فرآیندها تولید می شوند، خواهند شد.
 5. استفاده از فرآیند در تولید قطعه هایی با تعداد بالا بسیار مناسب می باشد. به طور مثال در بسیاری از کارخانه های خودروسازی و در هر سالی صدها و یا هزاران پوسته برای موتور و یا قطعه سیستم انتقال قدرت با این روش تولید می شود.
 6. ریخته گری یکی از مزیت های متالورژی، فیزیکی و اقتصادی بسیار و مسلمی نسبت به دیگر فرآیندها دارد.
 7. ارزان ترین روش تولید فلزی می باشد.
 8. استفاده از این فرآیند مقاومت ماده را در تحمل بار افزایش می دهد.

ریخته گری فلزات

ریخته گری ماسه نیز یکی دیگر از ریخته گری ها می باشد. در ریخته گری ماسه، در ریخته گری ماسه ای از ماسه به صورت طبیعی یا ماسه به صورت ترکیبی( ماسه دریاچه) استفاده می شود، که دارای یک ماده نسوز به نام سیلیکا می باشد. دانه های شن باید به اندازه ای کافی کوچک باشند تا بتوان آن ها را به صورت متراکم قرار داد و در عین حال انقدر درشت باشد تا گازهای تشکیل شده در هنگام ریخته گری از بین منافذ آنها خارج می شوند. در قالب بزرگ تر از ماسه سبز استفاده می شود که ترکیبی از ماسه،خاک رس و مقداری آب.


ماسه ها را می توان مجدد مورد استفاده قرار داد. همچنین مواد زائد و فلزات اضافی بریده می شود و مجددا مورد استفاده قرار می گیرد.


 قالب ها از دو بخش اصلی تشکیل شده است. درجه بالای آن cope و درجه پایین آن drag نام دارد.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه