ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
رده بندی لوله مانیسمان
تجارت فلز

رده بندی لوله مانیسمان

لوله ها دارای دو دسته بندی آهنی و غیر آهنی می باشند که از نظر تولید با یکدیگر متفاوت می باشند.

تولید فولاد و انواع لوله های فولادی از مهمترین تولیدات ایران به حساب می آید زیرا ایران دارای منابع معدنی بسیار زیادی می باشد.

لوله های فولادی دارای دو دسته درزدار و بدون درز می باشد.


لوله ها از نظر ساخت به دو دسته Seamless و  Pipe with seam تقسیم می شوند. 

لوله های درز دار از ورق های فولادی تولید می شوند به صورتی که در ابتدا به شکل لوله فرم داده می شود و در انتها محل درز جوشکاری می شود.

لوله ها دارای دو معانی لاتین می باشند.

Pipe به معنی لوله ای می باشد که کاربرد آن در انتقال سیالات می باشد و از طرفی Tube در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که سیال درون لوله گردش خواهد داشت.

از لوله هایی که دارای درز نمی باشند برای انتقال حرارت و تجهیزات نفت و گاز استفاده می شود مانند مبدل های حرارتی 


تاریخ تولید لوله مانیسمان برای اولین بار

در سال 1886 نخستین باری بود که رینهارد و مکس مانیسمان متولد آلمان، موفق به تولید لوله بدون درز از طریق اکستروژن شدند. بعد از آن شرکت های مختلفی در آلمان نیز موفق به تولید این لوله های بدون درز شدند. 

لوله های بدون درز به نام مانیسمان شناخته می شوند و در ایران نیز با همین اسم در بازار شناخته می شوند.

لوله های فولادی دارای مقاومت کششی، مقاومت به فشار بالا، نفوذ ناپذیری بسیار بالا، مقاوم در برابر حرارت بالا و دارای قدرت اتصال بسیار بالا می باشند.


روش های ساخت لوله مانیسمان

  • ریخته گری از مرکز: قالب چرخانی برای تولید لوله مانیسمان وجد دارد که مذاب فلز درون این قالب ریخته می شود. زمانی که قالب میچرخد با نیروی گریز از مرکز فلز به دیواره های قالب می چسبد. ضخامت لوله تولیدی با توجه به حجم مذاب موجود قابل تغییر می باشد. این روش در ایران موجود نیست زیرا که سیالیت مذاب بالا می باشد.
  • اکستروژن: مواد اولیه روش اکستروژن شمش فولادی یا بیلت می باشد. این روش به صورتی است که در ابتدا شمش را گرم می کنند و وارد سمبه ای می شود که به مرکز شمش نرم شده با حرارت، نیرو وارد می شود. بعد از این مرحله به وسیله نورد و کشش ضخامت و قطر مورد نظر به دست می آید.

 

رده بندی لوله مانیسمان

پیشنهاد تجارت فلز برای مطالعه مقاله: ورق ضد سایش

در ابتدا شمش فولادی به ابعاد مورد نیاز برش داده می شود سپس داخل کوره قرر می گیرد و بعد از مرحله گفته شده شمش مابین دو غلطک قرار می گیرد تا به ضخامت مورد نیاز تبدیل شود.

اگر لوله تاب داشته باشد، تاب لوله گرفته می شود و اگر لوله نیاز به کشش داشته باشد، کشش روی محصول انجام خواهد شد.
در لوله های مانیسمان برای جلو گیری کردن ازخوردگی از روغن مخصوصی استفاده می شود. 

این لوله ها دارای سایز های مختلفی می باشند که هر کدام در صنعت کاربرد مختلفی دارد که این کاربرد ها اعم از خطوط نفت و گاز، خطوط نیروگاهی و فشار قوی آبرسانی و کشاورزی و .... در تمامی این کاربرد ها از این لوله استفاده میشود که با توجه به نوع کاربرد دارای اسکجول مختلف می باشند.

شرکت تجارت فلز تامین کننده انواع لوله چون  لوله استیل دکوراتیو و فولاد MO40 با مشاوره های تخصصی در خدمت شما می باشد.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه