ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
دلیل شوره سفید ورق گالوانیزه چیست؟
تجارت فلز

دلیل شوره سفید ورق گالوانیزه چیست؟

ورق گالوانیزه یکی از پر کاربرد ترین ورق های آهنی و پر کاربرد ترین ورق روکش دار می باشد که از روش پوشاندن سطح ورق روغنی توسط فلز روی تولید می شود. گالوانیزه کردن مقاطع فولادی معمولا به دو روش گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد یا همان الکترولیز قابل انجام است. ورق های گالوانیزه به دلیل روکش فلز روی که فلزی فعال تر نسبت به آهن می باشد و به صورت گالوانیک از آهن محافظت می کند در مقابل زنگ زدن و خوردگی مقاوم هستند و بدین جهت کاربرد بسیار زیادی در صنایع گوناگون از جمله صنایع خودرویی و وسایل خانگی و ... دارند.

شوره سفید ورق گالوانیزه چیست؟

یکی از عیوب متداولی که برای ورق های گالوانیزه مطرح  می شود، شوره سفید یا همان white rust می باشد، علت ایجاد این شوره سفید انبارش نامناسب این محصول بوده به شکلی که در محیط مرطوب و بدون گردش هوا (دسترسی کم به اکسیژن و دی اکسید کربن) این مشکل بوجود می آید. فلز روی که فلزی فعال است با OH آب ترکیب شده و این شوره سفید رنگ را تشکیل می دهد، وجود داشتن کلریدها و سولفات ها در محیط این واکنش را شدیدتر می کند. شوره سفید باعث بالا رفتن میزان مصرف لایه روی شده و در نتیجه مقاومت به خوردگی را کاهش می دهد و در صورت عدم کنترل باعث خورده شدن و شکست سریع پوشش روی می شود.

راه هایی برای پیشگیری از شوره سفید ورق

یکی از بهترین روش های مقابله با این مشکل پیشگیری از ایجاد آن است، با خودداری کردن از انبار قطعاتی که تازه گالوانیزه شده اند در مکان های مرطوب و ایجاد تهویه مناسب می توان از این امر جلوگیری کرد. همچنین زمان انبار کردن محصولات گالوانیزه نباید زیاد باشد. یکی دیگر از روش ها استفاده از روش رویین سازی یا همان passivation   با ترکیبات کروم سه ظرفیتی و شش ظرفیتی می باشد. روش کار بدین صورت است که پس از گالوانیزه کردن ورق، در دما و زمان مناسب، محصول در محلول نمک کرومات یا اسید کرومیک قرار گرفته و روی سطح آن پوششی تشکیل می شود که مانع از واکنش فلز روی با OH منفی می شود و با روش passivation  مانع از تشکیل شوره سفید یا همان white rust می شود. قیمت ورق گالوانیزه را در صفحه این محصول مشاهده کنید.

برای بر طرف کردن شوره سفید، نیز چند روش وجود دارد. در صورتی که شوره خفیف و جزئی باشد، وقتی در معرض هوا قرار بگیرد به مرور زمان ناپدید شده و با سطوح اطراف یکدست می شود ولی اگر در معرض هوا قرار نگیرد باید شوره ها با روشی متناسب با میزان شوره از روی سطح حذف شوند. یکی از روش ها که برای رسوبات خفیف مناسب می باشد استفاده از برس سیمی است ولی برای رسوبات سنگین تر باید با اسید شستشو شود. ولی در صورتی که شوره زیاد باشد و باعث خوردگی و در نتیجه شوره سیاه شده باشد باید سطح با استفاده از برس پاک شده و ضخامت سنجی شود و در صورتی که میانگین ضخامت از حداقل های تعیین شده پایین تر باشد، قطعه باید رویه برداری شده و مجددا گالوانیزه شود که باعث بالا رفتن هزینه ها می شود.

فلز روی تمایل زیادی به خوردگی و از دست دادن الکترون نسبت به فلز آهن دارد. در راستای تمایل به الکترون دهی زیاد، فلز روی قابلیت واکنش شیمیایی با مواد اطراف خود را دارد. چنانچه حفاظت سطحی خوبی از محصولات گالوانیزه نشود و این محصولات در مجاورت محیط های با هوای مرطوب راکد قرار گیرند:ی شود. هیدروکسید روی حالت پودری و به رنگ سفید می شود.

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه