ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
روش ساخت میلگرد فولادی و تولیدکنندگان برتر آن در ایران
تجارت فلز

روش ساخت میلگرد فولادی و تولیدکنندگان برتر آن در ایران

بیش از 150 سال است که از میلگرد به صورت صنعتی در سازه ها استفاده می شود. میلگرد تقریبا در تمام سازه های بتنی و ساختمان های بنایی بکار گرفته می شود.

میلگرد در واقع یک تقویت کننده است و به میله هایی که درون بتن و آجر تعبیه می شوند تا کمک کنند آن ها استحکام و شکل خود را حفظ کنند، اطلاق می شود. اگر سازه های بتنی بدون استفاده از میلگرد ساخته شوند با گذر زمان و ایجاد انبساط و انقباض در بتن، سازه ضعیف شده و فرو می ریزد. جنس میلگردهای ساختمانی معمولا فولاد کربنی یا آلیاژی می باشد زیرا فولادها استحکام کششی بالایی دارند. خود بتن استحکام فشاری خوبی دارد اما در مقابل کشش ضعیف است به همین دلیل آن را با میلگرد فولادی تقویت می کنند.

شرکت های زیادی در اقصی نقاط دنیا در حوزه تولید میلگرد فعالیت می کنند زیرا میگرد بازار تقاضای خوبی دارد و در بیشتر پروژه های ساختاری از آن استفاده می شود. معمولا سطح میلگرد را عاجدار می کنند تا با بتن پیوند قوی تری ایجاد کند و خطر لغزش آن از درون بتن کاهش یابد. برای استفاده از میلگرد در محیط های دریایی یک پوشش اپوکسی روی آن اعمال می کنند تا احتمال خوردگی کم شود. میلگردهای ساده Plain Bar و میلگردهای عاجدار  Rebar نامیده می شوند. از آنجایی که میلگردها به طور مستقیم از آهن و فولاد ساخته میشوند به همین دلیل هم قیمت آهن و فولاد بر هزینه های تولید و قیمت این محصول موثر است. 

شمش یا بیلت های مورد استفاده برای تولید میلگرد به دو روش ریخته گری می شوند:

  1. مذاب فولادی را درون قالب هایی با اندازه مشخص ریخته گری کرده و پس از سرد شدن و انجماد، بیلت از درون قالب خارج می شود.
  2. در کارخانه های بزرگ ریخته گری پیوسته مذاب برای تولید شمش رایج است. ابتدا مذاب فولاد تهیه شده و بعد از ریختن درون محفظه های ریخته گری پیوسته ی شمش و عبور مذاب از قالب های باز خنک کننده، شمش به طور مداوم منجمد می شود.

پس از اینکه شمش فولادی آماده شد، فرایند ساخت میلگرد شروع می شود. با توجه به استانداردهای مورد نیاز در هر کشوری میلگرد به چهار روش زیر تولید می شود:

نورد گرم

برای نورد بیلت ها تا دمای نرم شوندگی فولاد(بین 1000 تا 1100 درجه سانتی گراد) در کوره های پیشگرم، گرم می شوند. بعد از پیشگرم شدن، شمش ها از بین غلطک های نوردی عبور کرده تا مقطع شمش دایره ای شده و به قطر دلخواه برسد(رافینگ). سپس با عبور از غلطک های دیگر قطر میلگرد به اندازه های استاندارد می رسد. در انتها نیز روی میلگرد عاج زده شده و در شاخه های 24 یا 36 متری برش زده می شوند.

در ایران معمولا میلگردها طبق استاندارد A1، A2، A3 و A4 تولید و به ترتیب عاج 240، 340، 400 و 500 زده می شود. که عاج 340 در همان خط نورد گرم و قبل از سرد شدن میلگرد زده شده و عاج 400 و 500 بعد از سرد شدن تا دمای اتاق روی آن زده می شود.

نورد سرد

در این روش ابتدا شمش به صورت گرم نورد می شود تا مقطع آن دایره ای شود(مثل مرحله رافینگ در نورد گرم) سپس برای رساندن میلگرد به قطر استاندارد ابتدا خنک می شود و با نورد سرد به قطر دلخواه می رسد. در این روش چون کار سرد روی میلگرد انجام می شود دانه بندی کریستال ها خرد و ریز می شوند بنابراین استحکام تسلیم میلگرد به شدت بالا رفته و از طرفی شکل پذیری آن به شدت کاهش میابد. به دلیل تردی که این میلگردها دارند برای استفاده در مناطق زلزله خیز مناسب نیستند.

روش ترمکس(QST)

این روش نسبت به سایر روش ها سریع و مقرون بصرفه است. در این روش میلگرد تولید شده به روش نورد گرم را که در فاز آستنیت است با سرعت در محیط آب یا روغن خنک می کنند که به موجب آن سطح میلگرد ترد و سخت می شود. اما چون مغز میلگرد هنوز داغ است هنگامی که گرمای خود را از دست می دهد یک عملیات حرارتی جزئی روی سطح اتفاق میافتد که شکل پذیری و تردی آن بهبود میابد. مقدار کربن این میلگردها پایین است بنابراین شکل پذیری و استحکام کششی بهتری نسبت به میلگردهای نورد سرد دارند.

همچنین ترکیب شیمیایی آن ها با میلگردهای نورد گرم متفاوت است و با کنترل درصد C و Mn خواص مکانیکی و قابلیت جوشکاری آن ها بهبود یافته و برای استفاده در پروژه های عمرانی مناسب تر هستند. چون کشورهای اروپایی زلزله خیز نیستند برای تولید اقتصادی میلگرد از این روش استفاده می کنند.

روش میکرو آلیاژ

با افزودن مقادیر کمی عناصر آلیاژی مانند نیوبیوم، تیتانیم یا وانادیم به فولادهای آهنی استحکام آن به طور چشمگیری افزایش میابد. علت افزایش استحکام این است که عناصر آلیاژی کاربیدهای بین فلزی تشکیل می دهند و این کاربیدها موجب قفل شدن دانه ها و افزایش استحکام فولاد می شوند. 

روش ساخت مشابه نورد گرم است فقط بیلت و میلگرد تولید شده از فولاد آلیاژی به آرامی در هوای آزاد خنک می شوند به همین دلیل خواص مکانیکی در کل مقطع میلگرد یکسان است که به موجب آن استفاده از این میلگرد در محیط های زلزله خیز بلامانع است. کشور ژاپن میلگردهای تولیدی خود را با این روش و طبق استاندارد JIS تولید می کند.

در ایران از دو روش میکروآلیاژ و ترمکس طبق استاندارد 3132 که برآیندی از استاندارهای اروپا، امریکا و ژاپن است، برای تولید میلگرد استفاده می شود. با توجه به نیاز هر منطقه مهندسین عمران از میلگرد مناسب همان منطقه استفاده می کنند. فقط تولید کنندگان میلگرد آلیاژی در ایران باید روش ساخت محصول خود را به صورت پلاک یا حکاکی روی خود محصول درج کنند.

شرکت مجتمع صنعتی اسفراین مشهد، ذوب آهن اصفهان و فولاد آلیاژی ایران در یزد از تولید کنندگان برتر میلگرد آلیاژی در ایران هستند.

برای خرید آهن آنلاین با کارشناسان تجارت فلز تماس بگیرد. 
 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه