ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
روش های خم کاری ورق‌های فولادی
تجارت فلز

روش های خم کاری ورق‌های فولادی


ورق از مقاطع مهم به حساب می آید. محصولات بسیاری پس از شکل دهی ورق تولید شده است. طی پروسه شکل دهی، محصول فولادی بدون شکست و تغییر ضخامت به فرم مورد نظر تغییر می کند. خم کاری از پروسه های شکل دهی انواع محصولات فولادی است. 


منحنی کردن ورق ها، تبدیل ورق به محصول ناودانی و… کمک گرفته می شود. در عمل خم کاری مقاومت کششی محصول در نظر گرفته شده و بر اساس آن میزان خمش صورت می گیرد تا پوشش خارجی ورق دچار ترک و شکستگی نشود. میزان مقاومت به کشش محصولات فولادیمانند ورق ضد سایش و ورق روغنی در آزمایشات متعددی مورد ارزیابی قرار می گیرد و بر اساس آن خم کاری صورت می پذیرد. خمش برای محصولات نرم متفاوت می باشد و امکان خم کردن محصولات فولادی وجود دارد.


خم کاری در محصولات فولادی به تعداد کربن موجود در محصولاد و ورق های فولادی بستگی دارد. با افزایش تعداد کربن استحکام ورق های فولادی افزایش پیدا می کند در نتیجه زاویه خمش های به وجود آمده کاهش می یابد. اگر میزان کربن کمتر از 1.2 درصد باشد خمکاری سرد می باشد و اگر میزان کربن بیشتر از 1.2 باشد خمکاری گرم می باشد. 


روش های خمکاری ورق


روش های دستی: در روش دستی برای خمکاری ورق گالوانیزه از ابزاری مانند چکش و انبر قفلی استفاده می شود.
روش ماشینی: در روش ماشینی از ماشین آلاتی استفاده می شود که صنعتی می باشد و برای خمکاری استفاده می شود.


این دو روش بر اساس شکل محصول مورد نظر مورد تغییر می باشد که به صورتی که ورق گالوانیزه روی گیره به صورت ثابت قرار گرفته است و سپس توسط چکش در جهت خلاف، خم می شود.


ورق هایی با ضخامت های پایین تر را می توان به کمک دست شکل داد. در ابتدا با دست خم می شود و بعد با ضربه های چکش شکل دهی انجام میگیرد.


برای جلوگیری از ترک به آرامی با چکش به ورق فولادی ضربه می خورد.


ورق هایی با ضخامت بالا تر با دست خم نمی شود در نتیجه باید از ابتدا از ضربه های چکش استفاده کرد. در ورق های فولادی با ضخامت و سختی بالا تر باید احتیاط کرد که ورق ترک نخورد. به منظور محافظت از سلامت ورق بهتر است ورق را در ابتدا گرم کنند.


برای اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه و قیمت ورق آلیاژی با کارشناسان ما تماس بگیرید.


دستگاه های خمکاری

 

  • خمکن دستی
  • خمکن ماشینی
  • خمکن هیدرولیکی
  • خمکن ساده


دستگاه خمکن ساده برای ورق هایی با ضخامت پایین در نظر گرفته می شود. دستگاه، یک فک ثابت و یک فک متحرک دارد. ورق مابین این دو فک قرار می گیرد و با اهرم شکل می گیرد. این دستگاه برای ضخامت های نازک تا 3 میل مورد استفاده قرار می گیرد.


دستگاه خمکن برقی کارایی بهتری نسبت به دستگاه دستی دارد و برای ضخامت های بالا تری مورد استفاده قرار می گیرد.


دستگاه پرس خمکن برای ایجاد فرورفتگی و صافکاری و خمکاری مورد استفاده قرار می گیرد که این دستگاه به کمک قالب و سمبه کار می کند و از اجزای مختلفی مانند ضربه زن، بدنه، قالب، سیستم متحرکه و ... تشکیل شده است.


 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه