ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
خط تولید ورق گالوانیزه کارخانه فولاد مبارکه اصفهان
تجارت فلز

خط تولید ورق گالوانیزه کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

واحد ریخته گری

واحد ریخته گری مداوم کارخانه فولاد مبارکه اصفهان شامل سه کوره قوس الکتریکی180  تنی می‌باشد که مذاب را درون یک حوضچه به نام تاندیش می ریزد. قسمت زیرین این حوضچه شامل یک خروجی است که دمای مذاب آنجا حدود 1600 درجه سانتی‌گراد است. مذاب بین دو غلطک ریخته می شود که آبگرد هستند و در ادامه چندین غلطک موجب خنک کاری و انجماد مذاب می شوند ولی دما هنوز حدود  تا 1200 درجه سانتی‌گراد است. گیوتین مداوما این نوار پیوسته را به اسلب های 3متری برش می زند و این اسلب ها به سالن دپو حمل می شوند تا روز بعد نورد شوند.

الف) واحد نورد گرم (Hot roling)

مرحله اول: روز بعد از ریخته گری اسلب ها به کوره می روند و تا دمای 1200درجه سانتی‌گراد گرم می شوند.
 

مرحله دوم (Laderal Rolling) نورد جانبی 

این مرحله قبل از پاشش آب و گرافیت اعمال می شود و در آن یک فشار جزئی توسط غلطک های کناری وجود دارد که لایه اکسیدی را می شکند و سپس پاشش آب و گرافیت، این لایه اکسیدی را بر می دارد و آنرا از روی سطح تمیز می کند.

پس از خروج از کوره آب و گرافیت محلول روی آن پاشیده می شود. لایه اکسیدی روی اسلب بسیار ترد و شکننده است و بایستی توسط این پاشش از بین برود. اگر ملاحظات حذف این لایه انجام نشود، این لایه اکسیدی حین نورد به داخل اسلب فرو می رود و در پایان نورد ملاحظه می شود که ورق های نوردی که طولشان مثلا به 100متر رسیده، دارای دهنه‌ای 20 تا 100 متری روی سطح هستند که به دهنه تمساح (Alligator)  معروف هستند. لذا حدف این لایه اکسیدی از سطح ورق روغنی مهم‌ترین دغدغه در این مرحله از فرآیند است. 

مرحله سوم: نورد خشن (Rough Rolling)

فرآیند بصورت تک استندی می‌باشد که در آن ورق بصورت رفت و برگشتی فقط روی دو غلطک نورد می‌شود. در انتهای این مرحله ضخامت ورق از حدود 20سانتی‌متر به حدود 2سانتی‌متر می‌رسد.

مرحله چهارم: نورد آخر(Finish Rolling)

آخرین مرحله نورد است. ضخامت در ورودی این مرحله حدود 2 سانتی‌متر به طول 60 متر در دمای950-1050درجه سانتی‌گراد می‌باشد. این مرحله شامل 5 استند می‌باشد که پس از خروج از استند پنجم، ضخامت ورق به 5 میلی‌متر خواهد رسید. از استند اول به سمت استند پنجم، سرعت حرکت غلطک‌ها بیشتر می‌شود (به دلیل دبی برابر) زیرا  ورق در چند استند کاهش ضخامت می‌دهد و سرعتش مدام بیشتر می شود.

لذا سرعت هر غلطک بایستی از سرعت غلطک قبلی بیشتر باشد در غیر این‌صورت اگر سرعت حرکت غلطک‌ها یکسان باشد، ورق موج پیدا می‌کند. در انتهای فرآیند طول ورق به حدود 240 متر می‌رسد.

مرحله پنجم: که برای خنک کاری ورق روی غلطک های هرزگرد به قسمت  Run Out Table  هدایت می‌شود و دمای ورق حدود 850-950 درجه ‌سانتی‌گراد می‌باشد.

مرحله ششم: Coiling 
در این مرحله کنترل دما بسیار مهم است و باید دمای ورق حدود 700درجه سانتی‌گراد باشد تا اکسید شدن کاهش پیدا کند.

ب) نورد سرد (Cold Rolling)

در این مرحله رول‌های(کلاف)  12 تنی وارد سوله نورد سرد می‌شوند. در این مرحله ورق‌ها باز شده و اسید شویی می‌شوند. سپس نورد سرد روی آن‌ها انجام می‌شود. در ابتدی فرآیند ضخامت این ورق حدود 3-5 میلی‌متر بوده و در انتهای فرآیند به حدود 0.1-0.9 میلی‌متر می‌رسد.

ج) گالوانیزاسیون

این فرایند مانع زنگ‌زدگی فلز شده و در نتیجه در صنعت بسیار کاربرد است. در ابتدای فرآیند گالوانیزاسیون، رول‌هایی که از مرحله نورد سرد آورده شده‌اند، به یکدیگر جوش خورده و بصورت نوار پیوسته در می‌آیند. سپس عملیات چربی‌زدایی و برس زنی روی آن‌ها انجام می‌شود و در انتها با هوای داغ خشک می‌شوند.

در مرحله بعد كلاف وارد كوره مي شود . ورق طي مراحل مختلف پيشگرم ، گرم كردن ، همدمائي  (Soaking) آنيل شده( با توجه به كاربرد محصول ) و در انتها دماي آن براي ورود به حمام مذاب روي تنظيم مي گردد . با خروج از حمام مذاب روي ، لايه نازکي از فلز روی، روی هر دو سطح ورق می‌نشیند.

بلافاصله پس از خروج ورق گالوانیزه از مذاب ، ضخامت پوشش  توسط جت هوا تنظيم شده و برای خنک کاري ورق و رساندن آن به دماي محيط ابتداء دمش هوا انجام شده و پس از آن ورق وارد تانک آب سرد مي شود. در پايان ورق توسط دمش هوا خشک می‌شود.

د) کروماته کردن

به منظور جلوگيري از شوره زدن ورق گالوانيزه در انبار ، عمليات كروماته روي آن انجام مي شود و سطح پوشش گالوانيزه پسيو مي‌شود.

در انتها، در صورت درخواست مشتري روغن محافظ توسط دستگاه روغنكاري الكترواستاتيك بر سطح ورق پاشيده مي‌شود. كلاف گالوانيزه پس از بسته بندي به بازار مصرف عرضه مي‌گردد .برای اطلاع از قیمت ورق‌ گالوانیزه به صفحه محصولات سایت مراجعه کنید.
 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه