ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
دلیل گران تر بودن ورق سرد چیست؟
تجارت فلز

دلیل گران تر بودن ورق سرد چیست؟

ورق سرد و روش تولید آن

همان طور که می دانیم ورق ها به دو دسته کلی ورق های سرد و ورق های گرم که به ترتیب با روش نورد سرد و نورد گرم تولید می شوند تقسیم می شوند. ورق های سرد یا همان ورق هایی که با روش نورد سرد (دمای محیط تا نهایتا دمای 200 درجه سانتیگراد) تولید می شوند نسبت به ورق های گرم پرداخت سطحی بهتر و ابعاد دقیق تری دارند. ورق های سرد از فرآیند نورد سرد ورق هایی با ضخامت بالا (که محصول نورد گرم هستند) تولید می شود و همان طور که ذکر شد ظاهری مناسب و ابعاد دقیقی دارند.

ورق های گرم محصول نهایی فرآیند نورد گرم بوده و می توانند به همان صورت به بازار عرضه شوند، ولی برای کاربردهایی خاص نیاز به ورق سرد می باشد، ورق گرم مانند ورق سیاه به منظور افزایش کیفیت سطح ،آماده شدن جهت انجام فرایند نورد سرد و اکسیدزدایی برای کم کردن سایش غلتک ها، اسید شویی شده و پس از عبور از قفسه های چهار غلطکی و رفت و برگشتی ضخامت آن ها کاهش پیدا کرده و ورق با ضخامت پایین تولید می شود که این فرآیندهای اضافه و کیفیت بالایی که به آن اشاره شد دلایل بالاتر  بودن قیمت ورق روغنی یا قیمت ورق گالوانیزه که از ورق های گرم هستند نسبت به ورق گرم می باشد. غلتک های موجود در قفسه ها، غلتک های کاری و غلطک های پشتیبان هستند که وظیفه غلتک های کاری کم کردن ضخامت و وظیفه غلتک های پشتیبان که بزرگتر هستند جلوگیری از انحراف ورق آهن در غلتک های کاری می باشد. همچنین بعد از مرحله نورد سرد بر روی کلاف عملیات حرارتی آنیلینگ به منظور افزایش خواص مکانیکی و رسیدن به محصول یکنواخت تر انجام می شود.

انواع ورق سرد

ورق های سرد با ضخامت بین 0.3 تا 3 میلی متر و عرض بین 1000 تا 1250 میلیمتر موجود می باشد.

این ورق ها براساس نوع آلیاژ آن به سه دسته ورق های سرد معمولی (st12) ، ورق های سرد نیمه کشش (st13) و ورق های فوق کشش (st14) تقسیم می شوند.

ورق های سرد موجود در بازار ورق روغنی، ورق گالوانیزه و ورق رنگی می باشد. در ورق روغنی از روغن برای محافظت از خوردگی و زنگ زدگی تا زمان تحویل کالا به مشتری استفاده می شود. ورق گالوانیزه از پوشش فلز روی بر روی سطح ورق روغنی تولید می شود و این لایه فلز روی از خوردگی فلز پایه جلوگیری کرده و محافظ آن می شود. در ورق رنگی نیز رنگ با متدهای مختلف به صورت در کوره به آن اضافه می شود به صورتی که بر روی سطح ورق رنگ با ضخامت 20 تا 25 میکرون و در قسمت پشت آن ضخامت رنگ حدود 7 تا 15 میکرون می باشد.

کاربرد ورق های سرد

به دلیل کیفیت ظاهری مناسب، استحکام بالا و تنوع در رنگ و اندازه ؛ ورق های سرد عمدتا در مواردی که کیفیت ظاهری به همراه استحکام حایز اهمیت می باشد مثل صنعت خودرو، مبلمان اداری، لوازم خانگی مثل یخچال و لباسشویی و اجاق گاز و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه