facebook twitter telegram linkedin instagram

راهنمای خرید انواع لوله

راهنمای خرید انواع لوله

از نظر شیوه ی ساخت، دو نوع لوله ی فولادی داریم:

درز دار: یعنی این لوله ها از ورق ساخته می شوند که ورق را خم کرده و پهنای آن را جوش می دهیم.
بدون درز: یا درون قالب با ریخته گری ساخته می شوند و یا با فرآیند نورد یا سوراخ کردن یک استوانه ی فولادی شکل داده می شوند.

اصطلاحا به لوله های بدون درز لوله مانیسمان اطلاق می شود. این نام از اسم برند تولید کننده آن در گذشته الهام گرفته شده است.

برای خرید لوله فولادی بهتر است چند نکته را رعایت کنید. ابتدا جدول مشخصات لوله را مطالعه کنید. یعنی مواد اولیه، کاربرد و نمودارهای خواص فیزیکی و شیمیایی لوله را داشته باشید. سپس قیمت های لوله هایی که مشخصات مورد نظر شما را دارند برای خود لیست کنید. امروزه با توجه به گسترش استفاده از اینترنت در خرید و فروش ما می توانیم به راحتی لیستی داشته باشیم که قیمت محصول مورد نظرمان را با فروشنده های مختلف مقایسه کنیم. با این کار می توانیم بهینه آن ها را انتخاب کنیم.

ما سه دسته اصلی فولاد داریم: فولاد کربنی-فولاد آلیاژی-فولاد ضد زنگ

با استفاده از استانداردهای ASME و ASTM می توانیم نوع فولاد مورد نظرمان را انتخاب کنیم. همچنین با کمک SAE و AISI می توانیم گرید لوله را تعیین کنیم. و یا اگر می خواهیم از لوله در صنایع گازی و پتروشیمی استفاده کنیم از API لوله ی مورد نظرمان را انتخاب کنیم.

لوله های درز دار مانند لوله گالوانیزه قیمت پایین تری نسبت به لوله های بدون درز مشابه دارند.

یک قانون گاهی صادق است که خرید عمده مقرون به صرفه تر است. زیرا علاوه بر مزایای استفاده از قیمت عمده می توانیم هزینه باربری کمتری پرداخت کنیم. البته این قانون برای همه ی شرکت ها صادق نیست. و یا گاهی می توان از مزایای مشتری ثابت بودن در خرید لوله ها از یک شرکت خاص استفاده کرد.


اندازه لوله ها

مشخصات اندازه مثل وزن، قطر، ضخامت و سایز لوله هایی که به طور عمده تولید می شوند طبق استانداردهای لوله کشی تعریف می شوند و همه جا ثابت هستند. بهترین کار این است که یک جدول از اندازه ها و استانداردهای اندازه گیری لوله هایی که نیاز داریم تهیه کنید تا برای هر بار خرید به آن مراجعه کنید.

 

راهنمای خرید لوله گالوانیزه

 

لوله گالوانیزه

تولید فولاد کربنی سیاه نسبت به سایر فولادها (آلیاژی و ضدزنگ) مقرون به صرفه تر است. بنابراین می آییم برای بهبود خواص فولاد کربنی آن را گالوانیزه می کنیم. که عموما به صورت غوطه وری گرم، پاشش روی(Zn)، نورد سرد و... این کار را انجام می دهیم. این کار کمی هزینه ها را بیشتر می کند اما در عوض لوله های گالوانیزه شده مقاومت خوردگی بیشتری دارند. از این لوله ها برای حمل آب یا در پروژه هایی که محیط مرطوب است می توانیم استفاده کنیم. از کاربردهای دیگر این لوله ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  تجهیزات تهویه
 • محیط های اسیدی
 • تصفیه خانه ها
 • گلخانه ها

اما این لوله ها برای انتقال گاز مناسب نیستند.

برای محاسبه وزن یک لوله از فرمول کلی زیر تبعیت می کنیم:

وزن=πr^2×h×ρ
r = ضخامت لوله
h = ارتفاع لوله
ρ  =  چگالی لوله
D  =  قطر لوله

 

راهنمای خرید لوله مانیسمانلوله های مانیسمان:

از لوله های مانیسمان در جاهایی که فشار و دما بالا باشد استفاده می شود. مقاومت به خوردگی این لوله ها بالا می باشد. از کاربرد های مختلف آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع نفت و گاز و شیمیایی
 • ساخت تجهیزات هیدرولیک
 • ذخیره و انتقال هیدروژن
 • نیروگاه هسته ای

لوله های مانیسمان در رده های مختلفی تولید می شوند:

xxs – 10 – 20 – 40 – 80 

هر چه گرید مانیسمان بالاتر رود ضخامت آن بیشتر و وزن آن بیشتر می شود در نتیجه مقاومت لوله در برابر فشار هم بیشتر می شود. قیمت لوله مانیسمان وابسته به ضخامت و قطر آن می باشد. قطر آن ها بین 1.2 تا 42 اینچ متغیر است. اما در ایران ما نهایتا قطر 24 اینچ داریم. در جدول زیر نمونه مشخصات لوله های مانیسمان را طبق استاندارد ASME بیان شده است:
 


قطر و ضخامت لوله ها طبق جدول محاسبه می شود و با طول های 6 یا 12 متری تولید می شوند.

 

راهنمای خرید لوله استیل

لوله های استیل

هر چه رده لوله بالاتر رود ضخامت آن بیشتر می شود. از انواع مختلف  آن می توان به لوله های 304 و 316 و 317 اشاره کرد. قطر خارجی آن ها بین 1.8 تا 28 اینچ با ضخامت های مختلف و طول 6 متر تولید می شوند. خواص مکانیکی هر دو تقریبا یکی است اما خواص شیمیایی 316 بهتر است بنابراین 316 گران تر از 304 است.
از کاربردهای لوله استیل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع آبی
 • صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
 • خودروسازی
 • هوافضا
 • کشتی سازی
 • معدن
 • صنایع الکتریکی
   
کلمات کلیدی :
تاریخ : 1400-05-12

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید