ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
دلایل اهمیت لوله مانیسمان
تجارت فلز

دلایل اهمیت لوله مانیسمان

لوله فولادی از تجهیزاتی به حساب می آید که برای انتقال سیالات، حرارت، ساخت مخزن های تحت فشار، صنعت های نظامی و کاربردهای دیگری مورد استفاده قرار می گیرد. به زبان لاتین لوله ها را معمولا با دو کلمه پایپ و یا تیوب معرفی می کنند. از نظر ظاهر هر دو کلمه به معنی لوله می باشند ولی از نظر کاربردی متفاوت هستند. 


پایپ به لوله هایی گفته می شود که وظیفه آن ها انتقال سیالات از نقطه ای به نقطه دیگر می باشد. ولی تیوب به لوله هایی گفته می شود که وظیفه گردش سیالات در داخل سیستم و یا ماشین را بر عهده دارند. 


لوله ها از دارای تفاوت های بسیار گوناگونی مانند جنس، کاربرد و فرآیند ساخت دسته بندی می شوند. از نظر جنس به دو دسته کلی که لوله های فلزی و لوله غیر فلزی تقسیم می شوند. 


پرکاربردترین لوله های فلزی

لوله های فلزی در مقایسه با سایر لوله ها دارای کاربردهای زیادی هستند، این لوله ها در انواع مختلفی مانند لوله های چدنی، لوله های مسی، آلومینیوم و لوله مانیسمان در بازار به فروش میرسند.

البته لوله های غیر فلزی هم بسیار کاربرد دارند که از انواع آنها میتوان به لوله شیشه ای، لوله بتنی، لوله  پلیمری و سفالی اشاره داشت، این لوله ها به تفکیک جنسشان دارای کاربردهای مختلفی هستند.


روش ساخت لوله های غیرفلزی


به عنوان نمونه لوله هایی که پلیمری معمولا به روش  های مختلف تولید می شوند. یکی از این روش ها اکستروژن پلیمر و تزریق پلاستیک، لوله هایی که بتنی می باشد به روش قالب گیری، لوله های شیشه ای به روش قالب گیری از شیشه مذاب و لوله های فلزی که در صنایع مختلف کاربرد بسیار بالایی دارند معمولا به روش اکستروژن تولید می شود. 


کاربردهای لوله های بدون درز یا مانیسمان


لوله هایی که دارای درز نمی باشند بدون درز نامیده می شوند و لوله هایی می باشند که هیچ گونه ناپیوستگی در سطح و در داخل به دیده نمی شود. 


این لوله ها به علت دارا بودن استحکام بالا نسبت به لوله هایی که دارای درز می باشند و فشار بالاتر را نیز تحمل می کنند، و به دلیل دقت بالا در تولید، معمولاانتقال مواد با دما و فشار بالا و یا انتقال موادی که خورنده و یا سمی که خطرناک هستند، مورد استفاده قرار می گیرند. 


از جمله کاربردهای لوله در صنعت می توان به لوله های تحت فشار و انتقال نفت و گاز، برای مخازن بویلرها، کمپرسورها به عنوان اجزای مکانیکی مانند پوسته بلبرینگ ها و اکسل خودرو ها، لوله برای تولید تفنگ و تانک در صنایع مختلف نظامی اشاره کرد.


روش های ساخت لوله های بدون درز


نورد لوله در مبنا های مختلف مانند نوع و نحوه حرکت قطعات و حرکت غلتک ها شامل سه نوع طولی، عرضی و مایل می باشند. نورد طولی، محور غلتک ها با هم موازی هستند ولی بر محور عمود است. در این حال، غلتک ها بر خلاف جهت یکدیگر می گردند و تنها حرکت طولی در راستای محورش دارند. 


در نورد عرضی، محور غلتک ها با محور خود قطعه با هم موازی هستند. و هر دو غلطک به شکل موازی با هم میچرخند، و همچنین در این بین قطعه نیز به حول محور خودش میچرخد.
در نورد به شکل مایل، غلتک ها بر خلاف نورد موازی داری زاویه انحراف هستند و اما باز هم با این حال غلتک ها باهم در یک جهت چرخش دارند، و همچنین حرکت طولی هم دارند.
 

مجموعه تجارت فلز  ارائه کننده مناسب ترین و به روزترین قیمت میلگرد، قیمت لوله استیل 304 و فولاد MO40 است.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه