ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
عمر مفید ورق گالوانیزه
تجارت فلز

عمر مفید ورق گالوانیزه


ورق آهنی دارای صنعتی می باشد که با ضخامت های مشخص که بر روی سطح آن آلیاژ روی قرار گرفته است ورق گالوانیزه  نام دارد. ورق های گالوانیزه به روش های متفاوتی تولید می شود اما متداول ترین روش برای تولید ورق گالوانیزه ، روش غوطه وری می باشد که این روش نسبت به روش های دیگر اقتصادی نیز می باشد. 


غوطه وری آهن در مذاب روی می باشد تا سطح ورق از روی پوشیده شود. روکش آلیاژ از جنس روی از زنگ زدگی ورق جلوگیری کرده و باعث می شود تا فلزات در محیط آزاد دچار زنگ زدگی و پوسیدگی نشوند و مقاومت و استحکام محصول را ، بیشتر می کند. یکی دیگر از کاربرد ها و مزیت های این ورق نسبت به ورق های دیگر، افزایش عمر مفید ورق های گالوانیزه است.


ورق های فولادی که به وسیله پوشش با روی به ورق گالوانیزه تبدیل می شوند، آزمایش ها و بررسی های زیادی انجام می گیرد تا معایب و مزایای این نوع ورق ها مورد بررسی و نظارت قرار بگیرد.  

 

میزان عمر مفید ورق گالوانیزه

 

میزان عمر مفید ورق گالوانیزه

 

مدت زمانی که ورق های گالوانیزه شده می توانند دوام بیاورند و دجار پوسیدگی و زنگ زدگی نشوند را نزدیک به ۵۰ سال تخمین زده اند. این در حالی می باشد که عمر مفید ورق های گالوانیزه مابین ۲۰ تا ۳۰ سال می باشد و بیش از آن را جزء عمر مفید تلقی نمی کنند. اما ورق هایی بدون گالوانیزه چنین عمری نخواهند داشت و نهایتا بین ۲ تا ۱۱ سال با پوشش رنگ می توانند دوام داشته باشند. نکته مهم این است که نوع گالوانیزه کردن ورق و استفاده آن در چه مکان و جایگاهی نیز در مدت زمان مفید کارکرد آن تاثیر گذار مس باشد. به همین دلیل هم قیمت ورق گالوانیزه یا همان ورق سفید از قیمت ورق سیاه گران تر است. 

 

رابطه روش تولید ورق با عمر مفید ورق گالوانیزه

 

سوال مربوطه راجع به طول عمر این می باشد که میزان روی در ورق گالوانیزه چقدر تخمین زده شده است؟ ورق رنگی هم همان گالوانیزه است که با یک لایه از رنگ پوشانده شده است.
همان طور که اشاره شد این محصول (ورق گالوانیزه) به روش های مختلفی گالوانیزه می شود که در این قسمت چند مورد آن را نیز معرفی می کنیم.

 

  1. روش غوطه ورری در مذاب روی
  2. روش الکتروگالوانیز
  3. روش پاشیدن روی


روش غوطه وری به علت این که از متداول ترین روش های ساخت ورق گالوانیزه می باشد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.


این روش از انعطاف پذیری قابل توجهی برخوردار می باشد به این دلیل در پهنه بسیار وسیعی از اجرا قرار می گیرد و می توان از قطعات کوچک مانند پیچ و مهره تا وسایل بزرگی مثل تانک، برج های انتقال ، ریل و… را با این روش گالوانیزه کرد. 


این روش یکی از ساده ترین پوشش روی است که سال های بسیار زیادی مورد استفاده قرار گرفته است و در سراسر دنیا به کار گرفته می شود. 


در این روش یک لایه از آلیاژ روی بر سطح فلزات قرار می گیرد. این روش ضخامت و ترکیب عناصر پوشش به دمای حوضچه ، مدت زمان غوطه وری ، میزان سرعت خروج از حوضچه و … وابسته می باشد و این موارد بر روی گالوانیزه کردن فلزات تاثیر می گذارد. از ویژگی های برجسته این روش پوشش کامل همه اجزا است مانند لبه ها، درز ها و جوش ها ، یعنی همه قسمت ها شامل تورفتگی و برجستگی ها کاملا تحت پوشش قرار می گیرند.
 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه