ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
عوامل تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی
تجارت فلز

عوامل تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی

قیمت فولاد در امروزه دارای نوساناتی می باشد و خرید و فروش محصولات فولادی نظیر فولاد MO40 با مشکلاتی مواجه شده است. این نوسانات قیمت به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله می توان به قیمت ارز، بورس کالا، قیمت جهانی فولاد، قیمت سنگ آهن و میزان تقاضای داخلی اشاره کرد.


ارز یکی از عوامل موثر در تعیین قیمت فولاد  و فروش فولاد vcn150 می باشد زیرا که بخش قابل توجهی واردات در بازار ایران انجام میگیرد. به همین دلیل با توجه به نوسانات بازار قیمت فولاد نیز دچاذ تغییر می شود.


بورس کالا به منظور امنیت در خرید و فروش فولاد انجام می گیرد و خریداران و فروشندگان با خیالی راحت معامله می کنند. بورس کالا به صورتی می باشد که اگر میزان عرضه بالا باشد قیمت کاهش می یابد.


سنگ آهن و فلز قراضه دو ماده اصلی برای تولید فولاد هستند. سنگ آهن از جمله مواد اولیه موجود در فولاد است در نتیجه قیمت مقاطع فولادی به خصوص میلگرد و تیرآهن به قیمت سنگ آهن و قیمت فلز قراضه وابسته می باشد. در نتیجه با افزایش قیمت این دو ماده اولیه اساسی در تولید مقاطع فولادی، قیمت فولاد نیز افزایش می یابد و بازار ایران دچار نوساناتی می شود.


میزان تولید از مهم ترین مواردی می باشد که بازار ایران را تحت تاثیر قرار میدهد. در چند سال اخیر با افزایش تولیدات داخلی قیمت فولاد به ثبات نسبی رسیده بود اما با افزایش قیمت ارز، قیمت فولاد نیز افزایش یافت.


مسائل سیایس نیز بر روی قیمت فولاد تاثیر گذار است. اما تاثیر موارد سیاسی غیر مستقیم می باشد. 


یکی دیگر از عواملی که موجب افزایش قیمت در فولاد ها می شود، افزایش هزینه های تولید است که از جمله می توان به افزایش حقوق کارگران و کارمندان در سال جدید اشاره کرد.


از عوامل دیگر که قیمت محصولات فولادی مانند ورق ها و از جمله قیمت ورق سیاه ، قیمت ورق روغنی و قیمت ورق گالوانیزه  و لوله اعم از لوله مانیسمان افزایش پیدا می کند می توان به بی اعتمادی مصرف کنندگان فولاد به بازار خرید و فروش فولاد باشد که به دلیل عدم اعتماد میزان خرید بالایی انجام می دهند و از سوی دیگر تقاضای خرید بالا میرود و در نتیجه صنعت فولاد با کاهش عرضه روبه رو می شود و در نتیجه قیمت افزایش پیدا می کند.


البته به طور کلی اگر روند صنعت در ایران رشد پیدا کند و به طور مثال صنعت خودرو سازی به صورت قوی تولیدات خود را افزایش دهد، در نتیجه تقاضای بازار بالا خواهد رفت و احتمال افزایش قیمت فولاد نیز وجود خواهد داشت.
قیمت نفت هم با اینکه تاثیر مستقیمی ندارد اما لی تاثیر نیز نیست. 15 درصد قیمت فولاد مربوط به انرژی است در نتیجه افزایش قیمت نفت موجب افزایش قیمت حمل و نقل و در آخر افزایش قیمت فولاد می شود.


قیمت بنزین و به طور کلی سوخت های فسیلی در افزایش قیمت فولاد تاثیر دارند و موجب نوسان در قیمت بازار می شوند.


یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت فولاد تغییر فصل می باشد. به طور کلی می توان مشاهده کرد که با تغییر فصل میزان حمل و نقل کاهش و یا افزایش می یابد و این موضوع می تواند بازار ایران را دچار نوسان کند.

پیشنهاد مطالعه مقاله قیمت تیرآهن هاش در سایت تجارت فلز.

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه