ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
روش های برش میلگرد
تجارت فلز

روش های برش میلگرد

میلگرد ها از مصالح پر مصرفی هستند که در صنایع مختلفی از آن استفاده میکنند. میلگردها قطرها و استانداردهای متفاوتی دارند.


شکل ظاهری میلگردها به صورت ساده و آجدار میباشد و قطر های آن از سایز 6 میلیمتر شروع میشود و تا 60  میلیمتر هم میرسد. طول میگردها معمولا 6 متر است اما میتوان بر اساس درخواست مشتری آنها را بصورت برشی ارائه داد.
برای برش میلگرد ها روش های متفاوتی وجود دارد که به قطر و استاندارد میلگرد بستگی دارد.


آرماتوربندی که در اصل همان بافت میلگرد هست. از حساس‌ترین و دقت‌ترین قسمت‌های ساختمانی بتنی می‌باشد؛ زیرا کلیه نیروهای کششی در ساختمان بوسیله میلگردها تحمل می‌شود. دستگاه خم و برش میلگرد باید طوری طراحی شود که  کار با این دستگاه راحت باشد و نیاز به آموزش خاصی نداشته باشد و اپراتور آرماتور بند به سهولت بتواند با آن کار کند.


در وبسایت تجارت فلز میتوانید به روزترین قیمت انواع ورق مانند قیمت ورق سیاه، قیمت ورق گالوانیزه ، قیمت ورق a516 و قیمت ورق روغنی و... را مشاهده نمایید و اقدام به خرید این محصولات نمایید.


روش‎های برش  میلگرد به دو  دسته‎‌ی برش سرد و گرم تقسیم میشود.


اما روش سرد بهتر است چرا که خواص میلگرد در حین برش حفظ میشود و تغییری در ساختار و کیفیت میلگرد ایجاد نمیشود


روش برش میلگرد سرد


دستگاه های متفاوتی وجود دارد که فرآیند برش سرد میلگردها را انجام میدهند.


برای استفاده از روش سرد باید به وزن میلگرد توجه کرد و متناسب با وزن ، سایز و ابعاد آن ، بهترین روش برش را برگزید. در برش سرد حرارت به صورت مستقیم با محصول در تماس نیست و کالا به اندازه دلخواه برش داده می شود. دستگاه های برشی مانند واتر جت ، اره نواری ، اره دیسکی ، اره دستی ، اره لنگ به روش برش سرد عمل می کنند.
روش برش سرد مزایا و معایبی دارد که در اینجا به تعدادی از آنها اشاره میکنیم

  • ضایعات کم
  •  قطعات یکسان
  • کیفیت سطحی مناسب
  • عدم تولید گازهای سمی


معایب روش برش سرد میلگرد این است که برای این کار نیازمند دستگاه هایی هستیم که هرکدامشان باید به صورت دوره ای سرویس شوند و نیاز به نیروی متخصص جهت کار با این دستگاه ها داریم

 

برش میلگرد سرد


روش برش میلگرد گرم


در این روش دما به قدری بالا است که هنگام انجام برش در قسمت مورد نظر با ذوب و جدا شدن مولکول ها برش انجام میشود


این روش از طریق سه دستگاه از جمله پلاسما (هوا برش) ، تیغ اره های دیسکی آتشی و لیزر انجام می شود. از ویژگی های مثبت این روش سرعت بالای عملیات برش ، کاهش زمان برش کاری ، عدم ایجاد تراشه است اما معایبی چون تغییر ساختار مولکولی فولاد  ، تغییر ظاهری کناره های محل برش ، تغییر ساختار مولکولی فلز در محل برش و اطراف آن ، پرتی زیاد ، دقت کم ، عملکرد نامناسب ، ایجاد مواد شیمیایی و سمی و… دارد.


قیمت قیچی برش میلگرد با توجه به وزن، جنس، جنس تیغه، سرعت برش، ضخامتی که برش می دهد، دستی یا برقی بودن بستگی دارد. به عنوان مثال قیمت قیچی برش میلگردی که بدون تولید ضایعاتی میلگرد را برش داده و سرعت و دقت بالایی دارد، و جزو قیچی های سه فاز می باشد، قیمت بیشتری نسبت به قیچی تک فاز با سرعت برش کمتر دارد. البته برخی از قیچی میلگرد برهای عرضه شده در بازار، از نوع دستی بوده و خود کارگر باید دسته اهرم را خم کند تا عملیات برش یا خم کردن میلگرد انجام شود.

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه